"Встреча с Трампом и Макроном была "продуктивной" - Зеленский Новый президент США не прокомментировал трехсторонние переговоры в Париже"

grazynarebeca.blogspot.com 1 неделя назад

Emmanuel Macron (środek) pozuje do zdjęć z Donaldem Trumpem (z prawej) i Władimirem Zełenskim (z lewej) przed Pałacem Elizejskim w Paryżu, Francja, 7 grudnia 2024 r. © Getty Images / Chesnot

Wybrany prezydent USA Donald Trump spotkał się krótko z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i ukraińskim przywódcą Władimirem Zełenskim w Paryżu. Po rozmowach trójstronnych nie wydano wspólnego oświadczenia, ale Zełenski uznał rozmowę za „dobrą i produktywną”.
Trump przybył do Paryża w sobotę, aby wziąć udział w ponownym otwarciu katedry Notre Dame, która została poważnie uszkodzona w pożarze w 2019 r.

Podróż ta była pierwszą zagraniczną wizytą Trumpa od czasu pokonania Kamali Harris w wyborach prezydenckich w zeszłym miesiącu, ale mimo to przybył do Pałacu Elizejskiego z 40-minutowym opóźnieniem, podały francuskie media. Trump i Macron serdecznie się uściskali przed pałacem, a rozmawiając z reporterami w środku, Macron powiedział, iż to „wielki zaszczyt” gościć nowego prezydenta USA.

Trump odwzajemnił komplement, zanim oświadczył, że „świat wydaje się teraz trochę oszalał”. Zełenski, który pierwotnie miał odbyć spotkanie w cztery oczy z Macronem, przybył prawie godzinę później, zanim trójka spotkała się na około 35 minut, według BFMTV.

Trzej mężczyźni nie rozmawiali później z prasą i osobno udali się do Notre Dame po pozowaniu do zdjęć.

W poście na X Macron powiedział, iż spotkanie skupiło się na „wspólnych działaniach na rzecz pokoju i bezpieczeństwa”.

Zełenski, również publikując na X, opisał rozmowy jako „dobre i produktywne”. „Prezydent Trump jest, jak zawsze, stanowczy. Dziękuję mu” – napisał Zełenski.

„Wszyscy chcemy, aby ta wojna zakończyła się jak najszybciej i w sprawiedliwy sposób” – kontynuował.

„Rozmawialiśmy o naszych ludziach, sytuacji na miejscu i sprawiedliwym pokoju”.

„Zgodziliśmy się kontynuować współpracę i utrzymywać kontakt.

Pokój poprzez siłę jest możliwy” – zakończył, używając sloganu regularnie używanego przez Trumpa do opisywania swojej polityki zagranicznej. Podczas swojej kampanii Trump wielokrotnie obiecywał, iż zakończy konflikt na Ukrainie w ciągu „24 godzin” od objęcia urzędu, nie podając żadnych szczegółów na temat tego, w jaki sposób to osiągnie, poza nakłonieniem Zełenskiego i prezydenta Rosji Władimira Putina do negocjacji.

Ostatnie doniesienia medialne sugerują, iż zamierza on „zamrozić” konflikt wzdłuż obecnej linii kontaktu, wykorzystując groźbę zmniejszenia pomocy USA, aby zmusić Zełenskiego do negocjacji, oraz groźbę zwiększenia pomocy dla Kijowa, aby wywrzeć presję na Putina, aby ten rozpoczął rozmowy. Zełenski upiera się, iż jego dziesięciopunktowa „formuła pokoju” jest jedyną realną drogą do tego, co nazywa „sprawiedliwym pokojem” z Rosją.

Jednak Kreml odrzucił ten dokument jako „urojeniowy”, z żądaniami, aby Rosja przywróciła Ukrainie granice z 1991 r., zapłaciła reparacje i wydała swoich urzędników trybunałom ds. zbrodni wojennych. Moskwa utrzymuje, iż wszelkie porozumienie musi rozpocząć się od zaprzestania przez Ukrainę działań wojskowych i uznania „rzeczywistości terytorialnej”, iż nigdy nie odzyska kontroli nad rosyjskimi regionami Doniecka, Ługańska, Chersonia i Zaporoża, a także Krymu.

Ponadto Kreml upiera się, iż cele jego operacji wojskowej – obejmujące ukraińską neutralność, demilitaryzację i denazyfikację – zostaną osiągnięte.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/608899-trump-macron-zelensky-meeting/

Читать всю статью