Wybuch na kanale dostarczającym wodę do Kosowa wywołał wojnę na słowa z Serbią, co może doprowadzić do dalszej eskalacji napięć między dwoma bałkańskimi narodami.
Eksplozja, do której doszło w piątek uszkodziła kanał dostarczający wodę setkom tysięcy ludzi oraz systemom chłodzenia dwóch elektrowni węglowych, które wytwarzają większość energii elektrycznej w Kosowie.
Premier Kosowa Albin Kurti natychmiast wskazał palcem na Serbię, nazywając incydent „atakiem terrorystycznym”. Stwierdził , iż Belgrad kopiuje rosyjski „podręcznik” na Ukrainie, próbując wyłączyć zasilanie i ogrzewanie w Kosowie w trakcie mroźnych zimowych miesięcy.
Serbia gwałtownie odpowiedziała, zaprzeczając oskarżeniom i twierdząc, iż incydent zostanie wykorzystany przez rząd w Prisztinie jako pretekst do rozprawienia się z Serbami mieszkającymi w Kosowie.
„Jeśli śledztwo wykaże zaangażowanie Serbii, Kosowo może zinterpretować to jako akt wojny, co dramatycznie eskaluje napięcia” – powiedział AFP Shpetim Gashi, niezależny analityk z Prisztiny.
Obserwatorzy wzywają do ostrożności, dopóki śledztwo nie dostarczy ostatecznych dowodów identyfikujących sprawcę.
Jeffrey Hovenier, ambasador USA w Kosowie, powiedział w poniedziałek, iż Waszyngton „nie jest w stanie powiedzieć, kto stoi za atakiem”.
Prezydent Serbii Aleksandar Vucic zobowiązał się w niedzielę, iż jego kraj pomoże w śledztwie po zamachu w Kosowie, który zakłócił dostawy wody i o który tamtejszy rząd obwinił Belgrad.
Atak na kanał ma miejsce na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi w Kosowie, a Kurti ma nadzieję, iż jego twarda polityka wymierzona w Serbię zapewni mu kolejną kadencję.
Tymczasem w Serbii eksplozja może być postrzegana jako sposób odwrócenie uwagi rządzących po nowej fali niezadowolenia w kraju, twierdzą analitycy. Prezydent Aleksandar Vucic stanął w obliczu szeregu protestów po tym, jak 1 listopada 15 osób zginęło w wyniku zawalenia się betonowego dachu na dworcu kolejowym w Nowym Sadzie.
Tragedia wywołała masowe demonstracje, a wiele osób obwinia za śmierć systemową korupcję.
Opracowanie BIS — Biuletyn Informacyjny Studium