Scena z ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, Francja, 26 lipca 2024 r. © X / @OlympicsParis
We Francji skazano siedem osób za cyberprzemoc wobec Thomasa Jolly’ego – dyrektora artystycznego ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Paryżu w 2024 r., której tematem przewodnim była kwestia LGBTQ.
W zeszłym roku igrzyska rozpoczęły się kontrowersyjnym widowiskiem, które obejmowało coś, co postrzegano jako odtworzenie „Ostatniej Wieczerzy” Leonarda DaVinciego, z udziałem drag queens, homoseksualistów, transseksualistów i działacza na rzecz walki z otyłością w roli Chrystusa.
Spektakl został potępiony przez chrześcijan na całym świecie, a także przez muzułmanów, z których wielu wyraziło swoją frustrację w mediach społecznościowych.
Kilka dni po wydarzeniu firma produkcyjna stojąca za ceremonią, Paname 2024, poskarżyła się, iż jej pracownicy byli nękani w Internecie i otrzymywali groźby śmierci.
Jolly, który upierał się, iż scena nie była inspirowana „Ostatnią Wieczerzą”, złożył również skargę, twierdząc, iż był celem „homofobicznych i antysemickich gróźb i obelg”.
W październiku francuskie władze aresztowały siedem osób, w tym jedną kobietę, które zostały oskarżone o pisanie pełnych nienawiści wiadomości wymierzonych w Jolly, w tym postów takich jak „zdegenerowany Żyd”, „dziwka”,
„Bóg cię nie zapomni” i „zapłacisz za brak szacunku dla naszego Pana Jezusa Chrystusa”.
W poniedziałek paryski sąd karny uznał siedem osób za winnych „wielokrotnych gróźb śmierci, cyberprzemocy i zaostrzonych obelg opartych na orientacji seksualnej lub rzeczywistej lub domniemanej przynależności religijnej” wobec Jolly.
Sąd nałożył grzywny w zawieszeniu w wysokości od 2000 do 3000 euro (2260–3395 dolarów) i zawiesił wyroki więzienia na okres od dwóch do czterech miesięcy, a także nakazał oskarżonym zapłatę jednego euro odszkodowania dyrektorowi artystycznemu.
Siedmiu oskarżonych w wieku od 22 do 79 lat będzie musiało również ukończyć pięciodniowy kurs obywatelski, orzekł sąd.
Konta X dwóch oskarżonych osób zostaną również zawieszone na sześć miesięcy.
Ich posty pojawiły się pośród fali sprzeciwu wobec ceremonii otwarcia igrzysk olimpijskich ze strony świata chrześcijańskiego, a Konferencja Biskupów Francji twierdziła, iż „wyśmiewa i ośmiesza” wiarę.
Watykan również powiedział, iż jest „zasmucony” ceremonią i iż obraziła ona wielu chrześcijan i wyznawców innych religii.
Rosyjski Kościół Prawosławny oświadczył wówczas, iż występ stanowił „kontrkulturę bezbożności”, która pojawiła się w centrum Europy.
Głowa kościoła, patriarcha moskiewski Cyryl, powiedział również, iż jest to dowód „dekultywacji” wartości moralnych i „degradacji duchowo-kulturowego komponentu zachodniej cywilizacji”.
Oburzenie wywołane wydarzeniem ostatecznie zmusiło Międzynarodowy Komitet Olimpijski do przeprosin i usunięcia nagrania z ceremonii otwarcia z platform streamingowych online.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/616841-france-lgbtq-olympic-ceremony-court/