Starania o zabezpieczenie w UE funduszy na oczyszczenie Morza Bałtyckiego z chemikaliów zatopionych prawie 80 lat temu podejmowała Anna Fotyga, była szefowa polskiego MSZ, a w tej chwili eurodeputowana.
Jej zdaniem należy cały czas prowadzić działania mające na celu mapowanie i monitorowanie składowisk broni chemicznej, która znajduje się na dnie morza. Parlament Europejski zamierza przeznaczyć w przyszłym roku 5 milionów euro na zapewnienie niezbędnych do tego zdolności i technologii. Mają one być też wykorzystane do systematycznego oczyszczania akwenu oraz zostać użyte w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji ze względu na zagrożenie generowane przez zatopione, głównie przez Niemców, szkodliwe substancje.
W 2021 roku Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której zaznaczył konieczność zajęcia się problemem 50 tysięcy ton broni i szkodliwych chemikaliów, które zostały zatopione w Morzu Bałtyckim i wezwał do interwencji i współpracy w tej sprawie wszystkie instytucje Unii Europejskiej.