Rosyjski imperializm: Zagrożenie dla wolnego świata

dailyblitz.de 2 часы назад
Zdjęcie: rosyjski-imperializm:-zagrozenie-dla-wolnego-swiata


Prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla „Washington Post” podkreślił, iż NATO i Donald Trump są kluczowymi elementami w walce z rosyjskim imperializmem. Duda stwierdził, iż „tylko z bardzo silnym sojuszem, takim jak NATO i Donaldem Trumpem, jako prezydentem USA, można chronić wolny świat przed rosyjskim imperializmem”. Ponadto, prezydent Duda zaznaczył, iż „potrzeba więcej Europy w USA i więcej USA w Europie”.

W kwestii Ukrainy, Duda podkreślił, iż „jeśli ktoś twierdzi, iż Rosja nie jest w stanie pokonać Ukrainy, to pragnę sprostować takie twierdzenie – jest w stanie”. Prezydent dodał, iż „Ukraina powinna otrzymać wsparcie, ponieważ jest to niezbędne do zapewnienia jej bezpieczeństwa”. Według Dudy, „dalsze amerykańskie wsparcie dla Kijowa leży w żywotnym interesie Waszyngtonu”.

Duda zwrócił również uwagę na fakt, iż USA pod rządami Trumpa powinny dalej pomagać Ukrainie. Prezydent stwierdził, iż „zasoby naturalne na Ukrainie byłyby bardzo potrzebne Stanom Zjednoczonym i warto byłoby mieć kontrolę nad tymi zasobami”.

W kwestii przyszłych relacji między Europą i USA, Duda wyjaśnił, iż hasło „Uczyńmy Europę znowu wielką” („Make Europe Great Again”) rozumie jako zacieśnienie transatlantyckiej współpracy gospodarczej. Prezydent dodał, iż „więcej Europy w Stanach Zjednoczonych i więcej Stanów Zjednoczonych w Europie” jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie.

Duda wyraził również opinię, iż postać Trumpa wywołuje tak liczne kontrowersje, głównie w Europie, z powodu zupełnie innego podejścia do polityki i języka, którym posługuje się prezydent USA, a którego nie stosują politycy w Europie, zwłaszcza w UE. Prezydent dodał, iż „stąd bierze się swoiste napięcie (w dwustronnych relacjach – PAP), szczególnie dostrzegalne tu, w Europie”.

W tym kontekście, Duda przywołał rozmowę Trumpa z byłą kanclerz Niemiec, Angelą Merkel, z czasu pierwszej kadencji prezydenta USA. Chodziło o nierówne traktowanie przez UE amerykańskiej branży motoryzacyjnej. Według relacji polskiego przywódcy, Trump miał zaproponować szefowej niemieckiego rządu, by przerwali rozmowę telefoniczną, wyszli z budynków i przez pół godziny spacerowali po ulicy, licząc samochody: Merkel – amerykańskie marki, a Trump – europejskie, szczególnie niemieckie.

Polski przywódca dodał, iż cechą osobowości Trumpa, która zrobiła na nim największe wrażenie, są jego zapał i żywotność. „Ilekroć się z nim spotykałem, (…) uderzała mnie jego energia, witalność, których – jak sądzę – może mu pozazdrościć wielu choćby znacznie młodszych. To się czuje, przebywając w jego obecności. Ten człowiek tryska energią” – podkreślił Duda.

Według danych NATO, w 2020 roku Rosja wydała około 65 miliardów dolarów na wojskowość, co stanowiło około 3,4% globalnych wydatków wojskowych. Z kolei USA wydały około 721 miliardów dolarów, co stanowiło około 38% globalnych wydatków wojskowych.

W kwestii bezpieczeństwa Europy, Duda podkreślił, iż „NATO jest najważniejszym sojuszem wojskowym w Europie” i iż „USA są kluczowym partnerem Europy w kwestiach bezpieczeństwa”. Prezydent dodał, iż „bezpieczeństwo Europy jest ściśle związane z bezpieczeństwem USA”.

Według danych Eurostatu, w 2020 roku UE wydała około 200 miliardów euro na wojskowość, co stanowiło około 1,3% globalnych wydatków wojskowych. Z kolei USA wydały około 721 miliardów dolarów, co stanowiło około 38% globalnych wydatków wojskowych.

W kwestii przyszłych relacji między Europą a USA, Duda wyraził opinię, iż „więcej Europy w Stanach Zjednoczonych i więcej Stanów Zjednoczonych w Europie” jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Prezydent dodał, iż „hasło 'Uczyńmy Europę znowu wielką’ („Make Europe Great Again”) rozumie jako zacieśnienie transatlantyckiej współpracy gospodarczej”.

Read more:
Rosyjski imperializm: Zagrożenie dla wolnego świata

Читать всю статью