Parlament Europejski przyjął 19 czerwca większością głosów kolejną krytyczną rezolucję, w której domaga się natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Mzii Amaglobeli — założycielki redakcji Batumelebi i Netgazeti.
W posiedzeniu uczestniczyło 436 eurodeputowanych; 324 poparło rezolucję, 25 było przeciw, a 87 wstrzymało się od głosu.
W rezolucji zaznaczono, iż Amaglobeli grozi kara więzienia od czterech do siedmiu lat za rzekomo sprowokowany incydent z udziałem funkcjonariusza policji.
Dokument wymienia również ustawy i poprawki ostatnio przyjęte przez partię „Gruzińskie Marzenie”, które zostały określone jako „drakońskie prawo”:
- Ustawa „O rejestracji zagranicznych agentów” (FARA)
- Poprawki do ustawy „O nadawaniu”
- Poprawki do Kodeksu wykroczeń administracyjnych
- Poprawki do ustawy „O grantach”
Zdaniem europosłów, przepisy te „stanowią niebezpieczne przyspieszenie regresu demokratycznego i są próbą ugrupowania Gruzińskie Marzenie uciszenia głosów krytycznych w społeczeństwie obywatelskim, niezależnych mediach, a także represjonowania opozycji politycznej”.
„Rząd de facto zniszczył pozostałe w kraju niezależne media; przestrzeń informacyjna została całkowicie przejęta przez prorządowe środki przekazu, które rozpowszechniają propagandę w stylu rosyjskim i antyeuropejską dezinformację” — stwierdzono w rezolucji.
Autorzy dokumentu podkreślają, iż „w przypadku Mzii Amaglobeli władze zignorowały gwarancje procesowe, zastosowano wobec niej areszt tymczasowy bez wyraźnej podstawy prawnej, czemu sprzeciwił się Rzecznik Praw Obywatelskich, a sprawa trafiła do sędziego, który nie posiada kwalifikacji z zakresu prawa karnego”.
„Jest karana za ujawnienie przypadków korupcji i przekazywanie informacji o fałszerstwach wyborczych podczas wyborów w 2024 roku” — uważają europosłowie.
Źródło: ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium