Głównym importerem ropy naftowej do Czech w ubiegłym roku ponownie była Rosja, jednak jej udział stopniowo spada. Łącznie w ubiegłym roku z Rosji sprowadzono 2,7 mln ton ropy naftowej, co stanowiło około 42% całkowitego importu. Był to jednak spadek z roku na rok o 37 procent. Jednocześnie spadło wykorzystanie rurociągu Przyjaźń.
Zwiększeniu uległ natomiast import ropy z innych krajów, w szczególności z Azerbejdżanu, którego udział w dostawach zajmuje w tej chwili miejsce tuż za Rosją. Trzecim największym importerem jest Kazachstan, wzrósł także import np. z Norwegii. Dane te opierają się na statystykach Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz Czeskiego Urzędu Statystycznego.
Ubiegłoroczny trend ograniczania importu ropy naftowej z Rosji ma się nasilić, wynika z rządowych planów. Pod koniec ubiegłego roku zakończono prace nad rozbudową rurociągu TAL. Oczekuje się, iż rozbudowany rurociąg będzie w pełni operacyjny od około połowy tego roku. Projekt o wartości około 1,6 miliarda koron czeskich podwoi przepustowość rurociągu do ośmiu milionów ton ropy rocznie, co według rządu sprawi, iż Republika Czeska po 60 latach przestanie być zależna od dostaw ropy z rosyjskiego rurociągu Przyjaźń.
Przypomnijmy, iż rurociąg TAL ma początek w Trieście we Włoszech, do któregoimportowana jest ropa naftowa z kilku państw i kontynentów. Największa część pochodzi z regionu Morza Kaspijskiego oraz Morza Czarnego, USA i Afryki.
Źródło: ČTK
Opracowanie BIS – Biuletyn Informacyjny Studium