Każde życie, choćby to, które trwało tylko chwilę, zasługuje na szacunek i godne pożegnanie. 17 grudnia na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich w Krakowie odbył się zbiorowy pochówek ponad 300 dzieci martwo urodzonych w 2023 roku. Tego rodzaju ceremonie współorganizowane są przez nasze stowarzyszenie regularnie, by zapewnić najmłodszym należne im miejsce spoczynku. Zadbanie o godny pogrzeb i groby dzieci utraconych to nie tylko akt miłosierdzia wobec rodziców, ale także nasz obowiązek wobec każdego życia.
„Zachowaliśmy się jak trzeba, bo inaczej postąpić nie można było. Godność nienarodzonych dzieci i pomoc osieroconym rodzicom to kwestie, wobec których nie wolno przejść obojętnie” – mówi dr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka, które od lat dba o godne pochówki najmłodszych.
W Krakowie, dzięki wsparciu darczyńców i zaangażowaniu przyjaciół z naszego stowarzyszenia, na cmentarzu Batowice powstały nowe nagrobki na zbiorowych mogiłach dzieci. Takie inicjatywy są odpowiedzią na potrzebę szacunku i pamięci, by ich krótkie istnienie nigdy nie zostało zapomniane.
O tym, jak ważne są takie ceremonie, jakie prawo je reguluje i dlaczego powinniśmy troszczyć się o groby dzieci utraconych, można przeczytać w artykule Małgorzaty Bochenek „Obrona życia – To nasz obowiązek” na łamach Naszego Dziennika, który ukazał się 16 grudnia 2024.
Poniżej publikujemy pełną treść artykułu.
Godne pochówki dzieci, którym nie dane było przyjść na świat żywymi, to nasz obowiązek. Jutro na cmentarzu w Podgórkach Tynieckich odbędzie się ceremonia pogrzebowa ponad 300 dzieci martwo urodzonych.
– Każde życie jest darem, jest święte bez względu na to, jak długo trwało na ziemi. Z godnością pochowanie w grobie ciał dzieci poronionych, martwo urodzonych, abortowanych wpisane jest w budowanie cywilizacji życia i miłości – podkreśla ks. dr Janusz Kościelniak, duszpasterz rodzin dzieci utraconych archidiecezji krakowskiej. Nasz rozmówca przewodniczył już kilkunastu zbiorowym pogrzebom dzieci martwo urodzonych, które w Krakowie mają miejsce raz lub dwa razy w roku. – Dziecku, które umiera w łonie mamy na skutek różnych okoliczności, należy się godny pochówek, jak każdemu człowiekowi – akcentuje kapłan.
Jutro, 17 grudnia, odbędzie się kolejny z nich. W grobie zostanie pochowanych 307 ciał dzieci martwo urodzonych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie w okresie od 1 stycznia 2023 r. do 31 grudnia 2023 r.
Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się o godz. 9.00 w kaplicy na cmentarzu komunalnym w Podgórkach Tynieckich (Kraków, ul. Wielogórska 16). – Każdy taki pogrzeb to wydarzenie, które jest wyrazem uznania godności dzieci zmarłych przed narodzinami, a także czas wspólnej modlitwy i zadumy nad świętością życia człowieka, bo zawsze, niezależnie od jego długości, ma ono ogromną wartość – mówi nam familiolog dr Piotr Guzdek z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Do udziału w uroczystości zaproszeni są wszyscy, którzy chcą towarzyszyć tym najmłodszym w ich ostatniej drodze. Msza św. sprawowana w czasie pogrzebu dzieci zmarłych w okresie życia prenatalnego czy na skutek powikłań okołoporodowych jest celebrowana w duchu dziękczynienia za ich życie, które choć krótkie na ziemi, trwa dalej w wieczności. Dlatego kapłan podczas tej uroczystej Eucharystii ubrany jest w ornat koloru białego.
Nadzieja zbawienia
– W czasie każdego takiego pogrzebu wyznajemy wiarę i nadzieję, iż dzieci zmarłe przed urodzeniem, których ciała żegnamy z szacunkiem, są w gronie zbawionych. Jest dokument Kościoła z 2007 r. „Nadzieja zbawienia dla dzieci zmarłych bez chrztu”, zgodnie z którym mamy nadzieję, iż także te dzieci są już w niebie, a będąc przed Bożym tronem, modlą się za nas – zaznacza ks. dr Janusz Kościelniak.
Zwraca też uwagę na znaczenie udziału wiernych świeckich w pogrzebie dzieci nienarodzonych. choćby jeżeli nie jesteśmy związani emocjonalnie z dziećmi, których dotyczy pochówek, bo nie łączą nas z nimi więzy krwi, to jednak nasza obecność wynika z konsekwentnej postawy poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci. – Ta konsekwentna postawa to świadectwo w obronie życia każdego człowieka – tłumaczy nasz rozmówca.
Kapłan na co dzień posługuje w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. W każdy drugi piątek miesiąca o godz. 18.00 przewodniczy Mszy św. dla rodziców przeżywających żałobę po śmierci dziecka. – Rodzice mają prawo do przeżywania żałoby również po poronieniu i tego bardzo potrzebują, co widzę podczas spotkań z nimi – dodaje ks. dr Janusz Kościelniak. Często mają miejsce sytuacje, gdy rodzice, którzy z różnych przyczyn nie urządzili pogrzebu swojemu zmarłemu w okresie trwania ciąży dziecku, proszą o Mszę św., by w ten sposób móc się z nim pożegnać.
Prawna ochrona
Dopiero od 2006 r. ciała dzieci zmarłych na każdym etapie ciąży, dzięki rozporządzaniu ówczesnego ministra zdrowia, są objęte ochroną prawną. Wprowadzone regulacje pozwoliły na sporządzanie karty zgonu, a w konsekwencji pochówek choćby najmniejszych dzieci, jeżeli tylko zabezpieczono ich ciała lub szczątki, a taki obowiązek spoczywa na szpitalu.
– Gdy pochówek rodzinny staje się z różnych przyczyn niemożliwy, wówczas gmina jest zobowiązana zorganizować pogrzeb. Pochówek zbiorowy jest jednak interwencją kryzysową. Pierwszorzędnie należy dążyć do pogrzebu organizowanego przez rodzinę – wyjaśnia dr Piotr Guzdek.
Jeżeli jednak rodzina rezygnuje z tej powinności, obowiązek pożegnania dzieci zmarłych na skutek poronienia, martwo urodzonych, a także abortowanych spoczywa na gminach. – I w całej Polsce gminy wywiązują się z tego obowiązku – podkreśla familiolog. Wskazuje, iż wcześniej, zanim zaczęło obowiązywać to rozporządzenie, zwłoki i szczątki dzieci, jeżeli nie zostały odebrane przez rodzinę, często były traktowane jak odpady medyczne i jako takie utylizowane.
Troska o groby
Pierwsze pochówki dzieci zmarłych w okresie prenatalnym w Krakowie odbywały się na cmentarzu Prądnik Czerwony, nazywanym Batowice. Przed miesiącem na tej nekropolii zostało wykonanych osiem nagrobków na zbiorowych mogiłach dzieci. Nagrobki postawiono z inicjatywy Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
– Według danych szacunkowych w tych mogiłach w pochówkach zbiorowych, które organizowała gmina, zostało złożonych co najmniej 700 dzieci martwo urodzonych w krakowskich szpitalach. Oprócz tego odbywały się też pochówki indywidualne. Dlatego na nagrobkach umieściliśmy zbiorowe inskrypcje, a także imiona i nazwiska lub jedynie określenie płci dzieci, których rodzice prosili o pochówek w tym miejscu – mówi dr Piotr Guzdek.
Poświęcenie nowych nagrobków na cmentarzu Batowice zaplanowano na 25 marca przyszłego roku, a zatem w uroczystość Zwiastowania Pańskiego i zarazem w obchodzony Dzień Świętości Życia. Jednocześnie poświęcony zostanie diecezjalny grób dziecka utraconego, powstający dzięki Wydziałowi Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Krakowskiej. Zaplanowane na uroczystość Zwiastowania Pańskiego wydarzenie będzie wpisane w obchody Roku Jubileuszowego w krakowskim Kościele.
Gmina Kraków zakończyła już na cmentarzu Batowice pochówki dzieci martwo urodzonych. w tej chwili zbiorowe pogrzeby realizowane są na nekropolii w Podgórkach Tynieckich.
– Zadbanie o groby dzieci martwo urodzonych to nasza powinność. Jako najstarsza organizacja pro-life w Krakowie czuliśmy się moralnie zobowiązani do budowy nagrobków. „Zachowaliśmy się jak trzeba”, bo w tej sytuacji nie można było inaczej postąpić, zważywszy na godność nienarodzonych dzieci i pomoc osieroconym rodzicom – konkluduje dr Piotr Guzdek.
Małgorzata Bochenek