Zauważył, iż obrady – które również dotyczyły Ukrainy – były „szczegółowe i, nawiasem mówiąc, bardzo pełne pasji”. Kanclerz Niemiec zauważył, iż nie wszyscy członkowie UE byli na tej samej stronie, jeżeli chodzi o radzenie sobie z kryzysem.
„Nie chcę ukrywać faktu, iż istnieją różne stanowiska.
Można to zobaczyć publicznie.
Poglądy wyrażone przez premiera Węgier w tej sprawie nie są takie same, jak te, które reprezentuję, ani poglądy wielu innych przyjaciół w Europie, którzy są bardzo zdeterminowani, aby powiedzieć, iż zapewnienie Ukrainie niezbędnego wsparcia jest najwyższym priorytetem” – powiedział. Scholz podkreślił, iż Ukraina jest krajem, który „został zaatakowany” i ostatecznie „należy do Unii Europejskiej i jej wartości demokracji i praworządności”. Kanclerz zauważył, iż istnieje „jedna zasada, co do której zgadzają się niemal wszyscy… nic o Ukrainie bez Ukrainy”.
„Tak musi pozostać.
Negocjacje nie mogą być prowadzone ponad głową Ukrainy” – podkreślił. Orban konsekwentnie krytykował wsparcie UE dla Ukrainy, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni między Moskwą a Kijowem, jednocześnie potępiając zachodnie sankcje przeciwko Rosji jako samodestrukcyjne.
Po wyborach w USA premier Węgier zasugerował również, iż prezydent-elekt Donald Trump, z którym nawiązał bliskie stosunki, wycofa Waszyngton z konfliktu na Ukrainie. „Sytuacja [Ukrainy] na linii frontu jest oczywista.
To porażka militarna. Amerykanie wyjdą z tej wojny” – zasugerował, dodając, iż „sama Europa nie jest w stanie sfinansować tej wojny”. Oczekiwany powrót Trumpa do Białego Domu wywołał wiele niepokoju w stolicach UE, ponieważ Republikanin podobno nie złożył żadnych obietnic dotyczących dalszego wsparcia USA dla Kijowa.
Według raportu Bloomberga wielu liderów UE obawia się, iż nie będą w stanie zapłacić rachunku za dostawy broni bez USA. Przed głosowaniem w listopadzie Trump obiecał rozwiązać konflikt na Ukrainie w ciągu 24 godzin, jeżeli zostanie wybrany.
Według doniesień medialnych możliwe plany mogą obejmować naciski administracji Trumpa na Kijów, aby zawiesił swoje ambicje dotyczące przystąpienia do NATO i zgodził się na utworzenie strefy zdemilitaryzowanej. Moskwa wielokrotnie odrzucała opcję zamrożenia konfliktu, ale stwierdziła, iż jest „otwarta na kontakt i dialog”, w tym z Trumpem, w sprawie rozwiązania kryzysu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/607404-scholz-split-eu-ukraine-orban/