Ministerstwo Cyfryzacji pochwaliło się danymi związanymi z mDowodem – cyfrowym dokumentem tożsamości, który znajduje się w aplikacji mObywatel. Z tego rozwiązania korzysta już 8 mln Polaków. Nie masz go jeszcze? Warto to zmienić, bo wiele tracisz.
Już osiem milionów obywateli Polski korzysta z mDowodu w mObywatelu. To elektroniczny dokument tożsamości, który w Polsce ma taką samą ważność jak tradycyjny dowód osobisty. Można go używać do weryfikacji tożsamości w urzędach, bankach, na poczcie czy u notariusza – choć tu pojawiać się mogą problemy, o których jakiś czas temu informował Patryk. Ta szybka metoda potwierdzania tożsamości dzięki telefonu i kodu OR znacząco ułatwia codzienne życie i oszczędza czas.
mDowód – hit aplikacji mObywatel. Korzystasz?
mDowód to nie tylko wygodne rozwiązanie, ale także istotny krok w stronę budowania nowoczesnego, cyfrowego społeczeństwa. To, iż już 8 milionów Polek i Polaków korzysta z mDowodu, pokazuje, iż chcemy i potrafimy korzystać z nowych technologii, które podnoszą standardy bezpieczeństwa i usprawniają codzienne życie. Naszym celem jest, aby cyfrowa tożsamość była tak samo powszechna, jak fizyczne dokumenty i cieszę się, iż coraz więcej Polaków docenia to rozwiązanie.
– powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Kto może korzystać z mDowodu? Z cyfrowego dokumentu tożsamości w aplikacji mObywatel może skorzystać każdy, kto ma:
- ukończone 13 lat,
- ważny dowód osobisty,
- profil zaufany (lub inny akceptowalny środek identyfikacji, na przykład bankowość elektroniczną),
- smartfon z systemem operacyjnym Android w wersji 7.0. (lub nowszej) lub z systemem iOS 15 (lub wyższym).
mObywatel stale się rozwija i za kilka lat będzie aplikacją, z której korzystać będziemy również w innych krajach europejskich. Niewykluczone tez, iż tu pojawi się cyfrowy paszport, o którym pisałem kilka dni temu. Cyfrowe poświadczenia podróżne to cyfrowa wersja danych z paszportów i dowodów osobistych, zawierająca różne informacje, w tym wizerunek twarzy posiadacza, ale nie odciski palców. Podróżni będą mogli przechowywać te dokumenty na swoich telefonach komórkowych. Uzyskanie cyfrowej wersji dokumentów będzie bezpłatne i dobrowolne.
Cyfrowy dowód w Twojej kieszeni. Niewykluczone, iż pojawi się też w mObywatelu
Aplikacja EU Digital Travel, opracowywana przez Komisję we współpracy z eu-LISA, będzie ogólnodostępna dla obywateli UE oraz osób z państw trzecich, którzy posiadają paszport biometryczny lub unijny dowód osobisty i przekraczają granice strefy Schengen. Istnieje więc szansa, iż będzie można ją zaimplementować wewnątrz mObywatela. Zanim jednak do tego dojdzie, w aplikacji pojawią się m.in.:
- Rozwój ePłatności
- Legitymacja osoby niepełnosprawnej
- Legitymacja nauczyciela
- Wniosek o dowód osobisty (swój i dziecka)
- e-Doręczenia
- Podpisywanie dokumentów profilem zaufanym i e-dowodem
- Dostęp do Rejestru Danych Kontaktowych
- Twoje sprawy: statusy wniosków (o dowód, paszport i inne) obywatela
- mStłuczka
- Rozwój usługi Bezpiecznie w sieci (rozbudowa możliwości zgłaszania incydentów)
- Chatbot – wirtualny asystent informujący o usługach państwowych
- Rozwój usługi Firma (zakładanie jednoosobowych działalności gospodarczych)
Choć ram czasowych na ich wprowadzenie nie ma, warto wyczekiwać oficjalnych komunikatów z Ministerstwa Cyfryzacji. Gdy tylko pojawią się kolejne nowości w aplikacji, z pewnością będziemy was o tym informować. W międzyczasie już teraz możecie korzystać z bogatego katalogu usług i dokumentów, po które można sięgnąć i skorzystać w wielu przypadkach – i to bez konieczności wizyty w urzędzie.