Pałac Saski w Warszawie z prestiżowym wyróżnieniem. Do Polski trafiła międzynarodowa nagroda

g.pl 6 часы назад
Zdjęcie: MoRsky/YouTube.com


Koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego w Warszawie nie obeszła się bez echa. Projekt pracowni architektonicznej WXCA zdobył prestiżową nagrodę w konkursie International Architecture Awards 2024. Oficjalna ceremonia odbędzie w sobotę 21 września 2024 roku w Atenach.
Jak informuje serwis PropertyDesign, koncepcja odbudowy Pałacu Saskiego, a dokładniej całego pl. Piłsudskiego wraz z Pałacem Saskim, Pałacem Brühla i kamienicami przy ul. Królewskiej, zdobyła międzynarodową nagrodę architektoniczną. Organizatorzy 19. edycji konkursu International Architecture Awards 2024 ogłosili już wszystkich zwycięzców w poszczególnych kategoriach. Warszawski projekt został wyróżniony w kategorii "Restoration/renovation", czyli "Odbudowa/renowacja".


REKLAMA


Zobacz wideo Małgorzata Kidawa-Błońska: Pomnik smoleński powinien stanąć w innym miejscu, wśród zieleni


Pałac Saski w Warszawie zwycięzcą. Polski projekt znów w gronie najlepszych
International Architecture Awards jest organizowany od 2004 roku przez muzeum architektury i designu The Chicago Athenaeum, Europejskie Centrum Architektury, Sztuki, Wzornictwa i Urbanistyki oraz wydawnictwo Metropolitan Arts Press. W tegorocznej edycji brano pod uwagę aż 850 zgłoszeń z całego świata, z których ostatecznie jury wybrało zwycięzców w ponad 20 różnych kategoriach. W skład komisji wchodzili: dziennikarka i krytyczka designu Claudia Donà, architekt i projektant Flavio Manzoni, Luke Pearson, czyli współzałożyciel i dyrektor pracowni Pearson Lloyd, oraz Silvio Pietro Angori - CEO studia projektowego Pininfarina. Polski projekt odbudowy Pałacu Saskiego został wyróżniony w kategorii "Odbudowa/renowacja", gdzie znalazł się w gronie 18 zwycięskich koncepcji.


Pałac Saski odbudowa. To prawdziwy symbol przedwojennej Warszawy
Koncepcja odbudowy jest dziełem warszawskiej pracowni WXCA i została doceniona również w październiku 2023 roku. Wtedy projekt zwyciężył w publicznym konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich. O co tyle szumu? Koncepcja WXCA zakłada przywrócenie dawnego blasku reprezentacyjnemu kompleksowi pałacowemu, który został zniszczony podczas II wojny światowej.


Pałac Saski był centralnym elementem Osi Saskiej, XVIII-wiecznego założenia urbanistycznego, którego komponentami były plac Saski (od 1928 r. plac Piłsudskiego), Pałac Saski i Ogród Saski. Historycznie była to główna urbanistyczna oś Warszawy na linii wschód-zachód – przestrzennie uzupełniała Trakt Królewski, będąc jedną z warstw struktury urbanistycznej Warszawy, zarazem konstytutywną dla tożsamości miasta: połączeniem pomiędzy Starym Miastem a późniejszym, XIX-wiecznym obszarem śródmiejskim


- wyjaśnia architekt Szczepan Wroński, jeden z autorów koncepcji, cytowany przez PropertyDesign. Architekci mają zamiar zachować oryginalny wygląd budynków, a ich wnętrza przystosować do współczesnych potrzeb. W przyszłości ma się tam znaleźć Senat, Urząd Wojewódzki oraz instytucje kulturalne. Będzie także przestrzeń eksponująca historyczne piwnice oraz znaleziska archeologiczne. Co więcej, Grób Nieznanego Żołnierza zostanie wpisany w kolumnadę łączącą dwa skrzydła pałacu, która znajdowała się w tym miejscu, zanim została wysadzona przez hitlerowców. Projekt zakłada też odtworzenie zespołu wewnętrznych dziedzińców, które zaczną pełnić funkcję ogólnodostępnej przestrzeni publicznej.


Usytuowany w historycznym centrum miasta, Pałac Saski był symbolem przedwojennej Warszawy i centralnym punktem królewskiej Osi Saskiej, XVIII-wiecznego założenia urbanistycznego obejmującego reprezentacyjne przestrzenie łącznie z Pałacem Saskim i Ogrodem Saskim


- piszą organizatorzy konkursu, cytowani przez "Rzeczpospolitą". Odnowiony kompleks pałacowy ma zostać oddany do użytku w 2030 roku. O wszelkich szczegółach projektu odbudowy Pałacu Saskiego informowaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów.


Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł.Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Читать всю статью