Czego można się nauczyć od żołnierzy?

polska-zbrojna.pl 7 месяцы назад

Jak się zachować w sytuacji kryzysowej? Co powinien zawierać plecak ewakuacyjny? Jak się poruszać w nieznanym sobie terenie? Odpowiedzi na te pytania można uzyskać podczas zajęć organizowanych przez żołnierzy w ramach akcji „Trenuj z wojskiem”. W sobotę odbyła się ich kolejna edycja. W Gdyni pod okiem terytorialsów z 7 Brygady OT szkoliło się prawie 200 osób.


Kolejny weekend i kolejna edycja akcji „Trenuj z wojskiem”. Tym razem szkolenie dla ochotników, którzy chcieliby poznać podstawy wojskowego rzemiosła, zorganizowała m.in. 7 Brygada Obrony Terytorialnej, a odbyło się ono na terenie 43 Bazy Lotnictwa Transportowego w Gdyni.

Żołnierze przygotowali dla swoich gości 15 punktów szkoleniowych, gdzie ochotnicy mogli m.in. przymierzyć się do broni, zarówno krótkiej, jak i długiej, a także sprawdzić swoją celność na trenażerze MSBS Grot. Każdy mógł też przymierzyć kamizelkę, hełm, maskę przeciwgazową, nauczyć się rzucać granatem, dowiedzieć się, jak działa wojskowy system łączności, poćwiczyć musztrę, pojeździć quadem czy sprawdzić swoją kondycję na torze przeszkód. – Największym zainteresowaniem cieszyły się bez wątpienia wszystkie stanowiska, na których odbywały się zajęcia z bronią. Na to, aby nauczyć się strzelać, czasu było za mało, ale uczestnicy zajęć mogli się dowiedzieć chociażby jak rozkładać i składać broń, przeładować, zmienić magazynek – wylicza kpt. Tomasz Klucznik, oficer prasowy. 7 BOT.

Podczas zajęć wiele uwagi poświęcono także zagadnieniom dotyczącym zachowania się w sytuacjach kryzysowych. Żołnierze-instruktorzy informowali uczestników m.in. o tym, jak rozpoznawać poszczególne sygnały alarmowe i jak się zachować, kiedy zostaną ogłoszone, podpowiadali, jak spakować plecak ewakuacyjny, maskować swoją obecność w danym miejscu czy udzielać pierwszej pomocy. – To wiedza, która może się przydać, kiedy okaże się, iż trzeba przetrwać kilka dni w nieznanym sobie terenie czy kiedy zabraknie prądu lub wody. Takie sytuacje często występują niespodziewanie, żeby zareagować gwałtownie i skutecznie, trzeba wiedzieć, co robić, bo czasu w znalezienie informacji może już nie być – wyjaśnia kpt. Klucznik.

REKLAMA

W sumie udział w treningu pod okiem terytorialsów z 7 BOT wzięło niemal 200 osób. Rzecznik brygady przyznaje, iż zainteresowanie szkoleniem zaskoczyło choćby samych organizatorów. Początkowo planowano zaproszenie do udziału 150 osób, a samych zgłoszeń od ochotników było 240. – Najmłodszy uczestnik zajęć miał 15 lat, najstarszy 60. Na zajęciach stawili się studenci, przedsiębiorcy, pracownicy instytucji budżetowych, można więc powiedzieć, iż cały przekrój społeczeństwa, tak samo jak to wygląda w wojskach obrony terytorialnej – mówi kpt. Klucznik.

Wśród uczestników ćwiczeń byli m.in. specjaliści ds. logistyki. Jak mówią, do spędzenia wolnego dnia z żołnierzami zachęciła ich możliwość zobaczenia na własne oczy właśnie MSBS Grot. – Ale interesujące były także zajęcia z survivalu, szkoda, iż były takie krótkie. Rzut granatem czy pokonywanie toru przeszkód to też nie są rzeczy, które można ot tak robić na co dzień – mówi Dominik. – Te zajęcia to interesująca opcja dla osób, które myślą o wstąpieniu do wojska, choć można na nich zdobyć wiedzę przydatną również w cywilu, mam na myśli np. pierwszą pomoc. Warto wziąć w nich udział – dodaje Bartek.

Żołnierze poczęstowali swoich gości także tradycyjną wojskową grochówką i zaprosili ich na kiełbaskę z grilla. Po zakończeniu zajęć każdy ochotnik otrzymał też certyfikat potwierdzający udział w szkoleniu. – Uczestnicy zajęć byli uśmiechnięci, więc uznaję, iż wszystko się udało. Kto wie, może dzięki tym zajęciom któryś z nich zainteresuje się wojskiem na tyle, aby zdecydować się zostać żołnierzem? – zastanawia się kpt. Klucznik. I niewykluczone, iż tak właśnie się stanie, bo na treningu byli obecni również przedstawiciele Wojskowego Centrum Rekrutacji z Gdyni, którzy informowali o ofercie Wojska Polskiego. Zainteresowanych rozmową na ten temat nie brakowało.

„Trenuj z wojskiem” to akcja zainicjowana przez Ministerstwo Obrony Narodowej w 2022 roku. Właśnie trwa jej piąta edycja. Zajęcia realizowane są w soboty w wybranych jednostkach wojskowych, a udział w nich może wziąć każdy w wieku od 15. do 65. roku życia i posiadający polskie obywatelstwo. Jedynym warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie chęci udziału w szkoleniu w jednostce wojskowej i otrzymanie potwierdzenia o zakwalifikowaniu się na trening.

Harmonogram szkoleń:

25 maja
Zgierz – 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej
Kraków – 6 Brygada Powietrznodesantowa

1 czerwca
Tarnobrzeg – 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej
Szczecin – 12 Brygada Zmechanizowana

8 czerwca
Warszawa – 18 Stołeczna Brygada Obrony Terytorialnej
Toruń – Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

15 czerwca
Opole – 10 Brygada Logistyczna
Bydgoszcz – 1 Brygada Logistyczna
Świnoujście – 8 Flotylla Obrony Wybrzeża

22 czerwca
Suwałki – 14 Pułk Przeciwpancerny
Katowice – 13 Śląska Brygada Obrony Terytorialnej

29 czerwca
Poznań – 12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej

6 lipca
Gdynia – Akademia Marynarki Wojennej
Tomaszów Maz. – 25 Brygada Kawalerii Powietrznej

13 lipca
Warszawa-Wesoła – 1 Warszawska Brygada Pancerna
Gliwice – 6 Brygada Powietrznodesantowa (6 batalion)

Magdalena Miernicka
Читать всю статью