Варшавское «Шпегово» больше не для украинцев. У города другие планы

dailyblitz.de 8 месяцы назад
Zdjęcie: warszawskie-„szpiegowo”-juz-nie-dla-ukraincow.-miasto-ma-inne-plany


Warszawa zabiega o środki na modernizację i rozbudowę kompleksu Szpiegowo, dawniej należącego do Rosji, położonego na Mokotowie, który przez cały czas pozostaje opuszczony. Początkowo planowano przeznaczyć te mieszkania dla uchodźców z Ukrainy, ale teraz kierunek ten uległ zmianie.

Szpiegowo, nazwane przez warszawiaków, to zespół opuszczonych bloków z lat 70. przy ul. Sobieskiego 100 na Mokotowie. Przez lata były one wykorzystywane przez rosyjskich dyplomatów bez formalnych umów. Warszawa od dawna starała się o przejęcie tego kompleksu. Udało się to dwa lata temu, przy wsparciu komornika.

W charakterystycznym kompleksie budynków o zróżnicowanej wysokości znajduje się ponad 100 mieszkań. Teraz pojawił się nowy pomysł na wykorzystanie tych opuszczonych przestrzeni.

O nowym pomyśle na Szpiegowo opowiedział PAP wiceprezydent Warszawy, Tomasz Bratek. Miasto chciałoby, aby mieszkańcy tego miejsca to m.in. policjanci, strażnicy miejscy i nauczyciele, czyli przedstawiciele zawodów potrzebnych w mieście.

O nieco innych planach wcześniej wspominał Michał Wojtczuk w „Gazecie Wyborczej”. Wiceprezydent Bratek został zapytany w listopadzie 2023 roku, czy miasto przez cały czas zamierza przeznaczyć część mieszkań w Szpiegowie dla uchodźców z Ukrainy. Natomiast prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski złożył taką deklarację jeszcze w 2022 roku.

– Na dziś trudno mówić, dla kogo ma być ten budynek. Najpierw trzeba przeprowadzić inwestycję, a to potrwa przynajmniej dwa lata – odpowiedział wówczas Tomasz Bratek.

Obecnie podano informację, iż planuje się uczynić Szpiegowo wspólnym przedsięwzięciem zarówno rządu centralnego, jak i władz lokalnych.

– Projektem, który będzie służył zarówno miastu, jak i wojewodzie – powiedział Bratek.

Mieszkania dla nauczycieli, policjantów, strażników miejskich w dawnym Szpiegowie

Funkcjonariusze w tej chwili poszukują adekwatnego podejścia oraz sposobów pozyskania finansowania. Ich celem jest uzyskanie środków z programu rządowego dotyczącego budownictwa społecznego.

– Co za tym idzie, te mieszkania, które wybudujemy, będą właśnie na potrzeby służb, ale będziemy musieli mieć tam tkankę mieszaną, czyli zarówno mieszkania komunalne, jak i mieszkania, które mogłyby służyć przedstawicielom zawodów szczególnie potrzebnych w Warszawie – powiedział wiceprezydent.

Zadeklarowano, iż prace budowlane, obejmujące modernizację oraz budowę nowego budynku od strony ulicy Sobieskiego (po zburzeniu „zabudowań klubowo-stróżówkowych”), planuje się zrealizować w ciągu trzech lat.

Obecnie Warszawa nie ma programu zapewniania mieszkań komunalnych dla osób pracujących w kluczowych zawodach dla miasta. Natomiast taki program można znaleźć w Wieliszewie pod Warszawą, gdzie gmina aktualnie przyjmuje wnioski o wynajem nowo wybudowanych mieszkań komunalnych zgodnie z ustalonymi kryteriami pierwszeństwa, takimi jak zamieszkanie na terenie gminy, posiadanie co najmniej jednego dziecka oraz wykonywanie zawodu, takiego jak medyk czy nauczyciel.

W swoim programie dla Warszawy, Magdalena Biejat, kandydatka lewicowych ugrupowań na prezydenta miasta, proponowała wprowadzenie służbowych mieszkań dla nauczycieli.

Daniel Głogowski

Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.

More here:
Warszawskie „Szpiegowo” już nie dla Ukraińców. Miasto ma inne plany

Читать всю статью