Prawomocna nieważność umowy zawartej z Getin Noble Bankiem w 2010 r. indeksowanej kursem EUR

kancelariaczabanski.pl 3 недели назад

18 marca 2025 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie (VI ACa 3522/23; SSO del. Joanna Machoń) wydał wyrok częściowy, w którym całkowicie zmienił wyrok Sądu Okręgowego w Warszawie z 30 lipca 2021 r. (XXC C 2524/18; SSO Edyta Bryzgalska) i ustalił nieważność umowy kredytu indeksowanego kursem EUR a zawartej w listopadzie 2010 r. z Getin Noble Bankiem.

Sprawa była o tyle specyficzna, iż wzorzec umowny stosowany przez Getin Noble Bank w 2010 r. zawierał już możliwość spłaty kredytu w walucie indeksacji (aczkolwiek pod warunkiem zawarcia aneksu za dodatkową opłatą) a w informacji dla kredytobiorców znalazła się także informacja o wysokości kursów wyznaczanych przez bank i ich możliwym odchyleniu +- 7,5% od kursu rynkowego.

Sąd jednak uznał, iż nie było to wystarczające, gdyż zabrakło rzetelnej informacji o ryzyku, a ponadto już samo przeliczenie przy wypłacie kredytu należy uznać za nieuczciwe. Dlatego też cała umowa musi być uznana za nieważną.

Postępowanie w zakresie roszczeń o zapłatę pozostaje w zawieszeniu do czasu rozpoznania wpisu wierzytelności na listę w postępowaniu upadłościowym. o ile zgłoszone wierzytelności zostaną wpisane na listę, to postępowanie w tym zakresie zostanie umorzone, natomiast o ile syndyk odmówi wpisu na listę, a sąd upadłościowy to podtrzyma, to postępowanie w tym zakresie będzie kontynuowane.

Ponieważ wyrok ma charakter częściowy, to nie było rozstrzygnięcia o kosztach postępowania.

Wyrok jest prawomocny, ale syndyk może w terminie 2 miesięcy od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku złożyć skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego

Sprawę prowadził adwokat dr Jacek Czabański. Postępowanie w II instancji trwało 44 miesiące, a łącznie 77 miesięcy.

Читать всю статью