Dzisiaj negocjatorzy reprezentujący Parlament Europejski oraz Radę Europy doszli do porozumienia w sprawie ratyfikacji paktu migracyjnego. Uzgodniono ostateczną formę pięciu odrębnych rozporządzeń UE, określających sposób podziału zarządzania przepływami azylowymi i migracyjnymi między państwa członkowskie Unii.
Dzisiaj negocjatorzy Parlamentu Europejskiego oraz Rada Europy osiągnęli porozumienie w sprawie reformy unijnych przepisów azylowych i migracyjnych. Uzgodniono ostateczną formę pięciu odrębnych rozporządzeń UE, określających sposób podziału zarządzania przepływami azylowymi i migracyjnymi między państwa członkowskie oraz sposób postępowania w przypadku, jak to określają eurokraci, „nagłego kryzysu migracyjnego”. Przepisy mają regulować również sposób postępowania z osobami przybywającymi na granice zewnętrzne UE, rozpatrywanie wniosków o azyl oraz identyfikację osób przybywających.
Dzisiaj jest naprawdę historyczny dzień, jak mamy dostarczane na Migracji i Azylu paktu, ewentualnie najważniejszy pakiet legislacyjny tego mandatu - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.
Nowe rozporządzenie w sprawie zarządzania azylem i migracją przewidują obowiązkową solidarność wobec krajów UE uznanych za znajdujące się pod presją migracyjną, umożliwiając innym państwom członkowskim wybór między relokacją osób ubiegających się o azyl na ich terytorium a wniesieniem wkładu finansowego. Określono również nowe kryteria, zgodnie z którymi państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej (zgodnie z przepisami dublińskimi).
Z euforią przyjmuję historyczne porozumienie w sprawie paktu o migracji i azylu – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen
I welcome the historic agreement on the Pact on Migration and Asylum
Congratulations to the European Parliament and Council for agreeing on this landmark proposal of this mandate.
I thank @MargSchinas and @YlvaJohansson for their tireless efforts ↓
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) December 20, 2023
Jeśli pakt zostanie ostatecznie przyjęty, decyzja w tej sprawie nie będzie należeć do naszego kraju – a do Komisji Europejskiej i Rady UE - były podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, poseł PiS Paweł Jabłoński
Przyspieszają.
Komisarz UE ds. wewnętrznych @YlvaJohansson ogłosiła właśnie porozumienie ws. paktu migracyjnego. Wprowadza on zasadę „przymusowej solidarności” – która w praktyce oznacza, iż do Polski mogą być przymusowo relokowani nielegalni imigranci.
Jeśli pakt zostanie… https://t.co/iqpRFDDNdE
— ???????? Paweł Jabłoński (@paweljablonski_) December 20, 2023
Komisarz @YlvaJohansson ogłosiła właśnie porozumienie ws. paktu migracyjnego, które zakłada przymusową relokację nielegalnych migrantów do państw członkowskich. jeżeli dokument zostanie przyjęty, Polska będzie musiała podporządkować się decyzjom unijnych urzędników. Gdy…
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) December 20, 2023
narodowcy.net/europarl.europa.eu