TVP pozwała TV Republika za naruszenie praw autorskich

dailyblitz.de 5 месяцы назад
Zdjęcie: tvp-pozwala-tv-republika-za-naruszenie-praw-autorskich


Telewizja Publiczna żąda rekompensaty za pogwałcenie jej praw oraz z tytułu niesprawiedliwej konkurencji, bezprawnego osiągnięcia korzyści, udzielenia przeprosin oraz opłacenia na cele społeczne. Łączna suma żądań wynosi milion złotych.

W środę 27 marca Centrum Informacyjne TVP ogłosiło, iż zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, złożyło w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew przeciwko TV Republika. Sprawa ma swoje początki w grudniu poprzedniego roku, gdy po zmianie rządu doszło również do zmian w kierownictwie Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. To spowodowało odejście z telewizji części „dziennikarzy”, w tym Michała Rachońa. Niedługo potem Rachoń rozpoczął pracę w TV Republika.

Przypominamy, iż Rachoń przeniósł swój program „#Jedziemy” (który wcześniej był nadawany na antenie TVP Info) do nowego pracodawcy, zachowując bardzo podobną konwencję i tytuł (który został delikatnie zmieniony na „#Jedziemy. Michał Rachoń”). Eksperci wskazywali, iż takie działanie może stanowić podstawę do roszczeń z tytułu niesprawiedliwej konkurencji oraz naruszenia praw autorskich.

Aplikacja Lega artis

TVP pozywa Republikę. Likwidator TVP żądał zaprzestania naruszeń

W międzyczasie, po zawetowaniu przez prezydenta ustawy budżetowej, która przewidywała dodatkowe fundusze dla TVP, firma została postawiona w stan likwidacji. Likwidator działający w jej imieniu, Daniel Gorgosz, już w lutym wysłał do TV Republika wezwanie przedprocesowe, w którym żądał nie tylko rekompensaty w wysokości miliona złotych, ale także zaprzestania produkcji, emisji i dystrybucji programu „Jedziemy. Michał Rachoń”, oraz natychmiastowego usunięcia jego fragmentów i pełnych odcinków z platform YouTube, Facebooka oraz portalu X (dawniej Twitter). Żądanie to obejmowało również zaprzestanie korzystania z logotypu, który – według twierdzeń TVP – został stworzony i rozpowszechniany przez Telewizję Polską, oraz zapłatę 100 tysięcy złotych na rzecz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jako rekompensatę za działania w ramach nieuczciwej konkurencji, oraz nadanie przeprosin w postaci 40-sekundowego komunikatu.

– W ocenie spółki takie działania są bezprawne, w tym naruszają prawa autorskie spółki. TVP SA w likwidacji będzie w związku z tym niedługo podejmowała odpowiednie kroki prawne przeciwko podmiotom naruszającym te prawa. Zdecydowanie negatywna ocena programu «Jedziemy» przez likwidatora TVP S.A. w likwidacji pozostaje bez znaczenia dla formalnej zasadności wezwania – poinformowało wówczas Centrum Informacyjne TVP w swoim Komunikacie.


Jeśli poszukujecie Państwo pomocy prawnej, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. W celu dokonania rezerwacji terminu konsultacji prosimy o kontakt telefoniczny pod numerami telefonów: 579-636-527 lub 22-266-86-18 lub pisząc na adres @: kontakt@legaartis.pl

Jeśli uważacie Państwo, iż nasze publikacje zasługują na wparcie pracowników, którzy codziennie przeszukują setki stron, możesz wesprzeć nas, przechodząc na stronę: Wesprzyj Lega Artis

Zastrzegamy, iż nie udzielamy porad prawny pro bono.

Daniel Głogowski

Publicysta, pisarz i działacz społeczny. Pierwsze artykuły opublikował w 1999 roku dla międzynarodowych wydawców. Przez ponad 30 lat zdobywa swoje doświadczenie dzięki współpracy z największymi redakcjami. W swoich artykułach starał się podejmować kontrowersyjne tematy i prezentować oryginalne punkty widzenia, które pozwalały na głębsze zrozumienie omawianych kwestii. Przez lata zyskał reputację rzetelnego dziennikarza. Kontakt z redakcją: [email protected]

Читать всю статью