«Ситуация в Дании серьезная». Трамп не отказался от своих угроз в отношении Гренландии

news.5v.pl 2 часы назад

Podczas nadzwyczajnego spotkania w warunkach „ścisłej poufności” premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w czwartek duński parlament o tym, co omówiła z Donaldem Trumpem podczas 45-minutowej rozmowy dzień wcześniej. Udzieliła również krótkiego komentarza dziennikarzom.

– Trump nie wycofał swoich gróźb wprowadzenia karnych ceł – oznajmiła premier na krótkiej konferencji prasowej po spotkaniu. – Strona amerykańska wyraziła opinię, iż niestety może dojść do sytuacji, w której będziemy mniej współpracować z Amerykanami w sferze gospodarczej – powiedziała Mette Frederiksen.

Zobacz również:

– Nie chcemy mieć żadnych konfliktów z Amerykanami w sferze handlowej, ale wspólnie z firmami, organizacjami biznesowymi i naszymi europejskimi kolegami jesteśmy w trakcie przygotowań na wszelkie ewentualności – dodała.

Grenlandia. Konfliktu Danii z USA. „Poważna sytuacja”

Premier Danii powiedziała, iż rząd będzie kontynuował dialog z administracją Donalda Trumpa na temat całej sytuacji wokół Grenlandii, gdy Trump oficjalnie przejmie stanowisko prezydenta w USA, co ma nastąpić w najbliższy poniedziałek.

Zobacz również:

Premier nie odpowiedziała, jednak czy rozmowa z Trumpem złagodziła kryzys, który istnieje między Stanami Zjednoczonymi a Danią. Podkreśliła jednak, iż „jesteśmy w poważnej sytuacji„.

– Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby poradzić sobie z tym mądrze i najlepiej, jak to możliwe – dodała.

Grenlandia. Premier Danii rozmawiała z Trumpem

W środę doszło do rozmowy na linii Waszyngton-Kopenhaga. „Decyzja o niepodległości należy do samej Grenlandii” – takie słowa miał usłyszeć od duńskiej premier Donald Trump.

Zobacz również:

Mette Frederiksen wskazywała na słowa przewodniczącego grenlandzkiego parlamentu. Mute Egede zaznaczył, iż jego kraj „nie jest na sprzedaż„. Wcześniej zaś podkreślał konieczność uwolnienia się państwa z „kajdan kolonializmu”.

Trump argumentował, iż Grenlandia jest potrzebna Stanom Zjednoczonym, aby zapewnić bezpieczeństwo kraju. Prezydent elekt USA nie wykluczył interwencji militarnej albo gospodarczej (np. nałożenie ceł przeciwko Danii – red.), żeby osiągnąć ten cel.

„Grenlandia to wspaniałe miejsce i tamtejsi ludzie odniosą ogromne korzyści, jeśli, i kiedy stanie się częścią naszego państwa. Będziemy ją pielęgnować i chronić przed złym światem zewnętrznym. Sprawmy, aby Grenlandia znów była wielka” – pisał w sieci republikanin.

Źródło: Europejska Prawda

Zobacz również:

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia o wniosku o uchyleniu immunitetu Mateusza Morawieckiego/Polsat News/Polsat News

Читать всю статью