Kandydat KO twardego elektoratu partii Mentzena i Bosaka i tak do siebie nie przekona. Nie mógł jednak odpuścić okazji do pokazania się przed szeroką publicznością. Zaskoczył zresztą gospodarza rozmowy i odmówił podpisania przez niego ośmiopunktowej deklaracji programowej.
Przy okazji rozmowy wyszło na jaw, iż Mentzen nie do końca dobrze przygotował swoje słynne osiem pytań, co udowodnił właśnie Trzaskowski. Skoncentrujmy się na najbardziej dobitnych przykładach.
Mentzen zapytał o rzecznika osób LGBT i wskazał na... rudych
Momentami ta rozmowa była absurdalna. Sławomir Mentzen pytał na przykład o to, dlaczego w Warszawoe powołano rzecznika osób LGBT, podczas, gdy dyskryminowanych jest wiele innych grup.
Gdy Trzaskowski próbował dowiedzieć się, o kogo konkretnie chodzi, polityk Konfederacji wskazał na... rudych mężczyzn. Takich momentów było więcej.
Gdy Trzaskowski mówił o dyskryminacji i atakach na społeczność LGBT, Mentzen podawał odległe i skrajne przykłady z Wielkiej Brytanii i dość niszowe dotyczące tranzycji płci.
Nie będziemy mieli euro, choćby jeślibyśmy chcieli
Jeden z ważnych dla lidera Konfederacji tematów to wprowadzenie euro. O tym mówi jeden z punktów jego deklaracji. Mentzen wyraźnie sugerował, iż Trzaskowski mógłby być za wprowadzeniem euro.
Tymczasem Trzaskowski zapewnił, iż żadnych planów wprowadzenia euro nie ma. I choćbyśmy nie wiem jak mocno zaklinali rzeczywistość, euro w Polsce jest tematem dalekiej przyszłości.
Przede wszystkim musielibyśmy spełniać tzw. kryteria konwergencji. To warunki, które muszą być spełnione, aby kraj mógł przystąpić do strefy euro. Chodzi na przykład o stabilność cen, zdrowy stan finansów publicznych, stabilny kurs walutowy oraz konwergencję długoterminowych stóp procentowych. Polska tych warunków po prostu nie spełnia.
Dlatego i Nawrocki (wróg euro), jak i Trzaskowski (być może zwolennik euro) mogli spokojnie podpisać się pod deklaracją, iż nie podpiszą wprowadzenia wspólnej europejskiej waluty w Polsce.
Nikt nie zakaże płacenia gotówką
"Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego" – brzmi jeden z punktów programowych Mentzena. Karol Nawrocki nie miał żadnych problemów z przyklaśnięciem temu punktowi. Mocno różniący się od niego poglądami Rafał Trzaskowski również. No bo który kandydat powie, iż nie będzie stał na straży polskiego złotego?
A przy okazji: nie istnieją poważne plany zastąpienia gotówki jakąś inną formą płatności. Gotówką można obracać do pewnych limitów, powyżej pewnych sum można robić tylko przelewy. Powód jest jasny, chodzi o uniemożliwienie prania pieniędzy.
Wolność głoszenia poglądów? Oczywiście
"Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją" – brzmi kolejny punkt deklaracji Mentzena. Nie znam nikogo, kto nie podpisałby się pod tym postulatem. Tym bardziej iż nie można przecież zakazywać czegoś, co jest zgodne z ustawą zasadniczą. Byłoby to dość nielogiczne.
Oczywiście Mentzenowi chodzi o odrzuconą przez prezydenta Dudę ustawę dotyczącą mowy nienawiści. Jest ona solą w oku prawicy.
Nikt nie chce wysyłać wojsk na Ukrainę
"Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy" – to jeden z ważniejszych dla Mentzena punktów. Ale – jak zauważył Trzaskowski – nikt takich planów nie ma. A jeżeli Ukraina weszłaby do NATO i/lub UE (co na razie jest w perspektywie wielu lat nierealne) sytuacja mogłaby się zmienić.
Po co ograniczać dostęp do broni?
Sławomir Mentzen, jako zwolennik prawa do posiadania broni sformułował postulat dotyczący tej właśnie kwestii. "Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni" – brzmi ten punkt.
Jeśli ktoś wie cokolwiek o przepisach dotyczących posiadania broni, zdaje sobie sprawę z tego, iż broń w domu można mieć stosunkowo łatwo. O wiele trudniej mieć pozwolenie na chodzenie z bronią po ulicy.
Prawo nie jest ani przesadnie liberalne, ani przesadnie restrykcyjne. Ale "Polska jest najbardziej rozbrojonym państwem w Europie" – powtarza jak mantrę Mentzen. Polacy mają około miliona sztuk broni, liczba rośnie. Teza Mentzena nie do końca zgadza się z rzeczywistością.