Budowy domów wstrzymane na lata

dailyblitz.de 1 год назад
Zdjęcie: budowy-domow-wstrzymane-na-lata


Nowelizacja ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, która weszła w życie 24 września wraz z reformą planowania przestrzennego, wprowadziła istotne ograniczenia dla właścicieli działek rolnych. Dotychczasowi posiadacze nieruchomości rolnych klas I–III na obszarach względnie zurbanizowanych stali się pierwszymi dotkniętymi skutkami reformy, której skutki nie były szeroko omawiane.

Zgodnie z analizą prawnika z naszej kancelarii, dotychczasowa norma art. 7 ust. 2a ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, obowiązująca do 24 września, pozwalała właścicielom niewielkich nieruchomości rolnych klas I–III na przekształcanie ich na cele mieszkaniowe o powierzchni do 0,5 ha, o ile były one położone blisko istniejących zabudowań. Jednak po zmianach wprowadzonych przez reformę planowania przestrzennego, te możliwości zostały znacznie ograniczone.

Do 24 września, aby uzyskać decyzję o warunkach zabudowy dla takiej działki na obszarze zwartej zabudowy, konieczne było spełnienie warunków, takich jak odległość nie większa niż 50 m od granicy działki budowlanej oraz od drogi publicznej. Brak spełnienia tych wymagań wymagał uzyskania zgody ministra do spraw rozwoju wsi. Dla pozostałych klas działek rolnych nie obowiązywały takie restrykcje.

Po 24 września, zgodnie z nowym brzmieniem art. 7 ust. 2a, przeznaczenie gruntów rolnych klas I–III na cele nierolnicze i nieleśne na obszarach uzupełnienia zabudowy nie wymaga zgody ministra. najważniejsze jest jednak pojęcie „obszaru uzupełnienia zabudowy”, które może być wyznaczone tylko w planach ogólnych.

W rezultacie przekształcenie gruntów o wysokiej jakości, szczególnie tych położonych blisko obszarów zurbanizowanych, zależy w tej chwili od obowiązującego planu ogólnego lub ewentualnej zgody ministra. W kontekście tego nowego przepisu, uchwalenie planów ogólnych przez gminy nie jest prawdopodobne w krótkim okresie, mają one na to czas do końca 2025 r.

Należy w tym miejscy podkreślić, iż osoby dotknięte tymi zmianami muszą albo czekać na uchwalenie planu ogólnego z wyznaczeniem obszaru uzupełnienia zabudowy, albo przekonywać gminę do przyjęcia planu miejscowego dla danego obszaru. Warto podkreślić, iż decyzje gminy nie podlegają zaskarżeniu do sądu administracyjnego, jeżeli nie uwzględniają wniosków mieszkańców.

Dodatkowo, nowelizacja uderza w osoby, które uzyskały warunki zabudowy dla działek rolnych klas I–III przed 24 września, ale nie zainicjowały wyłączenia gruntu z produkcji rolnej. Warto zaznaczyć, iż zmiana przepisu nie ma wpływu na branżę deweloperską, gdyż dotyczyła głównie mniejszych inwestycji, a inwestycje deweloperskie były marginalnie objęte tym przepisem.


Drogi czytelniku przypominamy, iż wszystkie sprawy prawne w tym sprawa, o jakiej piszemy, potrafią być zawiłe i często wymagają uzyskania pomocy prawnika. Warto przed podjęcie kraków prawnych zawsze omówić je z prawnikiem.

Skontaktuj się z nami już teraz. Przeanalizujemy Twoją sprawę i sprawdzimy dokładnie, co da się zrobić w Twojej sprawie. Nasi eksperci pomogli już niejednemu klientowi, który myślał, iż jest już w sytuacji bez wyjścia.

UWAGA! Prezentowany artykuł należy traktować jako wskazówkę, podpowiedź, nie zaś jako receptę, jak rozwiązać własny problem. Opinia prawna nie ma mocy wiążącej dla urzędów, sądów, dlatego zalecamy sprawy prawne konsultować bezpośrednio z prawnikiem. Każda sprawa jest inna i wymaga indywidualnej analizy.

Napisz do nas lub zadzwoń już teraz.

579-636-527
[email protected]

Here’s Prawo co dnia,Aktualności z kraju,Wydarzenia dnia,budowa,deweloper,domów,lasy,lega artis,legaartis,porady prawne,prawnik,prawo,ROlnicy,ustawa o ochronie gruntów-related post from
Budowy domów wstrzymane na lata:

Читать всю статью