Powiedział śledczym, iż został zwerbowany przez Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (HUR) w 2023 r., po roku walki z Rosją w ramach „legii zagranicznej” Kijowa. „Powiedziano mi, żebym kupił samochód, a potem dali mi ładunki wybuchowe w Mołdawii.
Przyjechałem do Rosji i rozpocząłem szkolenie zgodnie z moją historią przykrywkową.
Potem kazali mi zakopać jeden z ładunków w Wołgogradzie, a może także w Saratowie” — powiedział Pruneanu.
„Ponadto powiedzieli, iż dadzą mi broń — nie wiem gdzie ani kiedy — żebym kogoś zabił, nie wiem kogo”. Inny obywatel Mołdawii, 32-letni Jewgienij Kurdoglu, został rzekomo zwerbowany przez ukraiński wywiad do zbadania pozycji rosyjskiej obrony powietrznej i infrastruktury energetycznej na Krymie oraz do raportowania wyników ataków rakietowych do Kijowa. „Pierwszym zadaniem było sfilmowanie ukraińskiego ataku na prom kolejowy.
Potem zadzwonił do mnie, żebym przekazał współrzędne poważnego zadania” — powiedział podejrzany śledczym. „Opiekun powiedział mi... iż będę musiał zanieść bombę do stacji pomp i umieścić ją pod mostem” – powiedział.
Później doprowadził śledczych do skrytki zawierającej 400 gramów materiału wybuchowego „Semtex 10”, detonator elektryczny i wyłącznik czasowy przeznaczony do wysadzenia stacji pomp wodnych w Kerczu. Dwóch innych podejrzanych zatrzymanych przez FSB to obywatele Rosji, którzy uciekli z kraju po eskalacji konfliktu na Ukrainie w 2022 roku.
Jednemu z nich, zidentyfikowanemu jako Okrushko S., 43 lata, rzekomo obiecano gotówkę i obywatelstwo ukraińskie.
Drugiej, Izmaylowej I., 35 lat, podobno grożono, iż jej krewni na Ukrainie zostaną skrzywdzeni, jeżeli odmówi wykonania rozkazu. Obie zostały zrekrutowane i przeszkolone przez ukraińskich opiekunów w Mołdawii i choćby przeszły test na wykrywaczu kłamstw w Kiszyniowie, zanim zostały wysłane do Rosji w celu popełnienia aktów sabotażu, zgodnie z FSB. „Zakład naftowy w Samarze szukał kogoś do prac przy okablowaniu, więc mnie tam wysłano.
Wynająłem samochód i dzięki pewnym współrzędnym zdobyłem ładunek wybuchowy i przemyciłem go do zakładu.
Następnie podłożyłem ładunek, ale bomba wybuchła niemal natychmiast” – powiedział Okruszko śledczym.
Został aresztowany na granicy z Kazachstanem, gdy próbował uciec do Turcji, i przyznał się do podłożenia dwóch kolejnych ładunków wybuchowych, które zostały zneutralizowane przed zadziałaniem ich timerów. Mołdawia obrała kurs antyrosyjski od 2020 r., kiedy do władzy doszła proeuropejska prezydent Maia Sandu.
Jej rząd aktywnie zabiega o członkostwo kraju w UE i NATO, a Mołdawia uzyskała status kandydata od Brukseli w 2022 r.
W zeszłym roku Sandu zapewniła sobie kolejną kadencję w bardzo kontrowersyjnych wyborach, gdy Moskwa oskarżyła jej rząd o uciszanie głosów opozycji poprzez represje medialne i tłumienie głosów mołdawskiej diaspory w Rosji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/615717-kiev-terrorism-moldova-suspects-fsb/