Спортсмены из «армии чемпионов» показали класс

polska-zbrojna.pl 6 часы назад

Troje żołnierzy sportowców w miniony weekend stanęło na podium zawodów o Puchar Świata. Srebrne medale wywalczyli: triatlonistka st. szer. spec. Roksana Słupek oraz strzelcy st. szer. spec. Sandra Bernal i st. szer. spec. Tomasz Pasierbski. Strzelecki duet zajął na Cyprze drugie miejsce w konkurencji trap par mieszanych.

St. szer. spec. Roksana Słupek przyznaje, iż uwielbia startować w chińskim Chengdu. Przed rokiem wywalczyła tam najlepszy wynik w swojej karierze. Zająwszy trzecie miejsce w zawodach o Puchar Świata, po raz pierwszy stanęła na podium tego prestiżowego cyklu. W tym roku triatlonistka Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego spisała się jeszcze lepiej. Pucharowy wyścig ukończyła na drugiej pozycji. Polka wbiegła na metę, uzyskawszy czas 1 godz. 53 min 28 s. Przegrała zaledwie o 6 s z Rosjanką Walentiną Riasową. Trzecie miejsce zajęła Hiszpanka Sara Guerrero Manso. Natomiast druga z triatlonistek CWZS-u, st. szer. spec. Paulina Klimas, która wystartowała w Chengdu po ponadrocznej przerwie w startach z powodu problemów zdrowotnych, zajęła 16. miejsce. Z kolei w pierwszym w tym sezonie starcie st. szer. spec. Michał Oliwa uplasował się w Chinach na 24. pozycji.

Celne strzały strzelców

Kiedy w Państwie Środka o medale rywalizowali triatloniści, w stolicy Cypru – Nikozji w zawodach strzeleckiego Pucharu Świata z powodzeniem startowali strzelcy z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. St. szer. spec. Sandra Bernal i st. szer. spec. Tomasz Pasierbski wywalczyli drugie miejsce w olimpijskiej konkurencji trap par mieszanych. Polski duet w finale przegrał 39:42 z reprezentantami Chin – Ying Qi i Zixi Zhang. Trzecią lokatę w rywalizacji 34 par zajęli strzelcy z Indii – Kynan Chenai i Sabaera Haris. Warto dodać, iż reprezentanci CWZS-u w kwalifikacjach wynikiem 146 punktów ustanowili nowy rekord Polski.

REKLAMA

Strzelcy z „armii mistrzów” w miniony weekend mieli też udany start w 53. Grand Prix Pilzna. Cenne zwycięstwo w Czechach odniosła drużyna kobiet w karabinie pneumatycznym. St. szer. spec. Natalia Kochańska, st. szer. spec. Aleksandra Pietruk i st. szer. spec. Julia Piotrowska wynikiem 1890,4 pkt ustanowiły nowy rekord Polski. Z kolei srebro w konkurencji pistolet sportowy kobiet 30+30 strzałów zdobyły: st. mat Joanna Wawrzonowska, st. szer. Agata Nowak i st. szer. Julita Borek. Wreszcie w rywalizacji indywidualnej złoto w pistolecie pneumatycznym 60 strzałów wywalczyła st. szer. Agata Nowak.

Cztery przepustki na mistrzostwa świata

W miniony weekend Chiny były również gospodarzem dużej imprezy lekkoatletycznej – festiwalu World Athletics Relays. W Kantonie polskie sztafety walczyły głównie o przepustki na mistrzostwa świata, których organizatorem będzie Tokio. Biało-Czerwonym udało się zdobyć cztery kwalifikacje. Plan bezpośredniego awansu do światowego czempionatu nie powiódł się jedynie sztafecie 4x400 m mężczyzn. Przepustki do Tokio zdobyły zaś sztafety: 4x100 m i 4x400 m kobiet, 4x100 m mężczyzn i mieszana 4x400 m.

W sztafecie 4x400 m kobiet trzecie miejsce w swojej serii, za Brytyjkami i Belgijkami, zajęły: Alicja Wrona-Kutrzepa, st. szer. spec. Justyna Święty-Ersetic, Aleksandra Formella i st. szer. spec. Natalia Bukowiecka. Z czasem 3 min 24,56 uzyskały ósmy wynik w historii polskiej lekkiej atletyki. Trzecią pozycję zajęła również sztafeta mieszana 4x400 m w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Natalia Bukowiecka, st. szer. spec. Kajetan Duszyński i Maksymilian Szwed. Awans na mistrzostwa w Tokio zapewniły też sobie obie sztafety 4x100 m. Drugą lokatę w biegu kwalifikacyjnym zajęli: Patryk Krupa, Oliwer Wdowik, Łukasz Żak i Dominik Kopeć. Natomiast na trzeciej pozycji w swojej serii ukończyły rywalizację sprinterki: Aleksandra Piotrowska, Magdalena Niemczyk, Magdalena Stefanowicz i Krystsina Tsimanouskaya.

Po medale na szosie

W niedzielę w okolicach Zielonej Góry odbyły się I Otwarte Mistrzostwa Wojska Polskiego w Kolarstwie Szosowym. Imprezę w ramach cywilnego wyścigu zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Polski – przeprowadzonego na terenie gminy Zabór oraz dzielnicy Nowe Miasto–Stary i Nowy Kisielin – zorganizował 5 Lubuski Pułk Artylerii w Sulechowie. W wyścigu startował m.in. gen. dyw. Szymon Koziatek. Dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej wywalczył srebrny medal w wojskowych mistrzostwach w najstarszej kategorii wiekowej.

W rywalizacji kobiet wyścig na dystansie 31 km wygrała Monika Brzeźna. Reprezentantka 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pokonała trasę w 47 min 19 s. Srebro zdobyła Magdalena Łosowska z 16 Dywizji Zmechanizowanej, a brąz Oliwia Rusoń z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Mężczyźni walczyli na trasie o długości 93 km. Medale rozdano w czterech kategoriach wiekowych. W najmłodszej – zawodników do 29 lat – triumfował Michał Lach z 11 Małopolskiej Brygady OT przed Filipem Bagrowskim z 12 Dywizji Zmechanizowanej i Mariuszem Perkowskim z 16 DZ. W rywalizacji kolarzy od 30 do 39 lat zwyciężył Piotr Chatłas z 44 Bazy Lotnictwa Morskiego przed Michałem Wróblewskim z 16 DZ i Krzysztofem Kaczałą z Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód. W kategorii M-3 (40–49 lat) pierwsze miejsce zajął Janusz Put z 12 DZ, drugie Artur Kulawiak z 16 DZ, a trzecie Marcin Latoszek z 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Natomiast w najstarszej kategorii zawodników, powyżej 50 lat, złoty medal wywalczył Dariusz Dura (Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Wędrzyn) przed Szymonem Koziatkiem (12 DZ) i Przemysławem Pietrzykowskim (Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych).

Troje żołnierzy stanęło także na najwyższym stopniu podium w klasyfikacji ogólnej wyścigu w poszczególnych kategoriach. W rywalizacji z cywilami triumfowali również: Monika Brzeźna, Piotr Chatłas i Janusz Put. Z kolei w klasyfikacji zespołowej wojskowych mistrzostw zwyciężyła, z czasem 8 godz. 57 min 5 s, ekipa z 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej (Janusz Put, Bartosz Sarbak, Filip Bagrowski, Kamil Głąb). Drugie miejsce, ze stratą 1 min 53 s, zajęła drużyna 16 DZ (Michał Wróblewski, Remigiusz Gęsicki, Artur Kulawiak, Mariusz Perkowski), a trzecie kolarze z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych (Maciej Wadelski, Rafał Nalewajski, Jakub Struch, Krzysztof Ziętara). Trzecia drużyna straciła do pierwszej 2 min 15 s.

SZUS
Читать всю статью