Украинцам поступают ложные призывы вступить в армию. Мошенники выдают себя за польский офис

angora24.pl 2 недели назад

Fałszywy dokument

Opublikowana treść fałszywego wezwania brzmi:

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa Ukrainy, w szczególności ustawą o służbie wojskowej oraz w związku z trwającą mobilizacją, mając na uwadze, iż jest Pan obywatelem Ukrainy, zwracamy się z uprzedzeniem, iż w dniach 17-31 grudnia 2024 r., planujemy przeprowadzić wizytę w Państwa miejscu zamieszkania (…). Celem tej wizyty jest doprowadzenie Pana do punktu mobilizacyjnego, w związku z obowiązkiem służby wojskowej w Siłach Zbrojnych Ukrainy.

Fałszywe pismo, w którym nadawca podszywa się pod Urząd do Spraw Cudzoziemców, zawiera informacje o odpowiedzialności karnej za unikanie mobilizacji, w tym groźbę ekstradycji.

Skan fałszywego wezwania do wojska

Kto odpowiada za oszustwo?

Aktualnie nie podano dokładnych informacji na temat tego, kto stoi za rozsyłaniem podrobionych pism. Jednakże eksperci ds. dezinformacji sugerują, iż fałszywe wezwania mogą być częścią szerszej kampanii mającej na celu wzbudzenie paniki wśród ukraińskich uchodźców oraz destabilizację stosunków polsko-ukraińskich.

Centrum Walki z Dezinformacją wskazuje na działania rosyjskich mediów, które wcześniej rozpowszechniały nieprawdziwe informacje o rzekomym poborze ukraińskich mężczyzn w Polsce.

Wielu Ukraińców zamieszkałych w Polsce wyraziło niepokój związany z otrzymanymi pismami. Organizacje ukraińskie apelują o zachowanie spokoju oraz weryfikację otrzymywanych informacji. Podkreślają również znaczenie bezpośredniego kontaktu z oficjalnymi instytucjami w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

Urząd uspokaja

Urząd do Spraw Cudzoziemców, otrzymawszy informację o oszustwie, postanowił zdementować plotki.

W związku z otrzymanymi sygnałami o fałszywych pismach wysyłanych do obywateli Ukrainy, Urząd do Spraw Cudzoziemców wyjaśnia, iż nie jest autorem wezwań do odbycia służby wojskowej.

Według ukraińskiego prawa mobilizacja obywateli przebywających za granicą nie jest prowadzona poza terytorium kraju. Niemniej jednak, ustawa z 18 maja 2024 roku wprowadza obowiązek aktualizacji danych osobowych w systemie elektronicznym dla Ukraińców w wieku 18–60 lat, również tych przebywających poza granicami Ukrainy, w ciągu 60 dni.

Читать всю статью