FlyEye 3.6 dla Wojska Polskiego

wbgroup.pl 8 месяцы назад

19 kwietnia w Ożarowie Mazowieckim, podczas wizyty w WB Electronics (spółce wiodącej GRUPY WB) Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza, została podpisana umowa wykonawcza na dostawę bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye. To najbardziej zaawansowany BSP w swojej klasie, sprawdzony w warunkach bojowych.

Przedmiotem umowy wykonawczej, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej a WB Electronics, jest dostawa dla Sił Zbrojnych RP zestawów bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye 3.6 wraz z dokumentacją techniczną i pakietami: naprawczym, logistycznym i szkoleniowym.

GRUPĘ WB reprezentował prezes Piotr Wojciechowski a Agencję Uzbrojenia MON gen. bryg. Artur Kupiel. Podpisanie odbyło się w obecności Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pawła Bejdy.

To ważna chwila i ogromna euforia dla Wojska Polskiego, dla Ministerstwa Obrony Narodowej, dla bezpieczeństwa Polski przede wszystkim. Jesteśmy w firmie WB Electronics, która jest największym producentem dronów w Europie. Jesteśmy dumni z tego, iż dziś została podpisana umowa z polskim producentem, z firmą, która inwestuje w rozwój, technologię i najnowocześniejsze odkrycia. Stawia na polskich naukowców, stawia na polskich inżynierów – powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas wizyty w Ożarowie Mazowieckim.

Rozpoznanie jest podstawą dobrego planowania. Flyeye służy temu, żeby to robić. Kolejne umowy będą podpisywane jeszcze w tym roku. W najbliższych latach wszystkie te zestawy zostaną dostarczone do Wojska Polskiego – dodał wicepremier.

Dostawy bezzałogowców zostaną zrealizowane do końca roku. FlyEye 3.6 ma zmodyfikowane systemy nawigacyjne, wzmocniony poziom bezpieczeństwa oraz został zintegrowany ze Zautomatyzowanym Zestawem Kierowania Ogniem TOPAZ.

Dziękuję wszystkim tym, którzy przyczynili się do podpisania tej umowy. To jest ciężka praca po stronie przemysłu polskiego, to ciężka praca po stronie GRUPY WB. To setki, tysiące ludzi, którzy tutaj pracują, to jest polska myśl techniczna. WB Electronics to bardzo poważny zakład zbrojeniowy, który wspiera Wojsko Polskie. Ta kooperacja to nasz wspólny sukces, ale przede wszystkim sukces polskiego podatnika, który płaci ciężkie pieniądze w podatkach po to, by te pieniądze zostawały w Polsce i tworzyły nowe miejsca pracy dla obywateli Rzeczpospolitej Polskiej. Bezzałogowe systemy powietrzne to przyszłość, dlatego będziemy rozwijać nasze zdolności w tym zakresie – powiedział Paweł Bejda, sekretarz stanu w MON.

Zawarta 19 kwietnia umowa wykonawcza jest pierwszym kontraktem w ramach umowy ramowej podpisanej 5 września 2023 roku podczas XXXI Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Ta ostatnia obejmuje dostawy ponad czterystu bezzałogowych systemów powietrznych FlyEye.

Doświadczenia na wojnie w Ukrainie pokazały kilka aspektów. Pokazały, iż te nasze koncepcje, wypracowane przez naszych, polskich inżynierów sprawdzają się tam znakomicie. Drugie doświadczenie, niezwykle istotne, to iż musimy produkować masowo. W dużych ilościach dostarczać na czas. Trzecie doświadczenie to jest takie, iż musimy posiadać własne technologie. Tylko własne technologie będą pozwalały nam nadążać za zmieniającym się polem walki i modyfikacjami w czasie rzeczywistym, aby sprostać przeciwdziałaniu przeciwnika. Musimy to tworzyć w kraju. My dajemy pracę dziesiątkom tysięcy osób w Polsce. Tylko zamówienia z polskiego rządu, od polskiego wojska są podstawą naszego funkcjonowania. My wiemy, wszyscy składamy się na to jako podatnicy, ale to są najlepiej wydane pieniądze, ponieważ my produkujemy i sprzedajemy na miejscu, płacimy tutaj podatki, ale wiedza i doświadczenie pozostają w kraju – powiedział Piotr Wojciechowski, prezes GRUPY WB.

BSP klasy mini FlyEye przeznaczone są do prowadzenia rozpoznania obrazowego z powietrza dzięki głowic optoelektronicznych wyposażonych w kamery umożliwiające rejestrację obrazu w świetle dziennym i z wykorzystaniem termowizji. System został z powodzeniem sprawdzony w Wojsku Polskim, gdzie realizuje zadania zarówno na rzecz Wojsk Operacyjnych jak i Wojsk Obrony Terytorialnej, a także podczas działań wojennych.

Читать всю статью