Гигантская плотоядная улитка. Проверьте, есть ли она рядом с вашим домом

dailyblitz.de 9 месяцы назад
Zdjęcie: gigantyczny-miesozerny-slimak.-sprawdz-czy-nie-ma-go-obok-twojego-domu


W ostatnich latach Polska stała się areną niebezpiecznej inwazji, która może zrewolucjonizować rodzime ekosystemy. Ten nowy, niepozorny, ale niezwykle groźny gatunek to ślimak hiszpański (Arion vulgaris), który zjawił się na polskich gruntach jako efekt ekspansji, trwającej od lat 50. XX wieku, która przekroczyła granice Europy i dotarła choćby do Ameryki Północnej. Pomimo swojej niewinnej nazwy, ślimak hiszpański to prawdziwa zmora dla ogrodników, rolników i lokalnej fauny, która nie może ignorować tego zagrożenia.

Zagrożenie ze strony ślimaków hiszpańskich

Ślimak hiszpański, nazywany również ślimakiem luzytańskim, może tworzyć duże populacje, które stanowią poważne zagrożenie dla upraw rolniczych i ogrodniczych. Cykl życiowy tego gatunku obejmuje okres roczny – dorosłe osobniki pojawiają się latem i giną przed nadejściem zimy, ale w tym czasie mają szansę złożyć znaczną ilość jaj, z których wyklują się kolejne pokolenia tych żarłocznych stworzeń.

Jednak to nie tylko rośliny stoją na celowniku tych mięczaków. Ślimak hiszpański potrafi polować na drobne bezkręgowce, a choćby na pisklęta ptaków, co stanowi poważne zagrożenie dla bioróżnorodności na terenach, które skolonizuje.

Początek inwazji

Pomimo swojej nazwy, ślimak hiszpański nie pochodzi z Hiszpanii. Pierwotnie błędnie zidentyfikowany jako Arion lusitanicus, został po raz pierwszy zauważony jako gatunek inwazyjny we Francji w 1956 roku. Późniejsze badania wykazały jednak, iż prawdziwy Arion lusitanicus to inny gatunek, występujący na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Iberyjskiego. Ślimak hiszpański, chociaż bardzo podobny morfologicznie, różni się anatomią pewnych narządów wewnętrznych i liczbą chromosomów.

Jak rozpoznać i co robić?

Ślimak hiszpański może osiągać imponujące rozmiary – choćby do 15 cm długości. Jego ciało jest zwykle brązowe lub rude, czasem z ciemniejszymi paskami. Charakterystyczną cechą jest jasna podeszwa stopy, widoczna podczas poruszania się.

Jeśli zauważysz obecność tych ślimaków w swoim otoczeniu, nie pozostawaj obojętny. Zwalczenie inwazji najlepiej zacząć od manualnego zbierania i niszczenia osobników oraz ich jaj. Również unikaj przenoszenia ślimaków oraz gleby z miejsc, gdzie występują, aby nie przyczynić się do dalszego rozprzestrzeniania się tego gatunku.

W walce o nasze środowisko

Ślimak hiszpański to tylko jeden z wielu inwazyjnych gatunków, z którymi musimy się zmierzyć. W dobie globalizacji, zmian klimatycznych i działalności człowieka coraz więcej obcych organizmów trafia na nowe tereny, co może prowadzić do katastrofalnych skutków dla lokalnych ekosystemów.

Dlatego tak ważne jest, byśmy byli świadomi zagrożeń i reagowali na nie odpowiednio. Tylko poprzez edukację i aktywne działania możemy powstrzymać inwazję ślimaków hiszpańskich i innych groźnych gatunków.

Nie czekajmy, aż będzie za późno. jeżeli podejrzewasz obecność tego szkodnika w swoim otoczeniu, zgłoś to odpowiednim służbom i podejmij działania. W końcu każdy mały gest może przyczynić się do ochrony naszych rodzimych ekosystemów przed inwazją obcych gatunków. Razem możemy zatrzymać ślimaczą pladę i ochronić nasze ogrody, pola i dziką przyrodę.

More here:
Gigantyczny mięsożerny ślimak. Sprawdź czy nie ma go obok Twojego domu

Читать всю статью