Tajne szczegóły dotyczące działania kluczowych europejskich aktywów wojskowych ponownie wyciekły do Internetu za pośrednictwem Grzmot Wojenny forum, jedno z wielu podobne przecieki na temat różnych systemów uzbrojenia przez lata. Nie jest jasne, jakie ryzyko, jeżeli w ogóle, stwarza wyciek dla krajów, które wdrażają system w walce. Moderator społeczności wydawcy Gaijin Entertainment po raz kolejny poprosił fanów, aby nie ujawniali tajemnic wojskowych na forach gry.
Samolotem, o którym mowa, wartym 124 miliony dolarów Eurofighterem Typhoon, latają lotnicy z wielu państw NATO, w tym Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch i Hiszpanii. Jest także stosunkowo nowy, gdyż po raz pierwszy wszedł do służby w 2003 roku. Samolot wielozadaniowy jest w stanie razić zarówno cele powietrzne, jak i naziemne, a przedstawiciele Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych porównał jego rolę do roli F/A-22 Raptor. Ma także naprawdę fantazyjny system radarowy, który Grzmot Wojenny fani się pokłócili. Aby udowodnić swoją rację, ktoś zamieścił tajne informacje, co było ryzykownym manewrem i spowodowało wyrzucenie go z forów.
To jest przynajmniej czwarty raz iż tajne szczegóły Tajfunu wyciekły do sieci Grzmot Wojenny fora. Wcześniej uważano, iż wycieki obejmowały całą 750-stronicową instrukcję obsługi samolotu.
„Proszę, pod żadnym pozorem nie próbuj publikować, wykorzystywać ani udostępniać żadnych źródeł, jeżeli nie masz 100% pewności, iż są one prawnie odtajnione i można z nich korzystać publicznie” – napisał menadżer społeczności. „Nigdy nie będziemy się z nimi obchodzić ani ich używać, a jedyne, co powoduje, to aktywnie szkodzi wszelkim możliwym przyszłym zmianom, które mogą nastąpić w wyniku próby ich użycia. Nie rób tego. Brak dobrej woli [ever] pochodzić z niego dla Ciebie lub pojazdu, dla którego chcesz wysłać pocztę.”
Szczegółowy wpis tego samego menadżera społeczności z czerwca zapewnia jeszcze więcej informacji w przypadku potencjalnych plakatów wyraźnie zaznaczające, iż dokumenty uznane za tajne, poufne lub tajne nie powinny nigdy być publikowane na forach darmowego symulatora walki pojazdów samochodowych zbudowanego przez firmę Gaijin, która wcześniej miała siedzibę w Moskwie.
Jak zauważono powyżej, nie jest to niezwykłe zjawisko u Gaijina Grzmot Wojenny. W poście na Steamie odnotowano dziesiątki podobnych incydentów, w tym wyciek chińskich tajemnic z 2022 roku. Ale czy te wycieki są rzeczywiście niebezpieczne dla wojska? To zależy od tego, kogo zapytasz. Wojskowa strona fanowska Sandboxx w obszernym wydaniu pełnometrażowa historia podsumowujący każdy z tych przecieków, stwierdza, iż zachodnie media po prostu za bardzo nakręcają sytuację.
Tymczasem, Brytyjski dziennik obronny zauważa, iż wycieki mogą mieć „konsekwencje w świecie rzeczywistym”. [that run the risk of] podważając bezpieczeństwo [weapons systems involved and harming] efektywność działania i bezpieczeństwo [of pilots].”