104. rocznica sojuszu polsko-ukraińskiego w 1920 roku

studium.uw.edu.pl 8 месяцы назад

Sojusz Piłsudski-Petlura: Ważne wydarzenie w historii stosunków polsko-ukraińskich.

22 kwietnia 1920 roku w Warszawie podpisano umowę między Rzeczpospolitą Polską a Ukraińską Republiką Ludową, znaną jako „Sojusz Piłsudski-Petlura”. Układ ten był ważnym momentem w stosunkach polsko-ukraińskich.

Treść umowy

Pełny tekst umowy dostępny jest w języku polskim i ukraińskim:

Konferencja z okazji rocznicy

21 kwietnia 2018 roku Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało międzynarodową konferencję z okazji 98. rocznicy podpisania umowy. Konferencja pt. „Sojusz Piłsudski-Petlura. Spojrzenie po 98 latach” została zainicjowana przez Polsko-Ukraińskie Forum Partnerstwa przy MSZ, Studium Europy Wschodniej UW oraz Instytut Nauk Politycznych PAN.

Znaczenie sojuszu

Sojusz marszałka Piłsudskiego z atamanem Petlurą był istotnym przykładem pozytywnych relacji polsko-ukraińskich. Konferencja zorganizowana z okazji rocznicy podpisania umowy była ważnym wydarzeniem, które przyczyniło się do dalszego rozwoju tych relacji.

Symon Petlura: Przywódca Niepodległej Ukrainy

Książka „Symon Petlura: Przywódca Niepodległej Ukrainy” jest owocem współpracy Studium Europy Wschodniej i Instytutu Pamięci Narodowej. Redaktorem naukowym tomu jest dr hab. Mirosław Szumiło z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Publikacja ukazała się w ramach serii wydawniczej „Prace Polsko-Ukraińskiej Komisji dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921”.

Książka przedstawia biografię Symona Petlury, ukraińskiego polityka i wojskowego, który odegrał kluczową rolę w walce o niepodległość Ukrainy. Petlura był przywódcą Ukraińskiej Republiki Ludowej w latach 1919-1921. W książce omówione są również relacje polsko-ukraińskie w okresie, gdy Petlura stał na czele Ukraińskiej Republiki Ludowej. Publikacja jest ważnym źródłem wiedzy o historii Ukrainy i stosunkach polsko-ukraińskich w pierwszej połowie XX wieku.

Symon Petlura odegrał czołową rolę w ukraińskiej rewolucji narodowej w latach 1917–1921, a następnie był przywódcą ukraińskiej emigracji politycznej. Jest z pewnością symbolem walk o niepodległość. Jednakże wokół jego postaci narosło wiele mitów i stereotypów. Ich źródłem była przede wszystkim sowiecka propaganda, która przez ponad 70 lat zwalczała zaciekle Petlurę i „petlurowców” jako synonim kontrrewolucji i zaprzedania się „polskim interwentom”. Stąd też po odzyskaniu niepodległości w 1991 r. jego postać z trudem przebijała się przez pokłady negatywnej propagandy, aby zająć należne miejsce w pamięci historycznej Ukraińców. Celem niniejszej publikacji jest zapoznanie czytelników z wybranymi zagadnieniami dotyczącymi działalności Symona Petlury jako przywódcy Ukraińskiej Republiki Ludowej w czasie walk o niepodległość i na emigracji, okolicznościami jego tragicznej śmierci i procesu zabójcy oraz procesem kształtowania jego wizerunku w oczach Ukraińców od okresu rewolucji po czasy współczesne. Prezentowany tom powstał w ramach prac Polsko-Ukraińskiej Komisji Historyków dla Badania Relacji Wzajemnych w latach 1917–1921. Zgodnie z przyjętymi w publikacjach Komisji regułami tom ma charakter dwujęzyczny.

Jan Malicki nt. sojuszu Piłsudski-Petlura

Читать всю статью