Druga tura wyborów. Oto co trzeba wiedzieć o głosowaniu w Niemczech

natemat.pl 5 часы назад
W drugiej turze wyborów prezydenckich chcesz głosować w Niemczech? To musisz wiedzieć.


Już niebawem druga tura głosowania w wyborach prezydenta RP. W niedzielę, 1 czerwca, w ostatecznej rundzie kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski zmierzy się z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości – Karolem Nawrockim.

Głosować mogą również Polacy za granicą. Jest jednak kilka rzeczy, o których trzeba wiedzieć, bo polska ordynacja wyborcza wymaga dopełnienia pewnych formalności.

Polacy za granicą mogą uczestniczyć w wyborach prezydenckich jedynie przez osobiste głosowanie w siedzibie odpowiedniej komisji. Nie ma możliwości głosowania korespondencyjnego, ani też oddania głosu przez pełnomocnika.

Tylko te osoby przebywające za granicą, które są ujęte w spisie wyborców sporządzonym przez konsula lub posiadają zaświadczenia o prawie do głosowania, mogą zagłosować.

Głosowanie w tej samej komisji


Trzeba wiedzieć, iż Polacy, którzy już przed pierwszą turą zarejestrowali się w danym obwodzie do głosowania w Niemczech, są w nim automatycznie zarejestrowani na drugą turę.

Nie muszą więc podejmować żadnych dodatkowych działań, jeżeli chcą w drugiej turze głosować w tym samym miejscu. Wystarczy, iż 1 czerwca udadzą się lokalu wyborczego i zagłosują.

Rejestracja do 27 maja


Inaczej jest w przypadku wyborców, którzy nie zgłaszali się do głosowania w Niemczech w pierwszej turze. Jeszcze do wtorku, 27 maja (do godz. 23.59), mogą dopisać się w spisie wyborców sporządzonym przez konsula. Najlepiej skorzystać z elektronicznego systemu rejestracji eWybory. Konieczne jest m.in. podanie numeru PESEL, numeru ważnego paszportu lub dowodu osobistego oraz adresu pobytu za granicą.


Wniosek można też złożyć wniosek na piśmie, opatrzony własnoręcznym podpisem do konsula adekwatnego dla obwodu, w którym chce się zagłosować. Formularz wniosku jest dostępny na stronie internetowej Gov.pl w zakładce „meldunek i wybory”.

Przesyłając zgłoszenie e-mailem (na adres poczty elektronicznej adekwatnego urzędu konsularnego), należy dołączyć skan lub fotografię podpisanego własnoręcznie wniosku.

Przy zgłoszeniu wyborca musi wybrać jeden z obwodów głosowania i zapamiętać jego numer. Może się bowiem zdarzyć, iż pod jednym adresem będzie kilka obwodów do głosowania.

Zmiana miejsca głosowania


"Przerejestrować" muszą się z kolei te osoby, które wiedzą, iż w dniu drugiej tury będą w innym miejscu za granicą. Również do 27 maja mogą samodzielnie zmienić obwód głosowania, korzystając z systemu eWybory albo złożyć wniosek na piśmie.

I pozostało inna możliwość, która dotyczy m.in. tych osób, które nie wiedzą jeszcze, w którym konkretnie obwodzie oddadzą swój głos. Mogą one – w terminie do 29 maja br. – uzyskać w dowolnym urzędzie konsularnym za granicą bądź w dowolnym urzędzie gminy w Polsce zaświadczenie o prawie do głosowania. Zaświadczenie takie uprawnia do głosowania w dowolnym lokalu wyborczym, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Osoby, które wnioskowały o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania przed 18 maja, otrzymały dwa zaświadczenia i mogą z zaświadczeniem uprawniającym do głosowania w drugiej turze zagłosować w dowolnym lokalu wyborczym.

Komisje wyborcze w Niemczech


W pierwszej turze wyborów prezydenckich 2025 zarejestrowało się w Niemczech prawie 85 tys. polskich wyborców, a do wyborów poszło ponad 78 tys. W drugiej – decydującej – turze może ich być więcej.

W tym roku nad Odrą i Renem utworzono rekordową liczbę 54 obwodów do głosowania. To o siedem więcej niż dwa lata temu w wyborach parlamentarnych. w tej chwili w stolicy Niemiec powstało osiem komisji wyborczych. Po raz pierwszy można głosować w nowej polskiej ambasadzie w samym sercu Berlina. W Monachium i Hamburgu powstało po sześć komisji. Po trzy komisje mają Kolonia i Frankfurt nad Menem. Po dwie z kolei – Düsseldorf, Dortmund, Essen, Bielefeld, Brema oraz na południu Niemiec – Stuttgart, Norymberga i Karlsruhe. Swoje komisje wyborcze ma ponadto kilkanaście miast w Niemczech: Lipsk, Drezno, Brunszwik, Hanower, Laatzen, Oldenburg, Darmstadt, Kassel, Kleve, Moguncja, Münster i Wiesbaden.

Głosowanie odbędzie się w niedzielę, 1 czerwca, między godziną 7:00 a 21:00. Idąc na wybory, należy mieć przy sobie istotny polski paszport lub polski dowód osobisty.

Trzaskowski czy Nawrocki?


W wyborach prezydenckich w 2020 roku w drugiej turze głosowało w Niemczech prawie 70 tys. Polaków. Ogromna większość z nich poparła Rafała Trzaskowskiego (ponad 77 proc.). Tylko niecałe 23 proc. oddało głos na Andrzeja Dudę, który jednak ostatecznie wygrał, osiągając we wszystkich obwodach wyborczych w Polsce i za granicą łącznie 51 proc. głosów.

W tym roku sondaże przedwyborcze przewidują bardzo wyrównany pojedynek między kandydatem Koalicji Obywatelskiej – Trzaskowskim i kandydatem PiS – Nawrockim. W pierwszej turze obu kandydatów dzieliły tylko niecałe dwa punkty procentowe.

Katarzyna Domagała-Pereira


Читать всю статью