Трансформация вооруженных сил

polska-zbrojna.pl 4 дни назад

Dwadzieścia sześć lat temu, gdy nasz kraj wstępował do Sojuszu Północnoatlantyckiego, nie brakowało osób pytających, po co nam pakty militarne, przed kim chcemy się bronić. Koronnym argumentem miało być przekonanie, iż w postzimnowojennej Europie liczy się przecież biznes, a nie wojna. Niestety, z dzisiejszej perspektywy można zauważyć, jak naiwne były te przypuszczenia i pytania. Choć pewnie jeszcze w 2014 roku, po zajęciu Krymu, były osoby łudzące się, iż może jednak da się współpracować pokojowo z Rosją. Po 2022 roku nikt nie może mieć wątpliwości co do celów i zamiarów rosyjskiego reżimu oraz wspierających go satrapów.

Oddajemy w Państwa ręce najnowszy numer „Przeglądu Sił Zbrojnych”, w którym poruszamy dwa arcyważne dla bezpieczeństwa naszego kraju i funkcjonowania polskiej armii bloki tematyczne. Pierwszy, który można ująć jednym słowem transformacja, to próba odpowiedzi na pytanie, w jakim kierunku muszą zmierzać Siły Zbrojne RP, aby podołać czekającym je wyzwaniom. Swoją wiedzą na ten temat podzielili się z Czytelnikami PSZ: gen. broni dr Krzysztof Król, który jest przewodniczącym zespołu zadaniowego ds. opracowania koncepcji utworzenia i funkcjonowania Dowództwa Transformacji Sił Zbrojnych; płk dr Andrzej Lis, dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych (na bazie Centrum będzie formowane Dowództwo Transformacji Sił Zbrojnych); a także kadra CDiSSZ: płk Grzegorz Kostrzewski, płk Artur Niedźwiecki, płk dr Robert Reczkowski, płk Jacek Duziak, płk Tadeusz Doligalski oraz st. chor. sztab. Andrzej Woltmann.

Drugi blok tematyczny rozwinięty w naszym kwartalniku dotyczy kształcenia żołnierzy oraz kandydatów na żołnierzy. Nie znalazły się w nim jednak artykuły analizujące wybrane problemy szkoleniowe. Zdecydowaliśmy się na udostępnienie naszych łamów wojskowym uczelniom wyższym: Akademii Marynarki Wojennej, Akademii Sztuki Wojennej, Akademii Wojsk Lądowych, Lotniczej Akademii Wojskowej i Wojskowej Akademii Technicznej, które przedstawiły swoją ofertę edukacyjną, naukowy dorobek oraz historię.

Poza wspomnianymi blokami tematycznymi w tym numerze „Przeglądu Sił Zbrojnych” znajdą Państwo kolejną część cyklu prawniczego mjr. dr. Mariusza Domżalskiego, prace zgłoszone do konkursu dla słuchaczy Akademii Sztuki Wojennej w roku akademickim 2023/2024, a także nowości zaprezentowane na ostatniej odsłonie największych targów zbrojeniowych na świecie – paryskich Eurosatorów.

Życzę przyjemnej lektury.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski, redaktor wydawniczy „Przeglądu Sił Zbrojnych”
Читать всю статью