Чтобы принять участие в восстановлении Украины, польским компаниям также следует искать партнеров в Украине.

pracodawcagodnyzaufania.pl 7 часы назад

– Trudno powiedzieć, ile to będzie środków, dlatego iż musimy brać pod uwagę, iż ktoś te środki będzie musiał wyłożyć, ale biorąc pod uwagę plan Marshalla, który był po II wojnie światowej, na pewno mówimy o miliardach czy może choćby i bilionach środków, które mogą być przeznaczone na odbudowę Ukrainy – mówi agencji informacyjnej Newseria Jarosław Bełdowski, pierwszy wiceprezes Kredobanku.

– Ale bądźmy pod tym względem ostrożni i czekajmy na oficjalne ogłoszenia, bo myślę, iż to będzie działanie nie tylko jednego rządu, ale to będzie działanie kompleksowe.

Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy

Według stanu na koniec 2024 r. odbudowa Ukrainy wymagać będzie zaangażowania ponad pół biliona euro, a Rosja wciąż powoduje kolejne straty. Najwięcej środków pochłoną sektory mieszkaniowy i transportowy, ale duże są także potrzeby energetyki, handlu czy przemysłu. Polski biznes wykazuje wysokie zaangażowanie w Ukrainie, jednak może ono być jeszcze wyższe w procesie odbudowy. Zdaniem wiceprezesa działającego w tym kraju Kredobanku należącego do Grupy PKO BP firmy powinny szukać partnerów do udziału w odbudowie i w Polsce, i w Ukrainie.

Jak policzyli rząd Ukrainy, Grupa Banku Światowego, Komisja Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych w opublikowanym w trzy lata po inwazji Rosji na Ukrainę raporcie, według stanu na 31 grudnia 2024 r. szacunkowy całkowity koszt odbudowy Ukrainy wyniesie 524 mld dol. (506 mld euro) w ciągu następnej dekady, co stanowi około 2,8-krotność szacowanego nominalnego PKB tego kraju w ub. roku. Potrzeby w zakresie odbudowy są najwyższe w sektorze mieszkaniowym (prawie 81 mld euro), następnie są sektor transportu (prawie 75 mld euro), sektory energetyczny i wydobywczy (prawie 66 mld euro), handlu i przemysłu (ponad 62 mld euro) oraz rolnictwo (ponad 53 mld euro). We wszystkich sektorach koszt usuwania gruzów i zarządzania nimi sam w sobie sięga prawie 13 mld dol. (12,6 mld euro).

Na koniec 2023 r. skumulowana wartość polskich inwestycji w Ukrainie wyniosła 780 mln dol.

– Trzeba się wyzbyć egoizmu, w tym znaczeniu, iż trzeba poszukiwać partnerstwa nie tylko w samej Polsce. Firmy powinny się łączyć w pewnych projektach, żeby chociażby dywersyfikować ryzyko, ale również powinny poszukiwać partnerów w Ukrainie – wskazuje Jarosław Bełdowski. – Myślę, iż już teraz trzeba poszukiwać jakichś relacji w samej Ukrainie, być na miejscu i poszukiwać partnerów, z których pomocą będziemy mogli zrealizować tę inwestycję.

Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza podczas tegorocznego XVII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach zaprezentowała raport zatytułowany „Inwestycje czasu pełnoskalowej wojny. Śladem polskiej solidarności”. Wynika z niego, iż na koniec 2023 r. skumulowana wartość polskich inwestycji w Ukrainie wyniosła 780 mln dol. Stanowiło to 2,6 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych w tym kraju i stawia Polskę dopiero na 10. miejscu wśród zagranicznych inwestorów, choć jak przyznają twórcy raportu – część z liderów to w istocie „poczekalnie” kapitału wyprowadzanego z Ukrainy. Poza tym w odniesieniu do 38 mld dol. skumulowanego kapitału, zainwestowanego w tym samym czasie przez polskie firmy za granicą, widać dobrą pozycję wschodniego sąsiada na mapie polskich inwestycji. Eksperci wskazują, iż dla zmierzenia polskiej aktywności gospodarczej istotne jest również to, iż od początku wojny w Ukrainie powstało 300 spółek z polskim kapitałem, co daje Polsce trzecie miejsce pod tym względem. Poza tym dobre wyniki w handlu wskazują na wzrost znaczenia Ukrainy jako partnera handlowego Polski.

Więcej: https://biznes.newseria.pl/news/odbudowa-ukrainy,p553062285
https://1.newseria.pl/video/553062285_beldowski_ukraina_1_sz.mp4
Читать всю статью