„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato

polska-zbrojna.pl 7 месяцы назад

Zajęcia ze strzelania, z podstaw taktyki, zasad przetrwania i pierwszej pomocy – to program dla tych, którzy zgłoszą się na „Wakacje z wojskiem”. Szkolenia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej adresowane do pełnoletniej młodzieży odbędą się w jednostkach całej Polski podczas trzech turnusów, od 10 czerwca do 14 września. Ochotnicy dostaną za nie wynagrodzenie 6 tys. zł.

– Ruszamy z nowym projektem „Wakacje z wojskiem” – poinformował dzisiaj wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. – To program dla ochotników, realizowany od 10 czerwca do 14 września, w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. To szansa na zdobycie nowych umiejętności i poznanie Wojska Polskiego. 27 dni szkolenia zakończy się przysięgą, a każdy z ochotników otrzyma uposażenie. Już dziś zachęcam do udziału w szkoleniu. Każda taka inicjatywa to inwestycja w nasze bezpieczeństwo! – dodał minister obrony narodowej. Dziś rusza nabór do programu.

REKLAMA

Przyjemne z pożytecznym

– To specjalna, wakacyjna edycja dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. zwykle ten rodzaj służby jest adresowany do każdego, kto nigdy wcześniej nie był w wojsku. Tym razem projekt kierujemy głównie do młodych ludzi w przedziale wieku 18–35 lat. Czekamy na tegorocznych, pełnoletnich maturzystów, studentów i wszystkich tych, którzy po prostu szukają oferty ciekawej, sezonowej pracy wakacyjnej. Biorąc udział w szkoleniu, mogą połączyć przyjemne z pożytecznym – mówi mjr Michał Tomczyk, koordynator projektu z ramienia Ministerstwa Obrony Narodowej.

„Wakacje z wojskiem” podzielono na trzy turnusy. Pierwszy z nich rozpocznie się już 10 czerwca i potrwa do 6 lipca. Kolejne planowane są w terminach: 15 lipca–10 sierpnia oraz 19 sierpnia–14 września. Szkolenie będzie prowadziło 70 jednostek w całym kraju, m.in. 6 Brygada Powietrznodesantowa w Krakowie, 1 Brygada Pancerna w Wesołej, 2 Pułk Saperów w Nowym Dworze Mazowieckim, 12 Brygada Zmechanizowana w Szczecinie, 8 Pułk Przeciwlotniczy w Koszalinie i 10 Brygada Logistyczna w Opolu. Łącznie przygotowano 10 tys. miejsc dla ochotników.

W niespełna miesiąc pod okiem żołnierzy instruktorów ochotnicy będą poznawać wojskowe regulaminy, zasady musztry i posługiwania się bronią, a potem odbędą zajęcia m.in. z taktyki, strzelania, ochrony przed bronią masowego rażenia, terenoznawstwa, ratownictwa i SERE, czyli zasad przetrwania w trudnym terenie. Przewidziano też podstawy komunikacji strategicznej, cyberbezpieczeństwa oraz zarządzania kryzysowego. Program wakacyjnego szkolenia nie będzie odbiegał od tego, który w ciągu roku przechodzą ochotnicy do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Obejmuje 27 dni zajęć, zakończonych egzaminem oraz przysięgą wojskową.

Uczestnicy szkolenia za czas spędzony w koszarach otrzymają wynagrodzenie równe temu, jakie otrzymuje szeregowy zawodowy. Wynosi ono 6 tys. zł brutto, ale osoby poniżej 26 roku życia (zwolnieni z podatku) otrzymają taką kwotę „na rękę”. – To wymierna korzyść, bo dzięki udziałowi w szkoleniu można zdobyć nie tylko bardzo cenne umiejętności i doświadczenia, ale także solidny zastrzyk gotówki. A ta z pewnością przyda się osobom, które dopiero rozpoczynają swoje zawodowe życie – mówi mjr Tomczyk.

Koordynator projektu zapewnia, iż plusów „Wakacji z wojskiem” jest znacznie więcej. – Szkolenie będzie prowadzone w atrakcyjnych miejscach i jednostkach wojskowych, a do tego w grupach rówieśniczych, co może okazać się szansą na zdobycie nowych znajomości. Poza kwestiami finansowymi fakt odbycia takiej służby może być ważnym punktem w CV ochotnika i dobrym startem do służby wojskowej – dodaje oficer.

– Udział w programie „Wakacje z wojskiem” może być pierwszym krokiem do wielkiej przygody, a zarazem wielkiej misji, jaką jest służba wojskowa – zachęca wicepremier Kosiniak-Kamysz. Po odbyciu dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej ochotnicy będą mogli zasilić szeregi rezerwy aktywnej lub kontynuować służbę i wziąć udział w szkoleniu specjalistycznym. Po jego ukończeniu z kolei mogą aplikować do armii zawodowej. Ci, którzy nie wybiorą żadnej z tych opcji, zostaną przeniesieni do rezerwy pasywnej.

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie muszą złożyć wniosek o powołanie w dowolnie wybranym wojskowym centrum rekrutacji. Swój akces można też zgłosić poprzez portal rekrutacyjny Wojska Polskiego oraz dzwoniąc na infolinię 800-180-110.

By czuć się bezpiecznym

Celem projektu „Wakacje z wojskiem” jest nie tylko kształcenie obronne młodego pokolenia i nauka umiejętności przydatnych w sytuacjach kryzysowych, ale także przygotowanie młodych ludzi do ewentualnej służby wojskowej. Podobnym celom służą dwa inne projekty MON-u. Pierwszy z nich to realizowany we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej program „Edukacja z wojskiem”. Od 6 maja w ponad trzech tysiącach placówek żołnierze instruktorzy szkolą uczniów z podstaw pomocy medycznej, ewakuacji i reagowania na alarmy.

11 maja z kolei wystartował drugi z projektów – „Trenuj z wojskiem”. Podczas piątej już edycji sobotnich treningów żołnierze uczą cywilów m.in. posługiwania się bronią, rzucania granatem, walki wręcz, pomocy medycznej na polu walki, przetrwania w trudnym terenie. Szkolenia potrwają do 13 lipca. Dotychczas w ramach tego programu przeszkolono już 23 tysiące osób.

Wszystkie projekty skierowane są do ochotników i są bezpłatne.

Paulina Glińska , MC
Читать всю статью