Суд вынес вердикт: священник избежал наказания. Речь идет о клевете на члена парламента.

news.5v.pl 3 часы назад

Jak przekazała sędzia Marta Śmiech, rzeczniczka prasowa ds. karnych Sądu Okręgowego w Lublinie, „zaskarżony wyrok skazujący został uchylony, a postępowanie zostało umorzone”. Decyzja sądu jest prawomocna.

O wyniku postępowania poinformowała Fundacja Życie i Rodzina, która udzielała księdzu Matusznemu pomocy prawnej w trakcie procesu.

Kontrowersyjna grafika na Facebooku

Sprawa dotyczy grafiki opublikowanej 25 października 2020 roku na profilu społecznościowym księdza Matusznego. Znajdowało się na niej zdjęcie posłanki Katarzyny Kotuli w maseczce ozdobionej czerwoną błyskawicą, zestawione z ilustracją przedstawiającą młodzieżówkę hitlerowską, na której również widniała błyskawica. Całość opatrzono hasłem: „Faszyzm, wczoraj i dzisiaj”.

W reakcji na tę publikację posłanka Kotula wniosła prywatny akt oskarżenia przeciwko duchownemu. Proces przed sądem rozpoczął się w październiku 2023 roku. Początkowo sprawę umorzono, jednak po złożeniu apelacji przez pełnomocniczkę posłanki, postępowanie zostało wznowione.

Wyrok skazujący i apelacja

W maju 2024 roku Sąd Rejonowy Lublin-Zachód uznał księdza Matusznego za winnego zniesławienia posłanki, skazując go na grzywnę w wysokości 3 tysięcy złotych oraz dodatkową nawiązkę w wysokości 1 tysiąca złotych na rzecz fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Sąd argumentował, iż ksiądz dopuścił się pomówienia, sugerując, iż Katarzyna Kotula promuje poglądy faszystowskie, co mogło zaszkodzić jej reputacji oraz umiejętności sprawowania mandatu poselskiego.

Duchowny nie zgodził się z wyrokiem i wniósł apelację. Sąd Okręgowy w Lublinie, rozpatrując sprawę, zdecydował o jej umorzeniu.

Reakcje stron

Po wcześniejszym wyroku skazującym ksiądz Matuszny skomentował sprawę, mówiąc, iż „”wymagania Boga względem nas, w tym także dotyczące poszanowania życia (…) są jednoznaczne”” oraz iż w kraju trwa debata o granicach wolności słowa w przestrzeni publicznej.

Pełnomocniczka Katarzyny Kotuli, adwokatka Katarzyna Kaleta, podkreślała natomiast, iż nie chodzi o to, by politycy nie byli odporni na krytykę, ale o zachowanie wzajemnego szacunku. Jej zdaniem „nikt nie ma prawa zestawiać posłanki z najcięższą i najgorszą ideologią faszystowską”.

Katarzyna Kotula, komentując decyzję sądu na platformie społecznościowej, zaznaczyła, iż w przestrzeni publicznej „nie może być miejsca na nienawiść i pogardę” oraz iż istnieją granice, których nie wolno przekraczać.

Kim są bohaterowie sprawy?

Ksiądz Mirosław Matuszny od 2020 roku pełni funkcję proboszcza parafii w Snopkowie. Jest znany ze swoich ostrych wypowiedzi na tematy polityczne i społeczne, a także z działalności na rzecz ochrony życia poczętego. Zasiada w radzie Fundacji pod Damaszkiem, która organizuje pielgrzymki oraz oferuje konsultacje psychologiczne i pedagogiczne.

Katarzyna Kotula to polityczka Lewicy, która od 2019 roku pełni funkcję posłanki na Sejm. W grudniu 2023 roku objęła stanowisko ministry do spraw równości.

Czytaj też:
Kolęda w PRL i po 1989 roku. Dziennikarz mówi o kopertach. „Księża wrażliwsi na biedę”
Czytaj też:
Media donosiły o księdzu, który miał zarobić pół miliona w trzy lata. Mamy oświadczenie

Читать всю статью