тереза станек — прозвище «мицтуко»

3obieg.pl 5 месяцы назад

TERESA STANEK – PSEUDONIM „MITSTUKO”.

PREZES ZARZĄDU GŁÓWNEGO ŚWIATOWEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ.

Na stołecznych Powązkach odbył się w sobotę 9 września 2023 r. pogrzeb por. Teresy Stanek ps. „Mitsuko” – prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, zmarłej 5 września 2023 roku wieku 93 lat.

Była żołnierzem Armii Krqjowej , brała udział w akcjach małego sabotażu i przygotowaniu akcji „Burza” . Zmarła 5 września 2023 r.
w wieku 93 lat.

„Z głębokim smutkiem żegnamy harcerkę, młodocianą konspiratorkę i działaczkę społeczną por. Teresę Stanek. o ile spojrzymy na życie zmarłej, zobaczymy osobę, która od najmłodszych lat żyła z Polską w sercu” – napisał w liście odczytanym podczas uroczystości pogrzebowych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego szef Urzędu do sraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR) min. Jan Józef Kasprzyk.

„Za życiowy drogowskaz przyjęła ona służenie Polsce i polskiemu społeczeństwu. Jej szczęśliwe dzieciństwo przerwała wojna i niemiecka okupacja. Jako kilkunastoletnia dziewczyna włączyła się do działań konspiracyjnych – początkowo w Szarych Szeregach, a później w AK.
Podczas wielkiego społecznego buntu 1980 r. działała w Solidarności, nie pozostając obojętną na działania, które doprowadziły do odzyskania wolności przez nasz kraj” – przypomniał min. Jan Józef Krawczyk.

„W 34-letniej historii Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Teresa Stanek zapisała się równie wspaniale jak jej znakomici poprzednicy – pułkownicy Tyszkiewicz i Karolkiewicz. Całym swoim życiem zasłużyła na to, abyśmy ją wspominali z najwyższą czcią” – powiedział Jacek Taylor.

„Panią Teresę miałem zaszczyt poznać osobiście jako wieloletnią działaczkę środowiska kombatantów AK. Poczytuję to sobie za wielki honor, iż mogłem współpracować z nią – jedną z tych polskich kobiet, które zapisały wyjątkowo piękną kartę w naszych dziejach”- podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

„W 34-letniej historii Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej por. Teresa Stanek zapisała się równie wspaniale jak jej znakomici poprzednicy – pułkownicy Tyszkiewicz i Karolkiewicz. Całym swoim życiem zasłużyła na to, abyśmy ją wspominali z najwyższą czcią” – powiedział reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Fundację Polskiego Państwa Podziemnego Jacek Taylor.

„W czasie wojny była żołnierzem AK, a więc świadomą obywatelką Polskiego Państwa Podziemnego. Miała niespotykaną wrażliwość społeczną na ludzkie nieszczęścia i potrzeby.

Przez lata była radną, dlatego, aby służyć innym. Jeszcze kilka dni przed śmiercią, gdy przebywała w szpitalu, pomagała salowej. Służyła ludziom do końca swoich dni” – przypomniał.

Teresa Stanek urodziła się 13 października 1929 r. w Kielcach. W czasie okupacji uczęszczała na tajne komplety do Gimnazjum i Liceum im. Błogosławionej Kingi w rodzinnym mieście. W tym czasie uczestniczyła w organizacji podziemnego życia kulturalnego, współorganizowała koncerty, wieczory poetyckie i spotkania z literatami.

Służbę wojskową rozpoczęła w strukturach Szarych Szeregów: przekazywała meldunki, była łączniczką i sanitariuszką. Wstąpiła do AK i brała udział w akcjach małego sabotażu. Uczestniczyła w przygotowaniu akcji „Burza”, kolportowała materiały konspiracyjne i wykonywała wiele prac pomocniczych.

Po wojnie studiowała archeologię klasyczną i prehistorię Polski. Pracowała w wydawnictwach Czytelnik i PWN, gdzie w 1980 r. została wybrana na wiceprzewodniczącą NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-2002 była radną stołecznej dzielnicy Śródmieście i gminy Centrum.

Od ponad dwudziestu lat należała do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Była również we władzach Ogólnokrajowego Środowiska Żołnierzy AK korpusu „Jodła”. W październiku 2021 r. została powołana na funkcję prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Należała do Komitetu Honorowego Obchodów Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

Została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji „Burza”, Złotą Odznaką Szarych Szeregów, medalami „Pro Memoria” oraz „Pro Patria”.
Teresa Stanek ps. „Mitsuko” zmarła 5 września 2023 r. w wieku 93 lat.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

https://dzieje.pl/wiadomosci/na-powazkach-odbyl-sie-pogrzeb-teresy-stanek-prezes-swiatowego-zwiazku-zolnierzy-ak

MINISTER JAN JÓZEF KASPRZYK ODWOŁANY Z FUNKCJI SZEFA
URZĘDU do SPRAW KOMBATANTÓW I OSÓB REPRESJONOWANYCH.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych poinformował we wtorek, iż Donald Tusk na wniosek minister Agnieszki Dziemianowicz-Bąk odwołał Jana Józefa Kasprzyka z funkcji szefa UdSKiOR.

Premier posiada takie uprawniena na wniosek ministra. To strona prawna. Natomiast zwykłym obowiązkiem decydenta jest podanie przyczyn takiej decyzji.

Premier nie podał przyczyn owej decyzji, ponieważ jest to decyzja polityczna.

Jest to następny obrazek walki rządzących z PiS.

Minister Jan Józef Krawczyk zostal powolany do sprawowania funkcji
szefa UdSKiOR w roku 2016 przez premier Beatę Szydło.

UWAGI WŁASNE – ALEKSANDER SZUMAŃSKI

Aleksander Szumański , świadek historii – dziennikarz niezależny, korespondent światowej prasy polonijnej, akredytowany (USA) w Polsce w latach 2005 – 2014, ścigany i skazany na śmierć przez okupantów niemieckich.

Kombatant – Osoba Represjonowana – zaświadczenie o uprawnieniach Kombatantów i Osób Represjonowanych nr B 18668/KT3621.

Członek Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Nr leg. 122.

Pani prezes Teresie Stanek zawdzięczam inicjatywę własną opublokowania drukiem ośmiu części „Polskiego Państwa Podziemnego”, jak również dwóch części „Powstania Narodowe drogą do niepodległości” dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania niepodległości, jak również książki „Józef Pilsudski droga do niepodległości”.

Jestem z wykształcenia inżynierem budownictwa lądowego z zamiłowaniem humanizmu.

Do prezentacji publicznej wymienionych tytułow, jako nie historyka dopomogła mi wiedza zawarta w „Biuletynach Informacyjnych Światowego Związku Żołniezy Armii Krajpwej, które prenumeruję od wielu lat.

W tej sytuacji wiedzy historycznej zawartej w każdym numerze
wspomnianego „Biuletynu” przymiotnik tytularny „Informacyjny” faktycznie jest „Naukowym”.

0
Читать всю статью