1 marca w samozwańczej republice Abchazji odbyła się druga tura tzw. wyborów prezydenckich. Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, iż prezydentem okupowanego regionu Gruzji został Badra Gunba.
Szef CKW Dmitrij Marszan poinformował, iż zgodnie ze wstępnymi wynikami Gunbazdobył 54,73% głosów, podczas gdy Adgur Ardzinba 41,54%.
Marszan podał, iż w głosowaniu uczestniczyło 70% mieszkańców regionu – 100 412 osób.
„Różnica między kandydatami wynosi ponad 13-14%. Dlatego nie może to w żaden sposób wpłynąć na wyniki” – stwierdził Marszan.
Po pierwszej turze wyborów Rosja zintensyfikowała kontakty z Suchumi, starając się wesprzeć Badrę Gunbę. Moskwa przekazała stronie abchaskiej szkolne autobusy; Gunbaodbył rozmowy telefoniczne z rosyjskim ministrem gospodarki Maksimem Reszetnikowemoraz wicepremier Tatianą Golikową; Abchazję odwiedził także minister zdrowia Michaił Muraszko.
Do Suchumi przybył również muzealny „Pociąg Zwycięstwa”, pociąg „Łastoczka” z rosyjskiego ośrodka edukacyjnego „Sirius”, a także specjalny samolot rosyjskiego Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (Il-76), który miał przetransportować pacjentów wymagających specjalistycznej pomocy medycznej do Moskwy (lot został opóźniony z powodu awarii samolotu).
Mimo iż Adgur Ardzinba, podobnie jak Badra Gunba, opowiada się za rozwojem strategicznych relacji z Rosją, oskarżano go o rzekomo „protureckie” i „antyormiańskie” stanowisko.
Po rozpowszechnieniu w mediach społecznościowych nagrania audio, na którym zwolennik Ardzinby, Enwer Bganba (będący jednocześnie siostrzeńcem p.o. prezydenta), wezwał do „rozprawienia się z Ormianami”, rosyjski Komitet Śledczy wszczął postępowanie karne „w związku z podżeganiem do nienawiści i wrogości wobec obywateli Federacji Rosyjskiej różnych narodowości zamieszkałych w Abchazji”. Moskwa oświadczyła, iż chodzi o „wezwania do przemocy wobec przedstawicieli narodu ormiańskiego”.
Źródła: sovanews.tv , ekhokavkaza.com
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium