Nowość! Lech Wałęsa obraził się na naród. Nieobecność na rocznicy

wbijamszpile.pl 4 месяцы назад

31 sierpnia 2024 roku w Gdańsku obchodzono 44. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych. Uroczystości związane z tym historycznym wydarzeniem odbyły się przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Jednak w tym roku symboliczne otwarcie bramy odbyło się bez udziału Lecha Wałęsy, jednego z najważniejszych bohaterów tamtych dni. Były prezydent Polski zapowiedział wcześniej, iż nie weźmie udziału w obchodach. Lech Wałęsa znów wzbudził liczne spekulacje i komentarze.

Lech Wałęsa, symbol walki z komunizmem i jeden z liderów Solidarności, ogłosił publicznie, iż nie pojawi się na tegorocznych obchodach. Powód? Jak sam stwierdził, naród nie docenia wielkości i znaczenia tamtych wydarzeń.

Podpisanie porozumień sierpniowych było nieprawdopodobnym, wielkim zwycięstwem. Natomiast naród w tej chwili tego nie docenia i to lekceważy. Ja czuję się tym urażony i nie będę uczestniczył w tegorocznych rocznicowych obchodach – podkreślił były prezydent.

Wałęsa zaznaczył, iż przez całe życie walczył o wolność Polski, starając się oderwać od wpływów Związku Radzieckiego. Jego słowa, choć pełne goryczy, oddają głębokie poczucie rozczarowania wobec współczesnej Polski.

Całe swoje życie walczyłem, by skończyć komunę, by oderwać się od Związku Sowieckiego. Problem polegał na tym, iż nie było to możliwe – dodał Wałęsa.

Danuta Wałęsa na czele uroczystości

Wobec nieobecności Lecha Wałęsy, honory związane z otwarciem historycznej Bramy nr 2 pełniła jego żona, Danuta Wałęsa. Jako honorowa obywatelka Gdańska, Danuta Wałęsa odegrała kluczową rolę w tegorocznych obchodach, podkreślając wagę wspólnoty i solidarności.

W przyszłym roku przypada 45. rocznica. Mam nadzieję, iż będzie nas wówczas o wiele więcej. Marzy mi się, by ‘tamta strona’, która poszła dalej, też była razem z nami – powiedziała, nawiązując do podziałów, które w tej chwili dzielą Polaków.

Jej przemówienie było pełne nadziei na przyszłość, ale również zawierało apel o jedność i wspólną walkę o lepsze jutro dla przyszłych pokoleń.

Zachęcam, abyśmy nie osiadali na laurach, ale nadal, razem walczyli o lepsze jutro dla naszych dzieci i wnuków – zaapelowała Danuta Wałęsa.

Edukacja i refleksja w Europejskim Centrum Solidarności

W tegoroczne obchody wpisała się również 10. rocznica otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności (ECS). To miejsce, które nie tylko upamiętnia walkę o wolność, ale także edukuje kolejne pokolenia na temat polskiej drogi do demokracji. W wystąpieniach gości, takich jak minister kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, podkreślano, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach sprzed 44 lat i jakie wartości zrodziły się w duchu Solidarności.

Hanna Wróblewska zwróciła uwagę, iż Porozumienia Sierpniowe były nie tylko polskim, ale i europejskim symbolem walki o prawa człowieka i demokrację.

Porozumienia Sierpniowe były wyrazem niezłomnej woli Polek i Polaków do zmiany swojego losu i zainspirowały miliony ludzi na całym świecie – powiedziała minister.

Z kolei Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, odwoływała się do wartości solidarności, podkreślając jej znaczenie w dzisiejszym, często podzielonym społeczeństwie.

Zdarzyła nam się rewolucja – wygrana, pokojowa, dająca nadzieję. Szczera i czysta. Płynie z niej wielka lekcja solidarnego działania, wolnego od prywaty, życzliwego i konstruktywnego – mówiła Dulkiewicz, apelując o powrót do ideałów tamtych dni.

Wielka lekcja solidarności

Historyczna Brama nr 2, będąca świadkiem najważniejszych wydarzeń sierpnia 1980 roku, stała się tego dnia miejscem szczególnym – miejscem refleksji, edukacji i wspólnoty. Mimo nieobecności Lecha Wałęsy, duch tamtych dni był obecny, a jego przesłanie wciąż brzmi w sercach tych, którzy pamiętają, jak ważna była i jest Solidarność.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Читать всю статью