Jest marcowy poniedziałek 2025 roku we wzorcowej, odpolitycznionej przez juntę 13 Grudnia szkole podstawowej. Lekcję prowadzi nowo-zatrudniona nauczycielka pani Jola – absolwentka czterech Akademii Pierwszomajowych oraz uczestniczka dwóch kursów zakładania kondomów, zorganizowanych przez Fundację Sorosa. Na lekcji obecna jest też obserwatorka - wysunięta z ramienia Ministry Nowackiej – czyli wiceministra Joanna Mucha.
„Kochane dzieci” – zagaja nauczycielka Jola. „Dzisiaj przesłucham was z nieobowiązkowego zadania domowego, czyli z oglądania w sobotę i w niedzielę naszej odpolitycznionej telewizji. Kto z was dzieci nie oglądał w sobotę i w niedzielę telewizji?” – pyta się nauczycielka, zasiadająca przy stoliku u boku uśmiechniętej Muchy.
Żadne jednak z dzieci nie podnosi rączki, co z dumą i uzasadnioną satysfakcją zapisuje wiceministra Mucha w swoim kajeciku, wyjętym z luksusowej torebki z widocznym znakiem „CHANEL”.
„A teraz, kochane dzieci zadam wam nieobowiązkowe pytanie: „Kto z was zapamiętał nazwisko redaktorki albo redaktora na literę „A” z odpolitycznionej telewizji publicznej?” Pytanie nauczycielki Joli pada jednak w próżnię, gdyż żadne dziecko nie podnosi rączki. Gdy jednak nauczycielka Jola powtarza pytanie, w górę wznosi się rączka Adasia – lokalnego prymusika.
- No to jakie to nazwisko redaktorki lub redaktora na "A", Adasiu – pyta się Jola, siedząca obok przez cały czas uśmiechniętej Muchy.
- A.... może to Czyż? – odpowiada Adaś.
- No nie Adasiu. Za taką odpowiedź dostałbyś dwóję w szkole pisoskiej – odpowiada z życzliwym uśmiechem nauczycielka Jola, a Mucha jeszcze szerzej się uśmiecha do całej – pięcioosobowej klasy.
- To teraz was kochane dzieci zapytam: „Kto z was zapamiętał nazwisko redaktorki albo redaktora na literę „By” z odpolitycznionej telewizji publicznej?”. Cisza w klasie....... ale po chwili znów rączka prymusika Adasia podnosi się do góry…
- No to powiedz nam Adasiu jak się nazywa ta odpolityczniona redaktorka lub też redaktor na literę By? – pyta się Jola- nauczycielka po czterech Akademiach…
- Być może to Czyż! – odpowiada Adaś, zaś nauczycielka Jola (oczywiście uśmiechnięta) zwraca Adasiowi uwagę:
- Za taką odpowiedź w szkole pisoskiej, każda nauczycielka postawiła by pałę każdemu uczniowi! – po słowie „pała” – obserwatorka z ramienia ministry edukacji zaczyna radośnie rechotać…
- No to teraz, kochane dzieci zapytam was nieobowiązkowo: „Jak się nazywa redaktorka lub redaktor na literę „Cy” z telewizji, którą oglądaliście w sobotę i w niedzielę?”. Po pytaniu nauczycielki Joli, jako pierwsza w górę strzela rączka prymusika Adasia.
- No dobrze, Adasiu. Jakie to nazwisko na literę „Cy”?
- Czyżby był to Czyż? – odpowiada Adaś, a wysłanniczka Mucha – zostawiając torebkę z napisem „Chanel” – ściskając nogi - pospiesznie opuszcza klasę…
Sprawą red. Czyża zajął się sam Czyż, który dał się podpułkownikowi Sienkiewiczowi zatrudnić w opanowanej o 3 nad ranem telewizji publicznej. Był to wyczyn wymagający takiej samej odwagi, jaką było opanowanie przez Niemców radiostacji w Gliwicach w 1939 roku: „Zapytano mnie, czy ustoję, o ile będzie trzeba wypowiedzieć parę zdań, z którymi się całkowicie zgadzam. I czy ustoję hejt i plucie na auto potem. Powiedziałem, iż ustoję i ustałem. I niespecjalnie przejmuję się ludźmi, którzy składają dłoń w pistolet i strzelają do mnie na przejściu dla pieszych” – odpowiedział bohater zamachu na polską telewizję, przygotowanego przez niemieckiego Gauleitera i jego juntę.
Nic więc dziwnego, iż dla wszystkich dziecka w odpolitycznionej szkole – nazwisko bohaterskiego funkcjonariusza Czyża, na którego auto Polacy plują i strzelają do niego ze złożonych rąk - będzie się kojarzyć z każdą literą. Zwłaszcza zaś z literą Q – oznaczająca najwyższą jakość…