Эйфория правых в ЕС после выборов в США. «Величайшее возвращение в политической истории США!»

thefad.pl 3 недели назад

Michał Gostkiewicz

„Największy comeback w politycznej historii USA!” – napisał Viktor Orban. Donaldowi Trumpowi pogratulowali też inni przywódcy, w tym polski prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Fot. screen shot / youtube

Andrzej Duda jako pierwszy z polskich władz pogratulował Trumpowi zwycięstwa. „Gratulacje, panie prezydencie. Dokonałeś tego!” – napisał na X, dodając ikonki braw i uścisk dłoni między polską a amerykańską flagą.

Congratulations, Mr. President @realDonaldTrump! You made it happen!

— Andrzej Duda (@AndrzejDuda) November 6, 2024

Donald Tusk również pogratulował Trumpowi zwycięstwa w wyborach i dodał, iż liczy na współpracę „dla dobra narodów polskiego i amerykańskiego”.

Congratulations to @realDonaldTrump on winning the election. I look forward to our cooperation for the good of the American and Polish nations

— Donald Tusk (@donaldtusk) November 6, 2024

Skrajna prawica w euforii

Viktor Orban nazwał wynik Trumpa „olbrzymim zwycięstwem, bardzo potrzebnym światu”. Węgierski premier, który od lat stawia w polityce zagranicznej na Republikanów i samego Trumpa, 7 i 8 listopada będzie gospodarzem nieformalnego unijnego szczytu w Budapeszcie. Triumf Trumpa przyszedł w idealnym dla niego czasie – sojusznik w Białym Domu umocni jego pozycję w UE i najważniejsze punkty jego agendy, w tym podejście do wojny w Ukrainie.

The biggest comeback in US political history! Congratulations to President @realDonaldTrump on his enormous win. A much needed victory for the World!

— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) November 6, 2024

Również Giorgia Meloni, skrajnie prawicowa premierka Włoch, skierowała na ręce Trumpa „najszczersze gratulacje w imieniu swoim oraz rządu włoskiego”.

„Włochy i Stany Zjednoczone to narody „siostrzane”, które łączy niewzruszony sojusz, wspólne wartości i historyczna przyjaźń. To strategiczna więź, którą jestem pewna, iż teraz jeszcze bardziej wzmocnimy. Dobra robota, panie prezydencie” – napisała liderka Braci Włochów.

A nome mio e del Governo italiano, le più sincere congratulazioni al Presidente eletto degli Stati Uniti, Donald #Trump.

Italia e Stati Uniti sono Nazioni “sorelle”, legate da un’alleanza incrollabile, valori comuni e una storica amicizia.

È un legame strategico, che sono certa…

— Giorgia Meloni (@GiorgiaMeloni) November 6, 2024

W gratulacjach wtórował jej wicepremier Matteo Salvini. Skrajnie prawicowy polityk napisał na X, iż zwycięstwo Trumpa to zwycięstwo “patriotyzmu, kontroli granic, cięć podatków, chrześcijańskich korzeni, wolności słowa i zobowiązania na rzecz pokoju na świecie”.

W korowodzie europejskich populistów gratulujących Trumpowi zwycięstwa zameldowali się lider holenderskiej skrajnej prawicy Geert Wilders – który wielkimi literami wykrzyknął na X „Gratulacje dla Ameryki!”, dodając: „nigdy się nie poddawaj, zawsze walcz i wygrywaj wybory!” Naczelny brytyjski eurosceptyk Nigel Farage, który stwierdził, iż zwycięstwo Trumpa to najbardziej niesamowity polityczny powrót naszych czasów. Serbski prezydent Aleksandar Vucić podkreślił z kolei „poważne wyzwania”, którym Serbia jest gotowa stawić czoła we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Bruksela uznaje zwycięstwo Trumpa

Gratulacje dla Trumpa przyszły też z samej Brukseli oraz pozostałych państw Trójkąta Weimarskiego, gdzie rządów nie sprawuje skrajna prawica. Wszystkie były utrzymane w podobnym, dyplomatycznym tonie.

„UE i USA są czymś więcej niż tylko sojusznikami. Łączy nas prawdziwe partnerstwo między naszymi narodami, jednoczące 800 milionów obywateli. Pracujmy więc razem nad silną agendą transatlantycką, która będzie im służyć” – napisała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, „serdecznie” gratulując Trumpowi.

Francuski prezydent Emmanuel Macron zadeklarował „gotowość do wspólnej pracy jak przez cztery lata [poprzedniej kadencji Republikanina]”, podkreślając jednak różnicę „przekonań” między oboma, ale także „szacunek i ambicję”. Niemiecki kanclerz Olaf Scholz podkreślił, iż Niemcy i USA od dawna z powodzeniem współpracują, aby promować dobrobyt i wolność po obu stronach Atlantyku. „Będziemy przez cały czas to robić dla dobra naszych obywateli” – zapowiedział.

Ważnym strategicznym partnerem Austrii” nazwał Stany Zjednoczone kanclerz Karl Nehammer, i wyraził nadzieję na rozszerzenie i wzmocnienie relacji obu państw „aby skutecznie stawiać czoła globalnym wyzwaniom”. Z kolei czeski premier Petr Fiala ocenił, iż wspólnym celem Czech i USA jest „utrzymanie stosunków na najwyższym poziomie mimo zmian w [amerykańskiej] administracji”. Wyraził nadzieję na rozwój stosunków czesko-amerykańskich “dla dobra obywateli obu krajów”.

Sam Trump w swoim przemówieniu po tym, jak większość wyników wskazała na jego zwycięstwo, zapowiedział m.in. „zakończenie wojen”.

Na jego działania będzie patrzeć uważnie w szczególności Ukraina, której prezydent Wołodymyr Zełenski wspomniał na X „znakomite” spotkanie z prezydentem-elektem we wrześniu i chwalił jego „przywiązanie do podejścia ‘pokój poprzez siłę’ w stosunkach międzynarodowych”. Ukraiński przywódca podkreślił, iż “liczy na dalsze ponadpartyjne wsparcie Ukrainy w Stanach Zjednoczonych”.
UE niegotowa na powrót Trumpa?

Congratulations to @realDonaldTrump on his impressive election victory!

I recall our great meeting with President Trump back in September, when we discussed in detail the Ukraine-U.S. strategic partnership, the Victory Plan, and ways to put an end to Russian aggression against…

— Volodymyr Zelenskyy / Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) November 6, 2024

Ale pod płaszczykiem oficjalnych gratulacji szefów państw i rządów kryje się niepewność co do polityki Donalda Trumpa wobec Europy. Prezydent-elekt w czasie swojej poprzedniej kadencji oraz potem wielokrotnie dawał do zrozumienia, iż jego poparcie np. dla europejskiego bezpieczeństwa zależy tylko i wyłącznie od tego, czy i ile pieniędzy np. kraje NATO wyłożą do wspólnego budżetu. Również zapowiadane przez nową administrację podejście do wojny w Ukrainie – zakładające szybkie zakończenie wojny i negocjacje z Rosją – jest odmienne od tego, co przez trzy lata dominowało w Europie.

Dylemat, jaki stanie przed liderami UE, ujął w słowa Viktor Orban. Lider Fideszu kilka dni przed wyborami stwierdził, iż „jeśli Ameryka przechyli się na stronę pokoju, to Europa, która nie może ponosić ciężaru sama [w kontekście wojny Rosji z Ukrainą], również będzie musiała się zaadaptować”. Zapowiedział, iż na nieformalnym unijnym szczycie w Budapeszcie właśnie o tym m.in. będą rozmowy i podkreślił, iż jeżeli w USA będzie „propokojowy prezydent”, to Europa nie może pozostać „prowojenna”.

UE i NATO próbują przygotować się na kryzys

Wśród „bezpieczników”, jakie aktualne władze UE i NATO przygotowały na powrót Trumpa, jest m.in. zainicjowana przez G7, a wdrożona głównie przez UE i USA pożyczka (50 mld dolarów), finansowana z dochodów od zamrożonych rosyjskich aktywów, która ma wspomóc ukraiński budżet. Kolejnym bezpiecznikiem jest nowe natowskie dowództwo ds. koordynacji pomocy wojskowej dla Ukrainy – które w nadziei jego twórców zwiększy siłę głosu w tej sprawie pozostałych członków Sojuszu.

Wiele oczu w Europie, zwłaszcza w kręgach zajmujących się bezpieczeństwem, będzie uważnie obserwować, jak nowy sekretarz generalny NATO, Mark Rutte, poradzi sobie z nową sytuacją w USA. Zarówno w Brukseli, jak i Waszyngtonie jest postrzegany jako skuteczny negocjator, który udowodnił, iż potrafi przekonać Trumpa do swoich racji. „Jest prawdopodobnie najlepszą osobą do stawienia mu czoła po raz drugi” – powiedział w lipcu Deutsche Welle Jamie Shea, były asystent Sekretarza Generalnego NATO i starszy analityk think-tanku Friends of Europe.

Rutte bardzo gwałtownie pogratulował Trumpowi zwycięstwa i podkreślił, iż „jego przywództwo ponownie będzie kluczem do utrzymania silnego Sojuszu”. Dodał, iż „z niecierpliwością czeka” na ponowną współpracę z Republikaninem, aby promować „pokój poprzez siłę” w ramach NATO.

REDAKCJA POLECA

script type=’text/Javascript’>
Читать всю статью