Departament Energii wstępnie zatwierdziła kolejną pożyczkę na pomoc w sfinansowaniu budowy fabryk akumulatorów do pojazdów elektrycznych w USA. Tym razem spółka joint venture Stellantis i Samsung SDI otrzyma 7,54 miliarda dolarów na budowę dwóch fabryk akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Kokomo w stanie Indiana.
Oczekuje się, iż w ramach projektu powstanie 3200 stanowisk pracy, 2800 pracowników operacyjnych w fabrykach i setki kolejnych w pobliskim parku dostawców. Warunkowe zobowiązanie pożyczkowe zapewni 7,54 miliarda dolarów – 6,85 miliarda dolarów kapitału i 688 milionów dolarów skapitalizowanych odsetek – spółce StarPlus Energy LLC, która jest współwłasnością Stellantis i Samsung SDI.
Pożyczka będzie pochodzić z programu DOE Advanced Technology Vehicles Manufacturing (ATVM), który został wskrzeszony przez prezydenta Joe Bidena w 2022 r., aby pomóc w finansowaniu rozwijającego się przemysłu wytwórczego pojazdów elektrycznych w USA.
Oczekuje się, iż w ramach projektu utworzy się 3200 miejsc pracy i 2800 pracowników operacyjnych
Podobnie jak pożyczka o wartości 6,6 miliarda dolarów warunkowo zatwierdzony dla Rivian w zeszłym miesiącu nowa pożyczka dla StarPlus Energy będzie musiała pokonać czas, jeżeli ma zostać sfinalizowana, zanim Donald Trump przejmie Biały Dom.
Trump obiecał odwrócić lub anulować większość wydatków Bidena na pojazdy elektryczne gdy już obejmie urząd. Powiedział, iż zablokuje ulgę podatkową w wysokości 7500 dolarów na zakup nowych pojazdów elektrycznych, a także usunie resztę wydatków z ustawy o redukcji inflacji (IRA). Zakłada się, iż obejmie to również program pożyczkowy ATVM – mimo iż był starszy niż IRA.
Program pożyczkowy osiągnął niemal mityczny status w świecie startupów zajmujących się pojazdami elektrycznymi dzięki terminowej pożyczce Tesli w wysokości 465 milionów dolarów w 2009 roku, której przypisuje się pomoc w uratowaniu firmy przed przedwczesną śmiercią. Ale program poszedł odłogiem podczas pierwszej administracji Trumpa kilka pozbawionych gotówki Startupy zajmujące się pojazdami elektrycznymi nie otrzymują odpowiedzi na prośby o finansowanie.
Najnowszymi beneficjentami programu są zakłady Stellantis-Samsung. Według DOE projekt StarPlus wyprodukuje około 67 GWh akumulatorów, co wystarczy do zasilania około 670 000 pojazdów rocznie przy pełnej wydajności.
Stellantis, właściciel marek takich jak Jeep, Dodge, Chrysler i Ram oraz marek międzynarodowych, takich jak Peugeot i Fiat, przechodzi wstrząsy korporacyjne, które mogą przesądzić o jego umiejętności sprostania wymaganiom programu. Dyrektor generalny firmy, Carlos Tavares, niedawno ogłosił, iż ustąpi ze stanowiska przy gwałtownym spadku sprzedaży w USA i za granicą. I Stellantis taki jest starając się dotrzymać kroku z konkurentami w zakresie przechodzenia na pojazdy definiowane elektrycznie i programowo.