Republikanie rozpoczynają działania mające na celu wycofanie USA z ONZ
Republikańscy ustawodawcy rozpoczęli działania mające na celu wycofanie Stanów Zjednoczonych z Organizacji Narodów Zjednoczonych, pośród obaw, iż międzynarodowa organizacja humanitarna i praw człowieka nie promuje amerykańskich interesów i nie dostosowuje się do programu prezydenta Donalda Trumpa „America First”.
Senator Mike Lee, Republikanin z Utah, przedstawił w czwartek projekt ustawy o nazwie Disengaging Entirely From the United Nations Debacle Act of 2025, który miałby zakończyć członkostwo USA w ONZ i jej powiązanych organach oraz finansowanie tych grup. Senator Marsha Blackburn, Republikanka z Tennessee, jest współsponsorem tego środka w wyższej izbie.
Rep. Chip Roy, R-Texas, jest gotowy przedstawić tę ustawę w Izbie Reprezentantów w piątek, twierdząc, iż ONZ i jej organy nie promują interesów Amerykanów.
„Organizacja Narodów Zjednoczonych przekształciła się w platformę dla tyranów i miejsce ataków na Amerykę i jej sojuszników” – powiedział Lee w czwartkowym oświadczeniu dla Fox News Digital. „Powinniśmy przestać za to płacić. Podczas gdy prezydent Trump rewolucjonizuje naszą politykę zagraniczną, stawiając Amerykę na pierwszym miejscu, powinniśmy wycofać się z tej pozornej organizacji i nadać priorytet prawdziwym sojuszom, które zapewnią bezpieczeństwo i dobrobyt naszemu krajowi”.
Stany Zjednoczone zapewniają ONZ więcej funduszy niż jakikolwiek inny kraj, przekazując ponad 18 miliardów dolarów w 2022 r., według amerykańskiego think tanku ds. polityki zagranicznej Council on Foreign Relations. Stanowi to około jedną trzecią całego zbiorowego budżetu ONZ.
„Organizacja Narodów Zjednoczonych korzystała z amerykańskich pieniędzy podatkowych, często podważając nasze interesy, atakując naszych sojuszników i wspierając naszych przeciwników” – powiedział Roy w czwartkowym oświadczeniu dla Fox News Digital.
„Co osiągnęła Organizacja Narodów Zjednoczonych?” – powiedział Roy. „Pomimo wszystkich pieniędzy i uwagi, ta skorumpowana globalistyczna organizacja od dziesięcioleci nie zapobiega wojnom, ludobójstwom, naruszeniom praw człowieka, a choćby pandemiom”.
Roy wskazał w szczególności na organizacje ONZ, takie jak (UNRWA), która pomaga palestyńskim uchodźcom i ich potomkom.
Organizacja znalazła się jednak pod lupą po tym, jak dochodzenie ONZ wykazało, iż pracownicy UNRWA mogli być zamieszani w atak palestyńskiej grupy bojowników Hamas na Izrael 7 października 2023 r. Stany Zjednoczone tymczasowo wstrzymały finansowanie UNRWA w styczniu 2024 r. w odpowiedzi na raport.
„Żaden rozsądny kraj nie tolerowałby czegoś takiego” – powiedział Roy w swoim oświadczeniu.
Współautorami ustawodawstwa byli przedstawiciele Partii Republikańskiej: Mike Rogers z Alabamy , Eli Crane z Arizony, Diana Harshbarger z Tennessee, Anna Paulina Luna z Florydy, Harriet Hageman z Wyoming, Josh Brecheen z Oklahomy, Thomas Massie z Kentucky i Marjorie Taylor Greene z Georgii.
Ustawa stanowi również, iż Stany Zjednoczone nie mogą uczestniczyć w negocjacjach pokojowych z ONZ i zabrania władzy wykonawczej zawierania jakichkolwiek porozumień o członkostwie z ONZ lub jej organizacjami zależnymi bez zgody Senatu.
ONZ również spotkała się z oporem ze strony Demokratów w obliczu konfliktu Izrael–Hamas. Na przykład 11 Demokratów dołączyło do republikańskich odpowiedników, wysyłając list do Sekretarza Generalnego ONZ António Guterresa w październiku 2024 r., twierdząc, iż ONZ nie zachowała neutralności i „zdecydowanie opowiedziała się przeciwko Izraelowi”.
Ustawodawcy powołali się na rezolucję Zgromadzenia Ogólnego ONZ, na mocy której Izrael ma zwrócić wszystkie ziemie i aktywa, jakie przejął na Terytoriach Palestyńskich od 1967 roku.
„Nie będziemy akceptować ciągłej wrogości ONZ wobec naszego sojusznika Izraela” – napisali ustawodawcy.
Trump próbował obciąć lub zmniejszyć finansowanie grup ONZ w trakcie swojej pierwszej kadencji i zrobił to również w drugiej kadencji. W lutym podpisał rozporządzenie wykonawcze wycofujące USA z Rady Praw Człowieka ONZ i obcinające finansowanie dla UNRWA.