Jak informuje agencja Bloomberg aplikacja TikTok mogłaby zostać sprzedany w drodze przetargu lub na mocy porozumienia z amerykańskim rządem, co zdaniem autorów artykułu może sugerować, iż przyszłość aplikacji nie leży wyłącznie w rękach jej macierzystej spółki ByteDance. Potencjalnym nabywcą jest miliarder Elon Musk. Jak jednak podkreślono, chiński rząd posiada tzw. złotą akcję, która daje mu wpływ na strategiczne decyzje firmy.
Elon Musk chce kupić TikToka. Amerykański oddział tej platformy społecznościowej może zostać sprzedany, aby zapobiec zakazowi jego działalności w Stanach Zjednoczonych. Do 19 stycznia serwis musi zmienić właściciela, w przeciwnym razie zostanie zablokowany dla użytkowników z USA. Powodem tej decyzji jest struktura własnościowa TikToka, która budzi obawy amerykańskich władz. Firma macierzysta TikToka, ByteDance, jest chińska, a co za tym idzie podlega pod wpływy władz Państwa Środka.
W przeszłości pojawiały się zarzuty, iż TikTok jest wykorzystywany przez Chiny do kształtowania postaw młodych ludzi w innych krajach. Jako niebezpieczne uznawano między innymi popularne wśród nastolatków wyzwania. Pojawiały się także opinie, iż algorytmy TikToka działające w Chinach podsuwały inne materiały, skupiające się na edukowaniu, niż te stworzone dla innych krajów. W USA w ramach zaostrzania stosunków z Chinami uznano, iż TikTok nie będzie już mógł operować na obszarze Stanów. Decyzja ma wejść w życie 19 stycznia 2025, na dzień przez objęciem prezydentury przez Donalda Trumpa.
Jako potencjalnego nabywcę TikToka wskazuje się Elona Muska. Według Bloomberga, chińskie władze prowadzą z nim wstępne rozmowy na temat sprzedaży. Preferują oni jednak, aby TikTok pozostał pod kontrolą ByteDance. Pekin posiada tzw. „złotą akcję” w ByteDance, która daje mu prawo do podejmowania strategicznych decyzji w firmie. Istnieją dwa potencjalne scenariusze sprzedaży: przetarg lub porozumienie z rządem amerykańskim. W jednym ze scenariuszy platforma społecznościowa Muska, X, przejęłaby kontrolę nad TikTokiem w USA.
Tymczasem rzecznik TikToka nazwał doniesienia Bloomberga „czystą fikcją”. Wcześniej firma podkreślała, iż udział chińskiego rządu w strukturze własnościowej ByteDance nie ma wpływu na globalne operacje spółki poza Chinami, w tym dotyczące TikToka.
Ani Musk, ani przedstawiciele X, ani chińskie ministerstwo cyberprzestrzeni i handlu nie skomentowali tej sprawy. jeżeli jednak potwierdzą się opisane doniesienia i Elon Musk zakupiłby TikToka to niewątpliwie jego obecne medium, jakim jest platforma X urosłaby do największego potentata mediów społecznościowych na świecie, i znacząco wyprzedziłaby konkurencje.
Polecamy również: Członek “homokomando” oskarżył swojego szefa o molestowanie