Вот как торговая война США между Мексикой, Канадой и Китаем может повлиять на фондовый рынок

manager24.pl 1 неделя назад

Propozycja Donalda Trumpa, aby nałożyć cła na niektórych głównych partnerów handlowych Ameryki, nie wróży dobrze rynkowi akcji. Jeśli prezydent-elekt zrealizuje ogłoszony w mediach społecznościowych plan nałożenia 25-procentowych ceł na Meksyk i Kanadę, analitycy z Wall Street spodziewają się, iż ucierpią niektóre konkretne sektory giełdowe. Odrębna obietnica Trumpa dotycząca nałożenia dodatkowego cła w wysokości 10% na produkty chińskie zwiększyłaby skalę szkód.

Te trzy kraje odpowiadają za około 43% towarów importowanych do USA. Barclays szacuje, iż zakłócenia polityki protekcjonistycznej w handlu między USA a krajami docelowymi obniżyłyby wzrost zysków na akcję S&P, głównego czynnika napędzającego tegoroczne zyski rynkowe. Cła obniżyłyby EPS o 1,7%, choć mogłoby to pójść dalej, gdyby inne kraje podjęły działania odwetowe — pełnowymiarowa wojna handlowa obniżyłaby EPS o 2,8%, powiedział bank.

W tym scenariuszu Barclays spodziewa się, iż sektory dyskrecjonalny i materiałowy giełdy poniosą ciężar skutków. Biorąc pod uwagę znaczącą obecność podaży i produkcji każdego sektora w Meksyku i Kanadzie, są one szczególnie narażone na dwucyfrowy negatywny wpływ EPS. Zgodnie z notatką, bardziej umiarkowany wpływ rozprzestrzeniłby się na inne sektory S&P 500, takie jak przemysł, technologia i dobra podstawowe. Nie ulega wątpliwości, iż wciąż nie wiadomo, czy administracja Trumpa zrealizuje plany taryfowe, a Barclays twierdzi, iż traktuje tę retorykę głównie jako kartę negocjacyjną.

Jednak nowe badania przeprowadzone przez nowojorską Rezerwę Federalną wskazują, iż same ogłoszenia taryfowe mogą utrudnić S&P 500, a wiele innych jest spodziewanych ze strony administracji Trumpa. Wracając do wojny handlowej USA z Chinami w pierwszej kadencji Trumpa, badacze z Rezerwy Federalnej zauważyli stały spadek zwrotów z S&P 500 po każdym ogłoszeniu taryf.

„Te spadki cen na giełdzie prawdopodobnie odzwierciedlają dwie siły. Po pierwsze, rynki mogą stać się bardziej pesymistyczne co do przyszłych zysków firm, a po drugie, uczestnicy rynku mogą stać się mniej chętni do utrzymywania ryzykownych aktywów, choćby jeżeli oczekiwana ścieżka przyszłych zysków pozostanie niezmieniona” – napisali w środę analitycy Fed.

Goldman Sachs powiedział, iż niepewność handlowa pozostanie, niezależnie od tego, czy administracja Trumpa wprowadzi cła wobec Kanady i Meksyku. Zdaniem banku, protekcjonistyczne stanowisko jest otwarciem negocjacji w 2026 r. w sprawie USMCA, północnoamerykańskiej umowy handlowej zawartej podczas pierwszej kadencji Trumpa.

Podczas swojej kampanii Trump przedstawił również pomysły na wprowadzenie 10% stawki celnej na cały handel amerykański. Przed wyborami Barclays oszacował, iż będzie to oznaczać 3,2% spadek S&P EPS w przyszłym roku.

Читать всю статью