Солдаты выиграли голосование за спортсмена 2024 года
polska-zbrojna.pl 1 день назад
„Gratuluję serdecznie, Pani Aleksandro!” – napisał w mediach społecznościowych minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zwracając się do kpr. Aleksandry Mirosław – zwyciężczyni plebiscytu „Przeglądu Sportowego” na sportowca roku 2024. Wicepremier pogratulował też innym żołnierzom zajęcia wysokich lokat oraz życzył im wielu kolejnych sportowych sukcesów.
Zdobywczyni jedynego złotego medalu dla Polski na XXXIII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu kpr. Aleksandra Mirosław zyskała największe uznanie u kibiców i zdecydowanie triumfowała w 90. plebiscycie „Przeglądu Sportowego”. Tylko z mistrzynią olimpijską we wspinaczce sportowej przegrała brązowa medalistka olimpijska w biegu na 400 m i mistrzyni Europy st. szer. spec. Natalia Bukowiecka (do niedawna Kaczmarek). Natomiast trzecie miejsce zajął czołowy siatkarz srebrnej drużyny paryskich igrzysk – Wilfredo León.
Zwyciężczyni plebiscytu w rozmowie z dziennikarzami przyznała, iż trudno będzie jej powtórzyć osiągnięcia z 2024 roku. – Wszystko kręciło się wokół startu na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Natomiast mam poczucie, iż trochę mam do zrobienia w sporcie, mimo iż zdobyłam wszystkie tytuły w swojej karierze, zaczynając od mistrzostwa Polski, kończąc na mistrzostwie olimpijskim. Ale tytułów nigdy dość i to, co uwielbiam najbardziej, to uczucie, kiedy jadę na zawody, jestem przygotowana, kiedy po prostu mogę pokazać, co wypracowaliśmy przez ten cały okres przygotowawczy. Ja po prostu uwielbiam wygrywać, uwielbiam startować i po to trenuję – powiedziała kpr. Aleksandra Mirosław.
REKLAMA
Sportowiec Roku 2024 skierował też przesłanie do innych sportowców: – Chciałabym, żeby sportowcy, którzy wywodzą się z mniej znanych sportów, które nie są w Polsce aż tak dopingowane, jak te najbardziej znane, iż wszystko jest możliwe. Chciałabym im pokazać, iż można i to, iż nie byli nominowani w plebiscycie, to, iż nie znaleźli się w topowej dziesiątce czy na podium, nie znaczy, iż ich osiągnięcia są mniej warte, bo włożyli dokładnie taką samą pracę, jak ja w to, żeby zdobyć medal igrzysk olimpijskich czy potem być wyróżnionym w plebiscycie.
St. szer. spec. Natalia Bukowiecka nie ukrywała, iż była zaskoczona drugim miejscem zajętym w plebiscycie. – Naprawdę nie oczekiwałam aż tak wysokiej pozycji, bo za mną znalazło się kilku niesamowitych sportowców. Spodziewałam się, iż w klasyfikacji znajdę się troszkę dalej. Dla mnie to niezwykłe wyróżnienie i cieszę się, iż kibice docenili moje ubiegłoroczne sukcesy – powiedziała lekkoatletka w wywiadzie udzielonym „Przeglądowi Sportowemu”. Natomiast o plebiscytowej rywalizacji z Aleksandrą Mirosław powiedziała: – Ola zrobiła w ubiegłym roku wszystko, czego może dokonać sportowiec. Zdobyła olimpijskie złoto, ustanowiła rekord świata. Rywalizacja z nią w plebiscycie była więc bardzo trudna i uważam, iż zwyciężyła zasłużenie.
Wyniki 90. plebiscytu „Przeglądu Sportowego” ogłoszono 4 stycznia w Warszawie na Gali Mistrzów Sportu. W drugim najstarszym plebiscycie sportowym na świecie za sukcesy odniesione w olimpijskim roku 2024 do tytułu sportowca roku w Polsce nominowano 25 kandydatów, w tym trzy czteroosobowe teamy. W gronie 34 sportowców było trzynaścioro żołnierzy: jedenaścioro z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego i dwóch z 9 Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Na miejsca w czołowej dziesiątce, zdaniem głosujących kibiców, zasłużyły cztery reprezentantki CWZS-u. Poza triumfatorką plebiscytu oraz zdobywczynią drugiego miejsca znalazły się w niej wicemistrzynie olimpijskie z Paryża: pięściarka szer. Julia Szeremeta (na siódmej pozycji) i kajakarka górska st. szer. Klaudia Zwolińska (na dziewiątej).
Do finałowej dziesiątki nie udało się trafić siedmiorgu zawodnikom CWZS-u oraz dwójce z 9 BKPanc – pierwszym w historii braniewskiej brygady sportowcom-żołnierzom, którzy zostali nominowani do najważniejszego w Polsce plebiscytowego „wyścigu”. Brązowi medaliści mistrzostw świata w short tracku: szer. Łukasz Kuczyński i szer. Michał Niewiński wraz z kolegami ze sztafety Félixem Pigeonem i Diané Sellierem zajęli w plebiscycie 15. lokatę. Wyżej od żołnierzy z 9 BKPanc sklasyfikowano pływaczkę st. szer. Katarzynę Wasick (na 13. pozycji), zaś niżej: judoczkę st. szer. spec. Angelikę Szymańską (na 18. miejscu), wioślarzy kpr. Fabiana Barańskiego, szer. Mateusza Biskupa, szer. Dominika Czaję i szer. Mirosława Ziętarskiego (na 24. miejscu) oraz lekkoatletę mata Wojciecha Nowickiego (na 25. miejscu).
Podczas Gali Mistrzów Sportu wręczono również statuetki czempiona przyznane w kategoriach: „Superczempion” – skoczkowi narciarskiemu Wojciechowi Fortunie (przed laty reprezentował m.in. barwy Wojskowego Klubu Sportowego Legia Zakopane); „Drużyna roku” – siatkarzom, którzy wywalczyli tytuł wicemistrzów olimpijskich; „Trener roku” – Mateuszowi Mirosławowi, trenerowi kpr. Aleksandry Mirosław; „Sportowe wydarzenie 2024 roku” – organizatorom Memoriału Kamili Skolimowskiej, w ramach którego odbyły się zawody Diamentowej Ligi (dyrektorem sportowym imprezy jest były reprezentant CWZS-u sierż. rez. Piotr Małachowski); „Sport bez barier” – reprezentacji Polski w amp futbolu mężczyzn i kobiet oraz drużynie Wisły Kraków Amp Futbol; „Największy mecenas sportu i kultury” – Totalizatorowi Sportowemu, „Sportowa inspiracja roku” – polskiej reprezentacji paralimpijskiej; „Stypendium ministra sportu i turystyki” – trenerom Laurze Chrzanowskiej (short track), Tomaszowi Sasce i Bernardowi Wernerowi (obaj lekkoatletyka).