Chiny są światowym liderem w inwestycjach w energię odnawialną. Roczne inwestycje Chin w energię wiatrową i słoneczną przewyższają sumaryczne inwestycje reszty świata. Jak wynika z raportu Rystad Energy, norweskiego think tanku zajmującego się energetyką, przewaga Chin będzie malała, ponieważ inne kraje intensyfikują swoje wydatki na rzecz OZE.
Rystad Energy przewiduje, iż luka inwestycyjna między Chinami, a innymi dużymi gospodarkami zmniejszy się do końca tego roku i „może całkowicie zniknąć do 2027 r.”. Stany Zjednoczone, kraje Unii Europejskiej i Indie zwiększają swoje zaangażowanie w łańcuchy dostaw energii odnawialnej, reagując na „presję konkurencyjną” wynikającą z dominacji Chin.
Tylko w 2023 roku Chiny wydały 391 miliardów dolarów na energię wiatrową i słoneczną, podczas gdy reszta świata wydała łącznie 366 miliardów dolarów.
Analizy Rystad Energy pokazują, iż skala chińskich inwestycji w czyste technologie ma duży wpływ na globalną transformację energetyczną. Od kilku lat widoczna jest prosta zależność – gdy Chiny zwiększają swoje inwestycje w czyste technologie, reszta świata w krótkim czasie podąża za nimi. Eksperci think tanku przewidują, iż od 2028 roku reszta świata wyda łącznie 560 miliardów dolarów na odnawialne źródła energii, a Chiny w tym samym czasie wydawać będą 509 miliardów dolarów.
Z kolei australijski think thank Climate Energy Finance (CEF) wskazuje, iż od minionego roku chińskie firmy są również światowymi liderami w zakresie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w czyste technologie. Chińskie inwestycje w Europie Wschodniej, Afryce i Azji Środkowej „znacznie przewyższyły” te realizowane przez firmy zachodnie.
Według CEF, od stycznia 2023 r. do września tego roku chińskie firmy przeznaczyły ponad 100 miliardów dolarów na bezpośrednie inwestycje zagraniczne w tym sektorze. Na tą wielkość składa się co najmniej 130 dużych projektów w różnych sektorach, od energii wiatrowej, słonecznej, wodnej po sieci energetyczne.
Kraje Globalnego Południa postrzegają chińskie inwestycje w czyste technologie jako „szczególnie cenne”, ponieważ mogą one przyspieszyć zieloną transformacje tych regionów. W tej kategorii – według raportu CEF – nie zanosi się na odebranie Chinom przywództwa przez kraje rozwinięte.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna prognozuje, iż globalna moc energii odnawialnej wzrośnie 2,7-krotnie między 2022 a 2030 rokiem, przy czym Chiny będą odpowiadać za 60% tego wzrostu. W maju br. czyste źródła energii wytworzyły 44% całkowitej energii elektrycznej w Chinach (w tym 23% z energii słonecznej i wiatru), co doprowadziło do spadku udziału energii pochodzącej z węgla do „rekordowo niskiego” poziomu 53%.
Jednak szybki wzrost produkcji czystej energii wywiera dużą presję na krajową sieć przesyłową, która już teraz ma trudności z absorpcją energii słonecznej i wiatrowej.
Na podstawie:
- rystadenergy.com;
- climateenergyfinance.org;
- iea.org;Autor: 梁安基 Andrzej Z. Liang, 上海 Shanghai, 中国 Chinye-mail: [email protected]
Redakcja: Leszek B. Ślazyk
e-mail: [email protected]
© www.chiny24.com