To połączenie zdjęć z akt przedstawia kandydatkę Demokratów na prezydenta, wiceprezydent Kamalę Harris (z lewej) i republikańskiego kandydata na prezydenta, byłego prezydenta Donalda Trumpa.
© Zdjęcie AP
Amerykanie udają się do urn, aby wybrać pomiędzy byłym republikańskim prezydentem Donaldem Trumpem a wiceprezydentem Demokratów Kamalą Harris w wyścigu do Białego Domu w 2024 roku.
Sondaże wykazały, iż Harris i Trump znajdują się w martwym punkcie w całym kraju, a także w kluczowych stanach wahadłowych, a ankieterzy przewidują jeden z najbliższych wyścigów prezydenckich w historii Stanów Zjednoczonych.
Według danych Election Lab na Uniwersytecie Florydy do poniedziałkowego poranka ponad 78 milionów Amerykanów oddało już swoje głosy w ramach przedterminowego głosowania.
Harris i Trump spędzili ostatni pełny dzień kampanii, dokonując ostatecznego ataku w stanach na polu bitwy, sprzedając wyborcom skrajnie odmienne wizje przyszłości kraju.
Harris dołączył do wyścigu późno i zapewnił sobie nominację Demokratów po tym, jak prezydent Joe Biden zakończył swoją kampanię w lipcu po katastrofalnym występie w debacie przeciwko Trumpowi, podczas którego wydawał się zdezorientowany i z trudem dokończył zdania.
O wyborach prezydenckich w USA decyduje system Kolegium Elektorów, co oznacza, iż kandydat, który przegra w głosowaniu powszechnym, może przez cały czas wygrać cały konkurs.
Aby zostać prezydentem, albo Trump, albo Harris muszą zdobyć 270 z 538 głosów kolegium elektorów, przy czym każdemu stanowi przydzielana jest określona liczba głosów odpowiadająca mniej więcej liczbie jego populacji.
05 listopada 2024
06:33 GMT
Amerykański podcaster Joe Rogan poparł Donalda Trumpa po opublikowaniu trzygodzinnego wywiadu z Elonem Muskiem.
W poście dot
„Gwoli ścisłości, tak, jest to poparcie dla Trumpa” – dodał.
06:06 GMT
Sędzia w Pensylwanii odmówił zablokowania ogłoszenia wyborczego zorganizowanego przez właściciela X i zwolennika Trumpa Elona Muska, który codziennie wpłacał 1 milion dolarów mieszkańcowi swing state, który podpisuje petycję popierającą wartości promowane przez byłego prezydenta.
Według Hill Angelo Foglietta ogłosił decyzję w formie jednostronicowej, bez żadnych wyjaśnień, dodając, iż uzasadnienie zostanie sporządzone oddzielnie na piśmie.
Wcześniej oświadczył, cytowany przez Reuters, iż odłoży pozew przeciwko Muskowi do czasu, aż sąd federalny rozważy, czy zająć się sprawą.
05:13 GMT
Amerykańskie urzędy wyborcze zaostrzyły swoje środki bezpieczeństwa, a media donoszą, iż wiele z nich przeszkoliło swoich pracowników w zakresie „taktyki deeskalacji” w oczekiwaniu na możliwą przemoc.
Według doniesień setki biur wzmocniono kuloodpornymi szkłem i stalowymi drzwiami.
Według „Washington Post” szeryf Russ Skinner powiedział, iż w hrabstwie Maricopa w Arizonie szeryf Russ Skinner powiedział, iż w razie potrzeby na dachach zostaną rozmieszczeni snajperzy.
Mówi się również, iż niektóre stany rozprowadziły przyciski paniki wśród pracowników komisji wyborczych.
04:25 GMT
Końcowy sondaż przeprowadzony w niedzielę przez NBC News pokazał, iż Harris i Trump mają po 49% głosów, a tylko 2% respondentów przez cały czas nie jest pewnych swojego wyboru.
Jeśli marże będą tak bliskie, jak przewidują sondaże, NBC News poinformowało, iż wyłonienie zwycięzcy może zająć działowi decyzyjnemu „nawet tydzień”.
„Czasy wyłaniania zwycięzcy w sam wieczór wyborczy prawie na pewno minęły” – stwierdził portal.
Trump przewidział jednak, iż zwycięzca zostanie ogłoszony w wieczór wyborczy, informując ABC News, iż ma „znaczną przewagę” nad Harrisem.- 04:15 GMT Według danych z Laboratorium Wyborczego Uniwersytetu Florydy do poniedziałkowego poranka swoje głosy oddało już około 78 milionów Amerykanów. Spośród tych pierwszych wyborców większość (54%) stanowiły kobiety. Około 41% pierwszych wyborców było zarejestrowanymi Demokratami, a 39% Republikanami. Około 42,6 mln kart do głosowania przedwyborczych oddano osobiście, a 35,3 mln zwrócono drogą pocztową. 03:37 GMT Kamala Harris spędziła poniedziałek, prowadząc kampanię w Pensylwanii, stanie będącym polem bitwy, w którym do zgarnięcia jest 19 pożądanych głosów Kolegium Elektorów. W międzyczasie były prezydent Trump zorganizował cztery wiece w Karolinie Północnej, Pensylwanii i Michigan. W niedzielę Trump powiedział na wiecu w Pensylwanii, iż „nigdy nie powinien był opuszczać” Białego Domu w styczniu 2021 r. Były prezydent nigdy nie przyznał się, iż przegrał wybory w 2020 r. z Bidenem i powiedział, iż Stany Zjednoczone stały się „krajem upadłym” pod rządami Demokraci. Zwolennicy Trumpa, zdeterminowani, aby wstrzymać zatwierdzenie wyborów dla Bidena, ostatecznie szturmowali Kapitol USA 6 stycznia 2021 r. w przypadku, który Demokraci określili jako „powstanie”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/606985-trump-harris-election-live/