Trump odniósł się do rozmowy w mediach społecznościowych zaznaczając, iż „była bardzo dobra zarówno dla Chin, jak i USA„. „Oczekuję, iż wspólnie rozwiążemy wiele problemów i to natychmiast. Rozmawialiśmy o zrównoważeniu handlu, Fentanylu, TikToku i wielu innych tematach” – napisał.
„Prezydent Xi i ja zrobimy wszystko, co możliwe, aby uczynić świat bardziej pokojowym i bezpieczny” – dodał.
Rozmowa Trump – Xi Jinping. „Wspólne interesy i szerokie pole do współpracy”
Wymianę zadań z prezydentem elektem USA skomentował również Xi Jinping, który wyraził nadzieję na pozytywny początek stosunków chińsko-amerykańskich podczas nowej kadencji Trumpa.
Cytowany przez chińskie media państwowe miał powiedzieć, iż Pekin i Wasyngton „mają wspólne interesy i szerokie pole do współpracy”. Jego zdaniem Chiny i Stany Zjednoczone powinny stronić od konfrontacji i konfliktu. – Obie strony powinny wzmocnić współpracę opartą na zasadach wzajemnego szacunku i pokojowego współistnienia – mówił.
Chińskie media podały, iż obaj przywódcy zdecydowali się ustalić strategiczne kanały komunikacji i ustalić regularne kontakty w najważniejszych kwestiach.
Inauguracja Donalda Trumpa. Pojawi się „specjalny przedstawiciel” Xi Jimpinga
W piątek chińskie MSZ poinformowało, iż w ceremonii zaprzysiężenia prezydenta USA Donalda Trumpa weźmie udział wiceprzewodniczący ChRL Han Zheng.
Jak podano, jego obecność „ma wzmocnić dialog” z USA.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Pekinie poinformowało, iż Han weźmie udział w uroczystości jako „specjalny przedstawiciel” przywódcy Chin Xi Jinpinga.
ZOBACZ: Chiny znów krążą wokół Tajwanu. Patrol bojowy i „historyczny trend”
Donald Trump, wybrany po raz drugi na prezydenta USA w listopadzie ubiegłego roku, zostanie zaprzysiężony w Waszyngtonie 20 stycznia. Trump złamał dotychczasową tradycję i zaprosił na swoją inaugurację przywódców innych państw.
– Jesteśmy gotowi do współpracy z nowym rządem USA w celu wzmocnienia dialogu i komunikacji, adekwatnego radzenia sobie z różnicami, rozszerzenia wzajemnie korzystnej współpracy, wspólnego dążenia do stabilnych, zdrowych i zrównoważonych relacji Chin-USA oraz znalezienia adekwatnej drogi dla obu krajów, aby utrzymać lepsze kontakty – dodał rzecznik MSZ.
Wojna handlowa Trumpa z Chinami
Podczas pierwszej kadencji Trump prowadził wojnę handlową z Chinami, nakładając wysokie cła na import z tego kraju.
Polityk oskarża Pekin o nieuczciwe praktyki handlowe i już po wyborach przestrzegł przed wprowadzeniem kolejnych środków wymierzonych w drugą gospodarkę świata.
Nominowany przez Trumpa na sekretarza stanu Marco Rubio określił natomiast w środę Chiny jako „zagrożenie”, co spotkało się z ostrą krytyką ze strony MSZ w Pekinie.