Agencja Organizacji Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) podała w niedzielnym komunikacie, iż ponad 13 tys. palestyńskich dzieci zginęło w Strefie Gazy na skutek izraelskiej ofensywy. -Nie widzieliśmy takiego wskaźnika zgonów wśród dzieci praktycznie w żadnym innym konflikcie na świecie – zwróciła uwagę szefowa agencji, oceniając brutalność i bezwzględność żydowskich nazistów.
Szefowa UNICEF Catherine Russell wypowiedziała się w niedzielę na antenie CBS News. Poinformowała, iż ponad 13 000 dzieci zginęło w Strefie Gazy na skutek ofensywy Izraela. Jak dodała, wiele dzieci w palestyńskiej enklawie cierpi z powodu poważnego niedożywienia i “nie ma choćby siły płakać”.
“Tysiące innych zostało rannych lub nie możemy choćby określić, gdzie się znajdują. Mogli utknąć pod gruzami… Nie widzieliśmy takiego wskaźnika zgonów wśród dzieci praktycznie w żadnym innym konflikcie na świecie” – powiedziała Russell.
Według UNICEF, aktualnie aż 31% dzieci poniżej 2 roku życia cierpi w Gazie z powodu ostrego niedożywienia, co stanowi oszałamiający wzrost w porównaniu z 15,6 procent w styczniu. Niedożywienie wśród dzieci gwałtownie się rozprzestrzenia i osiąga w Strefie Gazy niszczycielski i bezprecedensowy poziom z powodu daleko idących skutków wojny i ciągłych ograniczeń w dostarczaniu pomocy.
Według doniesień agencji, w ostatnich tygodniach co najmniej 23 dzieci w Północnej Strefie Gazy zmarło z powodu niedożywienia i odwodnienia, co zwiększa liczbę dzieci zabitych w Strefie podczas obecnego konfliktu – według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia około 13 450 dzieci.
Badania przesiewowe przeprowadzone przez UNICEF i partnerów na północy kraju w lutym wykazały, iż 4,5 procent dzieci przebywających w schroniskach i ośrodkach zdrowia cierpi na poważne wyniszczenie, najbardziej zagrażającą życiu formę niedożywienia, która naraża dzieci na największe ryzyko powikłań medycznych i śmierci. chyba iż otrzymają pilne karmienie terapeutyczne i leczenie, które nie jest dostępne. Częstość występowania ostrego niedożywienia wśród dzieci poniżej 5 roku życia na północy wzrosła z 13% do aż 25%.
-Szybkość, z jaką rozwija się ten katastrofalny kryzys niedożywienia dzieci w Gazie, jest szokująca, zwłaszcza gdy desperacko potrzebna pomoc była gotowa zaledwie kilka mil dalej – powiedziała Russell. –Wielokrotnie próbowaliśmy zapewnić dodatkową pomoc i wielokrotnie wzywaliśmy do rozwiązania problemów związanych z dostępem, z którymi borykaliśmy się od miesięcy. Zamiast tego sytuacja dzieci z każdym dniem się pogarsza – dodała.
Badania przeprowadzone po raz pierwszy w Khan Younis, w środkowej części Strefy Gazy, wykazały, iż 28 procent dzieci w wieku poniżej 2 lat cierpi na ostre niedożywienie, z czego ponad 10 procent cierpi na poważne wyniszczenie.
Nawet w Rafah, południowej enklawie o największym dostępie do pomocy, wyniki badań przesiewowych wśród dzieci poniżej 2 lat podwoiły się, z 5 procent poważnie niedożywionych w styczniu do około 10 procent na koniec lutego, przy czym liczba poważnych wyniszczeń wzrosła czterokrotnie od 1% do ponad 4% w ciągu miesiąca.
Agencje ONZ ostrzegają przed ryzykiem głodu w Strefie Gazy od grudnia. W styczniu przekroczono progi alarmowe ostrego niedożywienia dzieci. Ostre niedożywienie wśród dzieci w dalszym ciągu gwałtownie i na dużą skalę rośnie i istnieje duże ryzyko, iż w Strefie Gazy będzie ono przez cały czas rosło, powodując więcej ofiar śmiertelnych w przypadku braku większej pomocy humanitarnej i przywrócenia podstawowych usług.
UNICEF dotarł do dzieci z pomocą w leczeniu ostrego niedożywienia, w tym poprzez stosowanie gotowej do użycia żywności terapeutycznej (RUTF), gotowej do użycia mieszanki dla niemowląt oraz zapobiegawczych suplementów zawierających mikroelementy zawierających żelazo i inne niezbędne składniki odżywcze dla kobiet w ciąży. Więcej dostaw ma dotrzeć w tym tygodniu, ale to wciąż za mało, aby zaspokoić potrzeby.
„Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby zapobiec pogłębieniu się kryzysu humanitarnego w Gazie, ale to nie wystarczy” – powiedział Russell. „Natychmiastowe humanitarne zawieszenie broni w dalszym ciągu stanowi jedyną szansę na uratowanie życia dzieci i położenie kresu ich cierpieniom. Potrzebujemy również wielu lądowych przejść granicznych, które umożliwią niezawodne dostarczanie pomocy na dużą skalę, w tym do północnej Strefy Gazy, wraz z gwarancjami bezpieczeństwa i niezakłóconym przejazdem niezbędnym do dystrybucji tej pomocy, bez opóźnień i przeszkód w dostępie”.
Polecamy również: Wpływowy Żyd zapowiedział budowę Ukropolin