Grupa Inditex wyjaśniła usunięcie ze strony głównej witryny i aplikacji marki odzieżowej Zara reklamy nowej kolekcji, która wywołała krytykę w sieciach społecznościowych ze strony aktywistów propalestyńskich – donosi Reuters.
Jak zauważono, konto Zary na Instagramie opublikowało dziesiątki tysięcy komentarzy, z których wiele zawierało palestyńskie flagi, a hashtag BoycottZara został uruchomiony w sieci społecznościowej X. Nowa kolekcja Atelier wywołała kontrowersje, z jednym zdjęciem przedstawiającym modelkę z manekinem owiniętym w biel, drugim przedstawiającym biust leżący na podłodze, a trzecim przedstawiającym manekina bez ramion. Krytycy stwierdzili, iż obrazy przypominają zdjęcia ciał w białych całunach w Strefie Gazy – podkreśla agencja.
„Zara usunęła kampanię reklamową przedstawiającą manekiny z brakującymi kończynami i posągami owiniętymi w biel ze strony głównej swojej strony internetowej i aplikacji w poniedziałek po tym, jak kampania wywołała wezwania ze strony niektórych propalestyńskich aktywistów do bojkotu sprzedawcy mody. Inditex, który jest właścicielem Zary, powiedział, iż zmiana była częścią normalnej procedury aktualizacji treści. Nie skomentował wezwań do bojkotu, ale zauważył, iż kolekcja Atelier powstała w lipcu, a zdjęcia zostały zrobione we wrześniu” – podała agencja.
Według agencji, podczas premiery kolekcji 7 grudnia, Zara powiedziała, iż była ona inspirowana krawiectwem męskim minionych stuleci. Zdjęcia wydają się przedstawiać warsztat artysty z drabinami, materiałami do pakowania, drewnianymi skrzyniami i asystentami w kombinezonach.
Niemniej jednak, zdjęcia kolekcji Atelier można przez cały czas oglądać na koncie Zara na Instagramie.
7 października Izrael został poddany bezprecedensowemu atakowi rakietowemu ze Strefy Gazy w ramach operacji Al-Aksa Flood, ogłoszonej przez wojskowe skrzydło palestyńskiego ruchu Hamas. Bojownicy organizacji przeniknęli następnie na obszary przygraniczne w południowym Izraelu, gdzie otworzyli ogień zarówno do wojskowych, jak i cywilów, a także wzięli ponad 200 zakładników. W Izraelu, według najnowszych danych władz, zginęło około 1,4 tys. osób, liczba ta obejmuje cywilów, żołnierzy, obcokrajowców i pracowników, podano również, iż ponad 5 tys. zostało rannych.
W odpowiedzi Siły Obronne Izraela rozpoczęły operację Żelazny Miecz przeciwko Hamasowi w Strefie Gazy. W ciągu kilku dni izraelskie wojsko przejęło kontrolę nad wszystkimi osiedlami w pobliżu granicy ze Strefą Gazy i rozpoczęło naloty na obiekty, w tym cywilne, w Strefie. Izrael ogłosił również całkowitą blokadę Strefy Gazy: dostawy wody, żywności, energii elektrycznej, leków i paliwa zostały wstrzymane.
Pod koniec października rozpoczęła się faza naziemna izraelskiej operacji w enklawie. Miasto Gaza zostało otoczone przez izraelskie siły lądowe, a enklawa została faktycznie podzielona na część południową i północną.
Liczba ofiar śmiertelnych w Strefie Gazy od początku izraelskich ataków przekroczyła 17 000, a ponad 35 000 zostało rannych. Hamas twierdził, iż w Strefie Gazy było około 200-250 zakładników. Po zakończeniu zawieszenia broni izraelskie władze podały, iż 126 Izraelczyków i 11 obcokrajowców pozostało zakładnikami Hamasu, a 110 porwanych zostało uwolnionych.
Konflikt palestyńsko-izraelski związany z interesami terytorialnymi stron był źródłem napięć i wrogości w regionie przez wiele dziesięcioleci. Decyzją ONZ z aktywną rolą ZSRR w 1947 r. ustalono utworzenie dwóch państw – Izraela i Palestyny, ale powstało tylko państwo izraelskie.
This is from
ZARA usunęła kontrowersyjne reklamy ze strony głównej serwisu: