Dwie dekady ulepszania Sojuszu

polska-zbrojna.pl 7 месяцы назад

Było pierwszą instytucją NATO nie tylko w Polsce, ale również we wszystkich krajach postkomunistycznych, które dołączyły do Paktu po upadku komunizmu. Do tej pory przeszkoliło się kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy z dowództw i sztabów jednostek z całego Sojuszu. Bydgoskie Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC świętuje 20 lat swojego istnienia.

Bydgoszcz to jeden z największych wojskowych garnizonów w naszym kraju. W mieście tym znajdują się: Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych, 1 Brygada Logistyczna i Centralna Grupa Działań Psychologicznych oraz oddział żandarmerii, wojskowy szpital czy 11 WOG. To tutaj mieści się także aż pięć jednostek Sojuszu Północnoatlantyckiego: Centrum Eksperckie Żandarmerii Wojskowej, 3 Batalion Łączności, Jednostka Sił Integracji NATO – NFIU, Zespół Wsparcia Teleinformatycznego NATO oraz Centrum Szkolenia Sił Połączonych – JFTC, które w tym roku obchodzi 20 rocznicę utworzenia. Była to pierwsza struktura NATO ulokowana nie tylko w Polsce, ale również w Europie Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Dwie dekady transformacji

Choć formalnie JFTC rozpoczęło działalność 31 marca 2004 roku, to tegoroczny jubileusz świętowano 22 i 23 maja. Pierwszego dnia dowództwo JFTC zorganizowało na bydgoskim rynku międzynarodowy piknik militarny, natomiast drugiego dnia na terenie obiektów JFTC przy ulicy Szubińskiej odbyły się uroczystości z udziałem oficjeli. W wystąpieniu otwierającym obchody dowódca JFTC gen. dyw. Norbert Wagner podkreślał, iż od początku funkcjonowania Centrum pełniło kluczową rolę w trudnym procesie transformacji NATO, który zapoczątkował szczyt Sojuszu w 2002 roku w Pradze. Generał Wagner podkreślał, iż od 2009 roku najważniejszym zadaniem Centrum jest szkolenie dowództw natowskich misji oraz sztabów kluczowych sojuszniczych związków taktycznych i operacyjnych. Na tym jednak zadania JFTC się nie kończą.

– W 2011 roku w Centrum odbyło się pierwsze ćwiczenie interoperacyjności Coalition Warrior, w uproszczeniu CWIX, które teraz jest najważniejszym corocznym wydarzeniem NATO dotyczącym interoperacyjności – mówił niemiecki oficer. Przypomniał, iż od 2020 roku drugim najważniejszym ćwiczeniem organizowanym przez JFTC jest szkolenie o kryptonimie „Leda”, w którym biorą udział sztaby natowskich korpusów przygotowujących się do zadań w ramach sojuszniczych sił szybkiego reagowania.

W czasie uroczystości z okazji 20-lecia istnienia JFTC symboliczne było to, iż instytucję, której podlega Centrum, czyli Sojusznicze Dowództwo ds. Transformacji (ACT), reprezentował polski oficer, gen. dyw. Rober Głąb, zastępca szefa sztabu tejże struktury. Polski generał odczytał list skierowany do kadry i pracowników JFTC przez dowódcę ds. transformacji gen. Philippe’a Lavigne’a. „Gdy wojna wróciła do Europy wszyscy uświadomiliśmy sobie jak potrzebne jest NATO, żeby realizować misję odstraszania i obrony, a także jak istotne jest dysponowanie skutecznym potencjałem wojskowym”, napisał dowódca ACT.

Po oficjalnej części uroczystości i wręczeniu pracownikom oraz kadrze JFTC odznaczeń i wyróżnień, przed budynkiem Centrum, odsłonięto pamiątkową tablicę, a przybyłych gości pożegnali muzycy z francuskiej orkiestry wojskowej.

Krzysztof Wilewski
Читать всю статью