Szanowni Państwo,
Przygotowując nasz tegoroczny kalendarz, nie mogliśmy przejść obojętnie obok działań podejmowanych przez minister edukacji narodowej Barbarę Nowacką.
Postanowiliśmy poświęcić go postaciom, dziełom i wydarzeniom, które resort edukacji zamierzał wymazać z programów nauczania i które miały zostać zamiecione w zakurzone kąty muzeów.
I dlatego, trochę przekornie, nazwaliśmy go „Zakazanym kalendarzem”. Z kalendarzem można zapoznać się i zamówić go na stronie www.RokZRodzina.pl.
Czego zatem uczniowie nie dowiedzą się w „nowej szkole”? Jakie kwestie znikną bądź zostaną ograniczone?
Są to m.in. tematy dotyczące konfliktu Polski z Cesarstwem Niemieckim, wojen polsko-krzyżackich, konfederacji barskiej, powstania wielkopolskiego, powstań śląskich, obrony Polski przed napaścią hitlerowskich Niemiec w 1939 roku, mordowania Polaków przez niemieckich i sowieckich okupantów, ratowania Żydów przez Polaków w trakcie drugiej wojny światowej czy walki „Żołnierzy Niezłomnych” z Sowietami.
Trudno nie zauważyć, iż wymazywane są tematy, które przez lata budziły dumę Polaków. Z kart podręczników mogą zniknąć postacie, które dla kolejnych pokoleń były wzorem odwagi, poświęcenia i roztropnej troski o Ojczyznę.
Nie godzimy się na to!
Tych zagadnień nie można usuwać z naszej zbiorowej pamięci. Przeciwnie – ta pamięć powinna być stale podtrzymywana, pielęgnowana i przekazywana kolejnym pokoleniom. Stanowi ona nieusuwalną część naszej tożsamości.
Dlatego kalendarz, który oddajemy w Państwa ręce, jest – jak to określiliśmy we wstępie – naszym „non possumus” wypowiedzianym cenzorskim zapędom obecnej władzy!
Wspominamy w nim m.in. św. Maksymiliana, konfederatów barskich, błogosławioną rodzinę Ulmów, dzieła św. Jana Pawła II i bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Chyba zgodzą się Państwo, iż nie możemy dopuścić, byśmy – jako Polacy – o nich zapomnieli. Ale przecież to nie pierwszy raz, kiedy próbuje się w taki sposób niszczyć naszą tożsamość.
Oczywiście pamiętaliśmy o praktycznej stronie kalendarza. Jak co roku zaznaczyliśmy w nim święta państwowe, dni wolne od pracy, imieniny, uroczystości kościelne, wspomnienia świętych i błogosławionych oraz skrócone kalendarium na rok 2026.
Tegoroczną edycję ilustrują fotografie miejsc związanych z bohaterami kalendarza. Dodatkowo, żeby jeszcze bardziej podkreślić ich związki z naszą kulturą, zamieściliśmy cytaty związane z opisywanymi postaciami i wydarzeniami.
Mam zatem nadzieję, iż kalendarz będzie inspirujący, po prostu się Państwu spodoba i pomoże planować nadchodzące dni, tygodnie i miesiące.
Dlatego gorąco zachęcam Państwa do zamówienia „Zakazanego kalendarza”. Można to zrobić na stronie www.RokZRodzina.pl.
Kalendarz wysyłamy bezpłatnie, jednak będziemy wdzięczni za przekazanie datku po jego otrzymaniu. Mamy nadzieję, iż zdecydują się Państwo wesprzeć naszą codzienną pracę, przekazując wsparcie finansowe
Liczę, iż w Państwa domu znajdzie się miejsce na „Zakazany kalendarz”. Zachęcam również do poinformowania o nim swoich bliskich i znajomych.
Podobnie jak w ubiegłych latach nasz kalendarz trafi również poza granice Polski.
W tym roku do zamieszkałych na Litwie Polaków wysłaliśmy 20 000 egzemplarzy. Okazuje się, iż poza walorami patriotycznymi, nasz kalendarz jest tam jedynym, który przypomina o uroczystościach kościelnych i wspomnieniach z roku liturgicznego.
Stanowi tym samym jeszcze większą pomoc dla zamieszkałych tam Polaków, którzy cierpią z powodu braku publikacji w języku polskim. Ten gest oznaczał dla nas dodatkowy wydatek ponad 30 000 zł.
Tym bardziej proszę Państwa o wsparcie. Liczę na Państwa pomoc
Na koniec, raz jeszcze dziękuję za okazywane nam serce i zaufanie.
Serdecznie Państwa pozdrawiam,
Marcin Perłowski, dyrektor Centrum Życia i Rodziny