Wczoraj odbyły się wybory samorządowe, jednak proces liczenia głosów przez cały czas trwa. Zgodnie z sondażem exit poll partia Prawo i Sprawiedliwość odniosła zwycięstwo, zdobywając 33,7% poparcia. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która uzyskała poparcie na poziomie 31,9% Polaków. Podium zamyka Trzecia Droga, zdobywając 13,5% głosów.
Wśród rolników PO na 3. miejscu
Donald Tusk opublikował wpis w mediach społecznościowych, w którym dokonał podsumowania wyników wczorajszych wyborów, zwracając uwagę zarówno na sukcesy, jak i porażki. Wśród tych drugich premier wymienił spadek frekwencji w porównaniu z wyborami październikowymi oraz niepowodzenie w województwach wschodnich i wśród rolników.
Demobilizacja, szczególnie wśród młodych, porażka na wschodzie i na wsi – napisał premier.
Według danych sondażowych, w wyborach do sejmików w województwach na wschodzie Polski, partia Prawo i Sprawiedliwość zdobyła ogromną przewagę. Trzydziestoprocentowa różnica między PiS a KO jest widoczna w województwie podkarpackim. PiS uzyskało tam 49,7% poparcia, KO – 19,2%, a Trzecia Droga – 10,9%.
Koalicja Obywatelska wypadła jeszcze gorzej biorąc pod uwagę tylko głosy rolników. Zgodnie z sondażem, aż 57,3% z nich zagłosowało na Prawo i Sprawiedliwość. Na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 15,1% głosów, a dopiero na trzeciej pozycji uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 9,6%.
Młodzi nie poszli głosować
Jak wynika z sondażu, frekwencja w wyborach samorządowych wyniosła 51,5%. Zaskakującym wnioskiem jest fakt, iż spośród wszystkich grup wiekowych to młodzi w wieku 18-29 lat najrzadziej decydowali się iść na wybory. Stanowi to dużą różnicę w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, kiedy to niemal 70% młodych ludzi, uprawnionych do głosowania, udało się do urn. Skąd taka rozbieżność? Trudno powiedzieć.
Nasuwać może się stwierdzenie, iż chodzi o mniejsze zainteresowanie polityką samorządową i mniejsze poczucie odpowiedzialności. Z drugiej strony pamiętajmy, iż samo głosowanie może być niekiedy procesem utrudnionym. Młode osoby często przeprowadzają się do większych miast, w których wynajmują mieszkania. jeżeli nie posiadają tam zameldowania, nie są także przypisani do odpowiedniego okręgu. Choć oczywiście i taką sytuację można rozwiązać, jednak wymaga to podjęcia pewnych działań.
Nie wszystko stracone
Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj – dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach – czytamy w poście Donalda Tuska. – Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!
Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj – dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach. Co martwi? Demobilizacja, szczególnie wśród młodych, porażka na wschodzie i na wsi. Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!
— Donald Tusk (@donaldtusk) April 8, 2024