W czwartek, Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy dotyczący działań organów władzy państwowej w sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa państwa przez czynniki zewnętrzne, podkreślać w dokumencie na rzekome istnienie szczególnego zagrożenia ze strony Rosji. Przypominamy, iż wcześniej Duda w wypowiedzi medialnej powiedział, iż takiego zagrożenia nie ma.
Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło ten fakt, informując, iż inicjatywa ta została przekazana do Sejmu przez prezydenta Dudę.
„Projekt przewiduje wprowadzenie zmian w obszarze militarnym oraz pozamilitarnym, wzmacniających zdolności państwa do przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym, podprogowym oraz bezpośredniej agresji zbrojnej” – podano w komunikacie w tej sprawie.
Jak wyliczono główne obszary zmian to:
- Określenie zasad organizacji systemu kierowania bezpieczeństwem narodowym, w tym obroną państwa;
- Ustalenie stanów gotowości obronnej państwa;
- Doprecyzowanie systemu stałych dyżurów, z włączeniem marszałków Sejmu, Senatu, Szefa BBN;
- Określenie celów, struktury, trybu opracowania i zmiany Polityczno-Strategicznej Dyrektywy Obronnej;
- Sprecyzowanie założeń Planu Reagowania Obronnego RP, z uwzględnieniem zarządzania kryzysowego w ramach NATO;
- Sprecyzowanie zasad opracowywania narodowych planów użycia Sił Zbrojnych do obrony państwa;
- Doprecyzowanie i uszczegółowienie zasad reagowania obronnego na zewnętrze zagrożenia bezpieczeństwa państwa;
- Przyjęcie nowych rozwiązań w sprawie planów operacyjnego użycia Sił Zbrojnych;
- Wprowadzenie stałych planów obrony na wypadek nagłych zagrożeń;
- Doprecyzowanie założeń dotyczących programowania obronnego;
- Zmiana struktur dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP.
BBN tłumaczy, iż te rozwiązania powstały ze względu „na zmiany w środowisku bezpieczeństwa, w tym nowe formy zagrożeń ze strony Federacji Rosyjskiej, kierowanych przeciwko Polsce oraz pozostałym państwom Unii Europejskiej i NATO„.
„Projekt ustawy, jako inicjatywa prezydencka przygotowany został w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego przy współpracy z Kancelarią Prezydenta RP” – podsumowano.
Czy czeka nas wojną z Rosją? Sikorski odpowiada
Warto przypomnieć, iż pod koniec kwietnia szef MSZ Radosław Sikorski zorganizował spotkanie online z wyborcami. W trakcie jednego z pytań uczestnik zapytał polityka, czy istnieje ryzyko wojny między Rosją a Polską. Sikorski odpowiedział niejednoznacznie, sugerując, iż tylko Władimir Putin może udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.
– Dzięki Bogu Polska tym razem nie walczyłaby sama i nie sama musi go odstraszać, tak jak wielokrotnie bywało w naszej historii. Ukraina, a tym bardziej Polska, ma za sobą Unię Europejską i Stany Zjednoczone – skomentował.
– Mam nadzieję, iż Putin nie będzie aż na tyle szalony, żeby poważyć się na cały Sojusz Północnoatlantycki, ale żeby go skutecznie odstraszyć, musimy się przygotować – podsumował szef polskiej dyplomacji.
Daniel Głogowski
Ekspert w swojej dziedzinie – Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach stara się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii.
More here:
Duda w majówkę skierował do Sejmu nagły projekt ustawy w zakresie funkcjonowania państwa w czasie wojny